LNG

Artykuły - LNG (282)

 • LNG coraz ważniejszy dla Polski i dla Europy

  LNG coraz ważniejszy dla Polski i dla Europy

  Na świecie obserwuje się duży wzrost popytu na skroplony gaz ziemny (LNG). Rozbudowywana jest infrastruktura eksportowa oraz importowa, co umożliwia dostawy gazu. Nowe możliwości importu gazu mają szczególnie duże znaczenie w Europie, gdzie wyraźnie dominuje Rosja jako najważniejszy dostawca gazu.
 • Podpisano umowy na rozbudowę terminala LNG

  Podpisano umowy na rozbudowę terminala LNG

  Terminal LNG w Świnoujściu zostanie rozbudowany o kolejny zbiornik, co zwiększy jego zdolności regazyfikacyjne do około 8,3 mld m sześc. rocznie. Prace mają zostać ukończone do końca 2023 roku. Koszt inwestycji wyniesie ok. 1,9 mld zł. To element planu dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.
 • Dlaczego koronawirus jest niebezpieczny także dla Gazpromu

  Dlaczego koronawirus jest niebezpieczny także dla Gazpromu

  Z powodu chińskiego wirusa mogą wzrosnąć dostawy płynnego gazu do Europy. LNG pogłębi problemy, które i tak już nękają największą firmę w Rosji.
 • Rynek gazu: Konkurencja wypiera Gazprom!

  Rynek gazu: Konkurencja wypiera Gazprom!

  Opóźnienie o rok uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 nie zaszkodzi rosyjskiemu koncernowi Gazprom w eksporcie gazu, niemniej problemem może stać się spadek eksportu ze względu na konkurencję ze strony gazu skroplonego - ocenia "Kommiersant". Niemieckie media, komentując spotkanie kanclerz Angeli Merkel i Władimira Putina w Moskwie, zwracają głównie uwagę, że szefowa rządu RFN skoncentrowała się na wspólnych interesach obu krajów i unikała kontrowersyjnych kwestii.
 • Gazowa niepodległość

  Gazowa niepodległość

  Budowa gazociągu Baltic Pipe idzie zgodnie z planem. Ma zakończyć się w 2022 r. Dzięki tej inwestycji Polska nareszcie uniezależni się od Gazpromu i przestanie przepłacać za rosyjski gaz. Baltic Pipe będzie też przełomem dla całej Europy Środkowo-Wschodniej.
 • Naimski: Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu; wyzwolimy się z monopolu

  Naimski: Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu; wyzwolimy się z monopolu

  Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu, nie przewidujemy przedłużenia obecnego długoterminowego kontraktu z Gazpromem - mówił w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. To jest monopolista i z tego monopolu się wyzwolimy - dodał.
 • USA, Polska i Ukraina podpiszą porozumienie o współpracy

  USA, Polska i Ukraina podpiszą porozumienie o współpracy

  Podczas wizyty w Warszawie sekretarza energii USA Ricka Perry'ego, przedstawiciele USA, Polski i Ukrainy podpiszą porozumienie o współpracy ws. bezpieczeństwa dostaw gazu - poinformowało biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.
 • Terminal LNG Calcasieu Pass pozyskał pełne finansowanie - oświadczenie Zarządu PGNiG S.A.

  Zarząd PGNiG S.A. z dużą satysfakcją przyjął informację o zakończeniu pozyskiwania przez Venture Global LNG finansowania budowy terminala w Calcasieu Pass w Luizjanie, USA.
 • Ten kontrakt wypycha Gazprom z Polski

  Ten kontrakt wypycha Gazprom z Polski

  Dostawy amerykańskiego gazu skroplonego wypychające Gazprom z Polski to zły sen koncernu z Petersburga, który może się spełnić już za niespełna trzy lata.
 • Eksperci ostrzegają: Gazowy boom może być równie niebezpieczny dla klimatu jak węgiel

  Eksperci ostrzegają: Gazowy boom może być równie niebezpieczny dla klimatu jak węgiel

  Planowane inwestycje w LNG na świecie wynoszą 1,3 bln dol. Tymczasem przyszłość infrastruktury gazowej może być zagrożona - przekonuje Global Energy Monitor w raporcie "Nowy boom gazowy".

Filmy - LNG (5)

 • Polskie LNG rozbuduje terminal LNG w Świnoujściu

  Plan rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu zakłada budowę m.in. kolejnego, trzeciego zbiornika LNG, dodatkowe instalacje procesowe zwiększające moc regazyfikacji oraz instalację przeładunkową LNG wraz z bocznicą kolejową. Właśnie ruszyło postępowanie przetargowe, w którym do końca 2019 r. zostanie wyłoniony wykonawca projektu.
 • Dokończenie budowy terminalu LNG jeszcze w tym roku. Polska bliska dywersyfikacji dostaw gazu

  Dokończenie budowy terminalu LNG jeszcze w tym roku. Polska bliska dywersyfikacji dostaw gazu.
 • Polska nie dopłaci ani złotówki do budowy terminala LNG

  Polska nie dopłaci ani złotówki do budowy terminalu LNG w Świnoujściu w wyniku podpisania aneksu z wykonawcą gazoportu, spółką Saipem – dowiedziała się PAP od źródła zaangażowanego w inwestycję. Wg. niego negocjacje są już bardzo blisko zakończenia.
 • Coraz lepsze perspektywy przed LNG w Polsce. Rośnie jego znaczenie w transporcie

  Dobre perspektywy rozwoju rynku skroplonego gazu ziemnego. Sprzyja mu nie tylko rosnąca konsumpcja błękitnego surowca w Polsce, lecz także coraz większe wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie drogowym i morskim. Dużą rolę w pobudzaniu tego rynku będzie mieć terminal w Świnoujściu. – Konsumpcja gazu w Polsce rośnie, choć nie jest to gwałtowny wzrost. W najbliższych latach może to być 2-3 mld m3 więcej niż obecnie – mówi Tadeusz Tański, kierownik biura strategii i analiz w Polskie LNG.