LIBOR

Artykuły - LIBOR (0)

 • Kredytodawcy na całym świecie korzystają ze stopy LIBOR

  Kredytodawcy na całym świecie korzystają ze stopy LIBOR

  Wśród inwestorów zajmujących się instrumentami o stałym dochodzie wiele mówi się o końcu stopy LIBOR (stopy procentowej kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie) oraz jej ewentualnych następcach. Znacznie mniej mówi się natomiast o ważnej konsekwencji takiej zmiany dla inwestorów z tego segmentu rynku, czyli o zmianach w treści nowych i korygowanych umów kredytowych, a także, w szczególności, o sposobach wprowadzania tych zmian.
 • UOKiK: Raiffeisen Bank Polska złamał prawo?

  UOKiK: Raiffeisen Bank Polska złamał prawo?

  Raiffeisen Bank Polska naruszył zbiorowe interesy konsumentów, ponieważ nie uwzględniał ujemnego LIBORu, a następnie po wycofaniu się z tej praktyki nie naliczał ujemnego oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich. Prezes UOKiK nałożył na bank karę w wysokości ponad 3,5 mln zł, nakazał przeliczenie oprocentowania i zrekompensowania strat konsumentom za wszystkie okresy, kiedy wystąpiło ujemne oprocentowanie.
 • Reforma rynku pieniężnego USA źródłem zagrożenia

  Reforma rynku pieniężnego USA źródłem zagrożenia

  Jednym z potencjalnych zagrożeń w tym roku jest nadchodząca reforma rynku pieniężnego w USA. Rynek pieniężny i fundusze działające na tym rynku są wykorzystywane przede wszystkim jako wehikuły do wpłaty środków. Sytuację tę można porównać do posiadania rachunku w banku, ale w tym przypadku z rachunku tego korzystają także banki zagraniczne działające w USA w celu pozyskania dolarów. Innymi słowy, jeśli europejski bank działa w USA, to musi posiadać dolary do pożyczki.
 • Banki: Kurs sprawiedliwy korzystny dla kredytobiorców

  Banki: Kurs sprawiedliwy korzystny dla kredytobiorców

  Dwa tygodnie temu Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki", potocznie przewalutowania kredytów walutowych. Poniżej przedstawiamy oszacowanie wpływu rozwiązania zaproponowanego przez kancelarię na wynik sektora bankowego oraz ocenę jego oddziaływania na sytuację gospodarczą w Polsce.
 • UOKiK: mBank musi zwrócić nadpłacone środki

  UOKiK: mBank musi zwrócić nadpłacone środki

  Kara nałożona przez UOKiK na mBank nie jest dotkliwa ale bank musi także zwrócić klientom nadpłacone środki.
 • UOKiK: Wszczęto postępowanie wobec Raiffeisen Bank Polska

  UOKiK: Wszczęto postępowanie wobec Raiffeisen Bank Polska

  UOKiK wszczął postępowanie wobec Raiffeisen Bank Polska S.A. w sprawie podejrzenia stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów w zakresie stosowania ujemnej stawki bazowej LIBOR - podał Urząd.
 • Bankowy trader skazany za Libor

  Bankowy trader skazany za Libor

  Sąd w Londynie skazał na 14 lat więzienia byłego tradera bankowego, który manipulował stopą procentową Libor.
 • Ułatwienia dla kredytobiorców nie tylko we frankach?

  Ułatwienia dla kredytobiorców nie tylko we frankach?

  Minister finansów zapowiada podpisanie w piątek rozporządzenia w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego korzyści z tytułu zrestrukturyzowanych kredytów oraz ujemnych rat kredytowych.
 • Gorsze czasy dla frankowych kredytobiorców

  Gorsze czasy dla frankowych kredytobiorców

  Decyzja Banku Narodowego Szwajcarii o zniesieniu sztywnego kursu franka błyskawicznie przełożyła się na wzrost jego wartości. Obecnie sytuacja ustabilizowała się, niemniej frank jest droższy o ok. 20% niż przed 15 stycznia 2015 r. Mocno odczuwają to kredytobiorcy. Sporo jednak mogą zrobić, aby drogi frank aż tak bardzo nie bolał.
 • Uwaga, "frankowicze" - wreszcie jest przełom w waszej sprawie!

  Uwaga, "frankowicze" - wreszcie jest przełom w waszej sprawie!

  21 spośród 22 banków uwzględnionych w zestawieniu UOKiK zdecydowało się uwzględniać ujemny LIBOR dla franka szwajcarskiego - wynika z tabeli opublikowanej we wtorek na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Filmy - LIBOR (1)

 • Ułatwienia dla kredytobiorców we frankach

  Minister finansów zapowiada podpisanie najpóźniej do piątku rozporządzenia w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego korzyści z tytułu zrestrukturyzowanych kredytów oraz ujemnych rat kredytowych. To duże ułatwienie dla osób zadłużonych m.in. we frankach szwajcarskich, które mają problemy ze spłatą rat. Banki z kolei będą mogły zakwalifikować straty poniesione z tytułu restrukturyzacji kredytu jako koszt uzyskania przychodu. - Ograniczeniem, które wskazywane było często przez ekspertów, banki oraz przez osoby fizyczne zadłużone we frankach szwajcarskich, było to, że jakakolwiek restrukturyzacja tego zadłużenia, choćby ustalenie kursu, który nie jest rynkowy, rodzi konsekwencje podatkowe. Oznacza to, że korzyść, którą kredytobiorca ma z tytułu restrukturyzacji kredytu, jest opodatkowana jako zwykły dochód - wyjaśnia minister Mateusz Szczurek. Projekt nowego rozporządzenia zakłada, że również w przypadku ujemnych rat kredytowych kredytobiorca będzie zwolniony z obowiązku podatkowego. Obecny poziom stawki referencyjnej LIBOR, stanowiącej podstawę do obliczenia wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, wynosi -0,8 proc. – W przypadku niektórych kontraktów kredytowych LIBOR plus marża daje ujemne stopy procentowe, ujemne odsetki. Jest to rzecz jeszcze do niedawna nie do pomyślenia. Dziś niektórzy klienci mają ujemne oprocentowanie swoich kredytów i to bank dopłaca im do obsługi, niejako płaci odsetki od kredytu, który sami zaciągnęli – informuje Szczurek. – Ta sytuacja również stanowi dochód klienta i ten dochód zwalniamy z podatku.