lichwa

Artykuły - Lichwa (49)

 • Drogie garnki to wyzysk. Będzie można się sądzić za skrajnie niekorzystne umowy

  Drogie garnki to wyzysk. Będzie można się sądzić za skrajnie niekorzystne umowy

  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją kodeksu cywilnego, która przywróci do użytku rzadko stosowaną instytucję mającą chronić najsłabszych obywateli. Chodzi o art. 388 kodeksu cywilnego i przesłanki wyzysku. Projekt ustawy będzie gotowy w najbliższych tygodniach.
 • Szerszy zakres odpowiedzialności karnej za lichwę

  Szerszy zakres odpowiedzialności karnej za lichwę

  Ustawą z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, która została ogłoszona w dniu 15 maja 2020 r., rozbudowano art. 304 Kodeksu karnego statuujący przestępstwo lichwy (wyzysku), w konsekwencji czego doszło do znacznego i istotnego poszerzenia odpowiedzialności karnej za to przestępstwo.
 • Lichwa na Śląsku! Prokurator zajął majątek

  Lichwa na Śląsku! Prokurator zajął majątek

  Udzielanie lichwiarskich pożyczek stało się powodem postawienia przed sądem mieszkanki Gliwic. Akt oskarżenia przygotowała katowicka prokuratura.
 • Tysiące Polaków w lichwiarskim podziemiu?

  Tysiące Polaków w lichwiarskim podziemiu?

  Legalnie działające firmy pożyczkowe jedna za drugą zwijają interes. A równocześnie rośnie finansowe podziemie. Na portalach służących oferowaniu usług przybywa ogłoszeń - pożyczę ci pieniądze. A w zamian - oddasz mi mieszkanie.
 • Koronawirus. Z rynku znikną legalne firmy pożyczkowe?

  Koronawirus. Z rynku znikną legalne firmy pożyczkowe?

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponował, żeby obniżyć koszty pozaodsetkowe kredytu do 20 proc. rocznie z obecnie obowiązującego pułapu 55 proc. To wielu Polaków wepchnie w łapy mafii pożyczkowej - przestrzegają ekonomiści. Bo z rynku znikną legalnie działające i mocno regulowane firmy pożyczkowe.
 • Polska blisko nowej wojenki z Brukselą

  Polska blisko nowej wojenki z Brukselą

  Tym razem pójdzie nie o praworządność, a o lichwę. Jeśli Sejm nie wstrzyma prac nad zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu lichwie, złamie postanowienia unijnej dyrektywy i prawdopodobnie otworzy kolejny obszar konfliktu z Brukselą. Rządowy projekt czeka już w Komisji Gospodarki Narodowej i od niej zależy czy wojenki unikniemy.
 • Rząd wytacza działa przeciwko lichwie

  Rząd wytacza działa przeciwko lichwie

  Rząd przyjął dziś projekt ustawy zwanej antylichwiarską. Ustawa ma uregulować rynek kredytowy, zwłaszcza przepisy dotyczące kredytów krótkoterminowych, tak zwanych chwilówek. Ustawa ministerstwo sprawiedliwości ma chronić kredytobiorców przed nadużyciami firm pożyczkowych.
 • "Puls Biznesu": UOKiK i FK komentują ustawę antylichwiarską

  "Puls Biznesu": UOKiK i FK komentują ustawę antylichwiarską

  W opinii przesłanej resortowi UOKiK pozytywnie odniósł się do obowiązkowego załączania do umowy pożyczkowej oświadczenia klienta o jego sytuacji finansowej, czyli informacji o jego dochodach i wydatkach - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".
 • Umowa o pożyczkę na 300 stronach?

  Umowa o pożyczkę na 300 stronach?

  Organizacje zrzeszające pożyczkobiorców wysyłają opinie do tzw. ustawy antylichwiarskiej przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i wytykają całą listę nieprzemyślanych propozycji przepisów. Projekt zakłada np., że do umowy z klientem miałby być dołączony raport kredytowy, który standardowo liczy... 300 stron.
 • Prawo: Nie tylko branża pożyczkowa potrzebuje nadzoru

  Prawo: Nie tylko branża pożyczkowa potrzebuje nadzoru

  Resort sprawiedliwości przygotował projekt ustawy antylichwiarskiej, który rozbudził szeroką dyskusje o sposobach zabezpieczenia interesów konsumentów na rynku pożyczkowym. Nie brakuje sugestii, że przepisy chroniące konsumentów powinny regulować także inne sektory branży finansowej.

Filmy - Lichwa (2)

 • 5 lat więzienia za lichwę?

  Zaostrzenie przepisów karnych w zakresie wyzysku na podstawie umów cywilnych, zadośćuczynienia osobom będącym ofiarami oszustów i koniec z pożyczkami na niewielkie kwoty, których zabezpieczeniem są nieruchomości – to jedne z wielu zmian, które znalazły się w projekcie zmiany tzw. ustawy antylichwiarskiej. Obawy części firm budzi zapis dotyczący nowego limitu kosztów.
 • UOKiK: Próba ograniczenia działalności firm pożyczkowych może rozwinąć szarą strefę

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że warto zastanowić się nad ustawowym wprowadzeniem limitu RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania). Regulacja ta miałaby obniżyć koszty kredytów szczególnie w firmach pożyczkowych. UOKiK zdaje sobie jednak sprawę, że zmiana ta wymaga rzetelnej analizy, ponieważ wyeliminowanie z rynku firm pożyczkowych mogłoby spowodować przejście klientów tego typu firm do lombardów i szarej strefy. Komentuje Monika Stec-Nowak z UOKiK.