LNG

Artykuły - LNG (291)

 • Surowce. Tak zmieni się rola tradycyjnych paliw

  Surowce. Tak zmieni się rola tradycyjnych paliw

  Tradycyjne paliwa jeszcze przez długi czas będą wykorzystywane w transporcie, ale już nie w takim stopniu jak dotychczas. Ropa i benzyna z czasem będą wypierane przez LNG czy CNG, a w przyszłości przez wodór. Postępować też będzie konsekwentnie elektryfikacja floty. Zmiany już się dokonują, na jednych rynkach szybciej, na innych wolniej. Zakłada się, że do 2030 roku po europejskich ulicach będzie jeździć 30 mln aut elektrycznych.
 • Surowce. Import gazu będzie rósł

  Surowce. Import gazu będzie rósł

  Popyt na gaz ziemny w Polsce w wyniku transformacji energetycznej będzie rósł. Gaz, jako paliwo przejściowe, zastępować będzie w pierwszej fazie węgiel, uzupełniając i stabilizując odnawialne źródła energii. Krajowe wydobycie jest niewielkie. Konieczny będzie dalszy import LNG, który uzupełni dostawy surowca sprowadzanego z północy gazociągiem Baltic Pipe. Nie obejdzie się też bez dostaw rurociągowych z różnych kierunków.
 • Rynek LNG rośnie, sprzyjają mu zapowiedzi redukcji emisji

  Rynek LNG rośnie, sprzyjają mu zapowiedzi redukcji emisji

  W 2020 roku światowy popyt na LNG wzrósł nieznacznie, do 360 mln ton, mimo trwającej pandemii i słabej kondycji światowych gospodarek. Chiny i Indie zwiększyły zapotrzebowanie na gaz skroplony o 11 proc. Biorąc pod uwagę zapowiedzianą przez Chiny redukcję emisji CO2, popyt na LNG w tym kraju będzie się dalej zwiększał. Shell przewiduje, że globalne zapotrzebowanie na LNG osiągnie 700 mln ton do 2040 roku.
 • Grupa PGNiG wynajmie statki do transportu LNG z USA​

  Grupa PGNiG wynajmie statki do transportu LNG z USA​

  Wyczarterowane gazowce posłużą do obrotu skroplonym gazem ziemnym zakontraktowanym u amerykańskich producentów. Dwa nowoczesne zbiornikowce wejdą do użytku w 2023 roku. Dostawą i obsługą statków zajmie się wyłoniona w przetargu norweska firma Knutsen OAS Shipping.
 • Rosja nadrabia zaległości na rynku LNG

  Rosja nadrabia zaległości na rynku LNG

  Rosja przez długi czas ignorowała potencjał, jaki kryje się w rozwoju rynku LNG, ale w ostatnich latach, szczególnie po tym, jak swoje działania w obszarze eksportu zintensyfikowały USA, przyspieszyła rozwój handlu gazem skroplonym.
 • Europa zasysa rosyjski gaz

  Europa zasysa rosyjski gaz

  Gazprom tłoczy surowiec do Europy wszystkimi głównymi gazociągami, korzystając z wyższych cen i chwilowego osłabienia konkurencji ze strony dostawców LNG. Na początku października w pełni wykorzystał również dostępne moce ukraińskiego gazowego systemu przesyłowego - podaje rosyjski "Kommiersant".
 • Anna Mikulska z Instytutu Bakera: Kryzys uderzył w amerykański sektor łupkowy

  Anna Mikulska z Instytutu Bakera: Kryzys uderzył w amerykański sektor łupkowy

  Amerykańska rewolucja łupkowa zmieniła zasadniczo sytuację na rynku surowców. Większa dostępność gazu w postaci LNG umożliwia wielu krajom dywersyfikację dostaw, uniezależniając je od dostaw z jednego kierunku. To osłabia pozycję Rosji w Europie - ocenia w rozmowie z Interią Anna Mikulska z Centrum Studiów Energetycznych Instytutu Bakera na Uniwersytecie Rice'a w Houston w stanie Teksas.
 • Turcja zagwarantuje sobie niezależność energetyczną?

  Turcja zagwarantuje sobie niezależność energetyczną?

  Turcja ogłosiła niedawno odkrycie dużego złoża gazu ziemnego w zachodniej części Morza Czarnego, zapewniając, że nowe zasoby zapewnią jej niezależność energetyczną. Wielu ekspertów uznało te zapowiedzi za zbyt optymistyczne, traktując je jako element gry politycznej. Mimo wszystko znalezienie nowych pokładów surowca może zachwiać i tak nadwątloną już pozycją Gazpromu na tureckim rynku.
 • LNG wypiera rosyjski gaz

  LNG wypiera rosyjski gaz

  W pierwszym półroczu Gazprom zanotował większy spadek sprzedaży gazu do Europy niż jego konkurenci. Eksport spółki do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw spadł o 18 proc., podczas gdy popyt w Europie zmniejszył się z powodu pandemii koronawirusa i ciepłej zimy tylko o 6,5 proc. Jak podaje dziennik "Kommiersant", w tym samym czasie dostawy LNG na Stary Kontynent zwiększały Katar i USA.
 • LNG coraz ważniejszy dla Polski i dla Europy

  LNG coraz ważniejszy dla Polski i dla Europy

  Na świecie obserwuje się duży wzrost popytu na skroplony gaz ziemny (LNG). Rozbudowywana jest infrastruktura eksportowa oraz importowa, co umożliwia dostawy gazu. Nowe możliwości importu gazu mają szczególnie duże znaczenie w Europie, gdzie wyraźnie dominuje Rosja jako najważniejszy dostawca gazu.

Filmy - LNG (5)

 • Polskie LNG rozbuduje terminal LNG w Świnoujściu

  Plan rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu zakłada budowę m.in. kolejnego, trzeciego zbiornika LNG, dodatkowe instalacje procesowe zwiększające moc regazyfikacji oraz instalację przeładunkową LNG wraz z bocznicą kolejową. Właśnie ruszyło postępowanie przetargowe, w którym do końca 2019 r. zostanie wyłoniony wykonawca projektu.
 • Dokończenie budowy terminalu LNG jeszcze w tym roku. Polska bliska dywersyfikacji dostaw gazu

  Dokończenie budowy terminalu LNG jeszcze w tym roku. Polska bliska dywersyfikacji dostaw gazu.
 • Polska nie dopłaci ani złotówki do budowy terminala LNG

  Polska nie dopłaci ani złotówki do budowy terminalu LNG w Świnoujściu w wyniku podpisania aneksu z wykonawcą gazoportu, spółką Saipem – dowiedziała się PAP od źródła zaangażowanego w inwestycję. Wg. niego negocjacje są już bardzo blisko zakończenia.
 • Coraz lepsze perspektywy przed LNG w Polsce. Rośnie jego znaczenie w transporcie

  Dobre perspektywy rozwoju rynku skroplonego gazu ziemnego. Sprzyja mu nie tylko rosnąca konsumpcja błękitnego surowca w Polsce, lecz także coraz większe wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie drogowym i morskim. Dużą rolę w pobudzaniu tego rynku będzie mieć terminal w Świnoujściu. – Konsumpcja gazu w Polsce rośnie, choć nie jest to gwałtowny wzrost. W najbliższych latach może to być 2-3 mld m3 więcej niż obecnie – mówi Tadeusz Tański, kierownik biura strategii i analiz w Polskie LNG.