likwidacja OFE

Artykuły - Likwidacja OFE (208)

 • OFE: To duża reforma, terminy muszą to uwzględniać

  OFE: To duża reforma, terminy muszą to uwzględniać

  Transformacja Otwartych Funduszy Emerytalnych to poważna operacja, w której chodzi o 160 mld zł zgromadzonych na rachunkach ponad 15 mln Polaków. Branża towarzystw emerytalnych apeluje, żeby terminarz prac legislacyjnych i harmonogram reformy umożliwił rzetelne przeprowadzenie tego procesu.
 • Likwidacja OFE - nie ma decyzji w sprawie zmian terminów

  Likwidacja OFE - nie ma decyzji w sprawie zmian terminów

  Jak powiedział wiceminister funduszy Waldemar Buda, nie ma jeszcze decyzji, czy w związku z opóźnieniem prac w Sejmie zmieniać terminy zapisane w projekcie ustawy o likwidacji OFE i przekazaniu składek na ZUS lub IKE. Ustawa miała wejść w życie 1 czerwca.
 • Marek Góra: ZUS czy IKE? Każdy wybór jest zły

  Marek Góra: ZUS czy IKE? Każdy wybór jest zły

  Profesor Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r., żałuje spodziewanej likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wskazuje jednak, że nie oznacza to cofnięcia skutków tamtej reformy. - Los OFE został przesądzony już wiele lat temu - najgorsze jest jednak zburzenie percepcji całego systemu. Podważono zaufanie do systemu emerytalnego i do indywidualnego oszczędzania na przyszłość - stwierdza w rozmowie z Interią wykładowca Szkoły Głównej Handlowej. - To co najważniejsze jednak pozostało - połączenie racjonalności każdego z nas z racjonalnością całego systemu - podkreśla.
 • Likwidacja OFE uzależniona od losów koalicji rządowej

  Likwidacja OFE uzależniona od losów koalicji rządowej

  Reforma zakładająca likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych może wrócić do Sejmu dopiero, gdy rozstrzygnie się przyszłość koalicji rządowej, albo wręcz po przedterminowych wyborach parlamentarnych, jeśli do nich dojdzie - takie opinie można usłyszeć w kręgach rządowych po tym, jak wczoraj z listy sejmowych głosowań został zdjęty projekt ustawy zakładający likwidację OFE i przeniesienie środków ponad 15 mln członków funduszy na specjalne Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS.
 • OFE dzieli koalicję, Solidarna Polska blokuje

  OFE dzieli koalicję, Solidarna Polska blokuje

  To sprzeciw Solidarnej Polski doprowadził do zdjęcia z porządku obrad Sejmu zaplanowanego na dziś głosowania w sprawie likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ugrupowanie Zbigniewa Ziobro wykorzystało ten projekt jako kolejny element w sporze pomiędzy koalicjantami - wynika z informacji Interii.
 • Sejm odkłada głosowanie w sprawie likwidacji OFE

  Sejm odkłada głosowanie w sprawie likwidacji OFE

  Głosowanie w Sejmie nad projektem likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych zostało w ostatniej chwili wycofane z planu obrad izby. Zakładano, że głosowanie odbędzie się w ramach wtorkowego bloku głosowań, który miał się rozpocząć o godz.10. Projekt najpierw miał być głosowany w ubiegły czwartek, ale został przesunięty na wtorek.
 • Zmiany w OFE. ZUS czy IKE? Wybór będzie trudny

  Zmiany w OFE. ZUS czy IKE? Wybór będzie trudny

  Głosowanie ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne zostało przesunięte z ostatniego czwartku na wtorek. Potem ustawa trafi do Senatu i następnie na biurko prezydenta. Cały czas nie ma więc jej finalnej wersji, a już od 1 czerwca do 2 sierpnia 15 mln Polaków ma decydować co zrobić z pieniędzmi w OFE. Lepiej zastanowić się wcześniej, choć "trochę w ciemno".
 • Wybierając IKE czy ZUS warto zastanowić się, kiedy wolimy uiścić podatek - ekspert

  Wybierając IKE czy ZUS warto zastanowić się, kiedy wolimy uiścić podatek - ekspert

  - Wybierając czy pieniądze z OFE mają trafić na IKE czy do ZUS każdy z nas powinien np. zastanowić się, kiedy woli uiścić podatek - powiedział analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Dodał, że IKE to rozwiązanie dla osób, które są gotowe ponosić większe ryzyko.
 • Zmiany w OFE. IKE czy ZUS? Oto kluczowe informacje

  Zmiany w OFE. IKE czy ZUS? Oto kluczowe informacje

  Ponad 15 mln Polaków będzie musiało podjąć wkrótce ważną decyzję w sprawie swojej przyszłej emerytury. Do wyboru, według propozycji rządu, będą mieli przeniesienie środków z Otwartego Funduszu Emerytalnego na Indywidualne Konto Emerytalne z potrąceniem 15 proc. i dziedziczeniem lub do ZUS bez dziedziczenia i z podatkiem do zapłaty w przyszłości. Eksperci radzą, co trzeba wziąć pod uwagę, by decyzja była w miarę dobrze przemyślana.
 • NBP: Reforma OFE nie jest w pełni korzystna dla ubezpieczonych

  NBP: Reforma OFE nie jest w pełni korzystna dla ubezpieczonych

  Reforma OFE według projektu przedłożonego w Sejmie przez rząd nie jest w pełni korzystna z punktu widzenia interesów ubezpieczonych, bez względu na wybór, jakiego dokonają (transfer środków na nowe IKE albo do ZUS) - napisał Narodowy Bank Polski w opinii do projektu ustawy.

Filmy - Likwidacja OFE (2)

 • Decyzja o likwidacji OFE: na tej zmianie emeryci nic nie zyskają

  25 proc. zgromadzonych w OFE składek przejmie państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej. Natomiast reszta trafi do instytucji, które zastąpią fundusze emerytalne. Wicepremier M.Morawiecki chciałby rozpocząć reformę 1 lipca 2018 r. Ze względów technicznych najbardziej prawdopodobny termin wprowadzenia zmian z początkiem 2019 r. Co z tych zmian wynika dla przyszłych emerytów?
 • "Niewielkie szanse, że drugi filar nie zostanie zniszczony"

  Szanse na to, że w sprawie OFE zapadnie decyzja, która nie pociągnie za sobą zniszczenia drugiego filaru, są niewielkie – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu oceniając toczącą się dyskusję wokół systemu emerytalnego i propozycje rządu w tym zakresie. Proponuje czasowe zawieszenie składki do OFE, co pomogłoby rządowi poradzić sobie z poważnymi problemami finansów publicznych. Jednocześnie dałoby czas na poważne zastanowienie się nad reformą całego systemu emerytalnego.