LIBOR

Artykuły - LIBOR (45)

 • Zmiany w stawkach WIBOR i WIBID

  Zmiany w stawkach WIBOR i WIBID

  GPW Benchmark planuje złożyć do KNF wniosek o zgodę na prowadzenie działalności administratora dostosowanych do unijnego rozporządzenia BMR wskaźników referencyjnych WIBOR/WIBID na początku grudnia br. - poinformował PAP Biznes prezes GPW Benchmark, Zbigniew Minda.
 • Powiemy ci, ile kosztuje pieniądz

  Powiemy ci, ile kosztuje pieniądz

  Wiemy ile kosztuje pieniądz - po raz pierwszy od Wielkiego Kryzysu Finansowego, czyli od ponad 10 lat. Rzeczywisty koszt pieniądza - choć na razie w niewielkiej skali - policzyli i liczą codziennie polscy ekonomiści i finansiści z Instytutu Rynku Finansowego. Od kryzysu tak naprawdę nikomu jeszcze się to nie udało, choć od lat głowią się nad tym największe banki centralne świata.
 • Raty kredytów frankowych będą niższe. LIBOR CHF mocno spadł

  Raty kredytów frankowych będą niższe. LIBOR CHF mocno spadł

  LIBOR dla szwajcarskiej waluty już mocno spadł, a kredytobiorcy mogą się spodziewać kolejnych dobrych wiadomości. Tym razem ze szwajcarskiego banku centralnego.
 • Część frankowiczów będzie miało ujemne oprocentowanie

  Część frankowiczów będzie miało ujemne oprocentowanie

  Oprocentowanie kredytów we frankach zwykle jest sumą marży i stawki LIBOR CHF 3M, która jest ujemna i w ostatnich dniach spadła do poziomu -0,84 proc. Z danych zgromadzonych przez Expandera wynika jednak, że w 2007 i 2008 r. wypłacono sporo kredytów, których marża wynosi 0,8 proc., a niekiedy nawet jeszcze mniej. Po dodaniu marży wynoszonej 0,8 proc. i stawki LIBOR CHF na poziomie -0,84 proc. oprocentowanie takiego kredytu będzie ujemne i wyniesie -0,04 proc. W takim przypadku to nie klient płaci odsetki od długu, ale bank powinien pomniejszyć zadłużenie o kwotę odsetek.
 • Co dalej z WIBOR-em? Dziś odpowiedź

  Co dalej z WIBOR-em? Dziś odpowiedź

  Kredytobiorcy i banki unikną wielkiego bałaganu i zamieszania - zapewnia GPW Benchmark, spółka warszawskiej giełdy powołana po to, żeby uratować wskaźnik WIBOR. Stawka WIBOR będzie liczona bardzo skrupulatnie i zgodnie z wymaganiami europejskiego prawa. Ale co naprawdę pokazuje WIBOR? Tego nie wiemy i się nie dowiemy.
 • LIBOR przejdzie do historii. Bez interwencji ustawodawcy może zapanować chaos z umowami kredytowymi

  LIBOR przejdzie do historii. Bez interwencji ustawodawcy może zapanować chaos z umowami kredytowymi

  Niedawno warszawski sąd unieważnił umowę kredytową, która odsyłała do stawki referencyjnej LIBOR publikowanej przez BBA. Stało się tak, bo tego wskaźnika nie ma już od kilku lat. Zdaniem ekspertów, to namiastka problemów, jakie mogą dotyczyć wielu kredytobiorców w Polsce. Za niespełna 2,5 roku ma bowiem zniknąć LIBOR. Banki zapewne będą dążyć do zawarcia aneksów do umów, niekoniecznie korzystnych dla kredytobiorców. Jednak na to rozwiązanie, a także na ugodę czy zmianę regulaminu musi wyrazić zgodę sam klient. Bardzo realna wydaje się również interwencja ustawodawcy, który odgórnie ustali nowe zasady. Ale zastąpienie ww. wskaźnika wcale nie musi być takie proste i oczywiste.
 • Unia może wymusić zmianę 2 milionów umów kredytowych z bankami

  Unia może wymusić zmianę 2 milionów umów kredytowych z bankami

  - Jeśli wskaźniki WIBOR i LIBOR na skutek zmian w przepisach zostaną zastąpione przez inne lub znikną, do zmiany będzie ok. 2 mln umów o kredyt mieszkaniowy.
 • Bank centralny Szwajcarii utrzymał stopy bez zmian, zastąpi LIBOR

  Bank centralny Szwajcarii utrzymał stopy bez zmian, zastąpi LIBOR

  Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa wynosi minus 0,75 proc. - podał bank w komunikacie. Target dla 3-miesięczego LIBOR to nadal -1,25 proc. do -0,25 proc. Bank zdecydował o wprowadzeniu nowej stopy procentowej, która zastąpi 3-miesięczny LIBOR.
 • Eksperci - reforma wskaźników stóp procentowych jest konieczna

  Eksperci - reforma wskaźników stóp procentowych jest konieczna

  Reforma wskaźników stóp procentowych jest konieczna; utrzymywanie obecnego stanu rzeczy to ignorowanie ryzyka systemowego - ocenili eksperci, którzy wzięli udział w IX Europejskim Kongresie Finansowym. Zdaniem ekspertów WIBOR i LIBOR pójdą do likwidacji. Zniknie wskaźnik służący do wyliczania oprocentowania kredytów ale też obligacji skarbowych.
 • Kredytodawcy na całym świecie korzystają ze stopy LIBOR

  Kredytodawcy na całym świecie korzystają ze stopy LIBOR

  Wśród inwestorów zajmujących się instrumentami o stałym dochodzie wiele mówi się o końcu stopy LIBOR (stopy procentowej kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie) oraz jej ewentualnych następcach. Znacznie mniej mówi się natomiast o ważnej konsekwencji takiej zmiany dla inwestorów z tego segmentu rynku, czyli o zmianach w treści nowych i korygowanych umów kredytowych, a także, w szczególności, o sposobach wprowadzania tych zmian.

Filmy - LIBOR (1)

 • Ułatwienia dla kredytobiorców we frankach

  Minister finansów zapowiada podpisanie najpóźniej do piątku rozporządzenia w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego korzyści z tytułu zrestrukturyzowanych kredytów oraz ujemnych rat kredytowych. To duże ułatwienie dla osób zadłużonych m.in. we frankach szwajcarskich, które mają problemy ze spłatą rat. Banki z kolei będą mogły zakwalifikować straty poniesione z tytułu restrukturyzacji kredytu jako koszt uzyskania przychodu. - Ograniczeniem, które wskazywane było często przez ekspertów, banki oraz przez osoby fizyczne zadłużone we frankach szwajcarskich, było to, że jakakolwiek restrukturyzacja tego zadłużenia, choćby ustalenie kursu, który nie jest rynkowy, rodzi konsekwencje podatkowe. Oznacza to, że korzyść, którą kredytobiorca ma z tytułu restrukturyzacji kredytu, jest opodatkowana jako zwykły dochód - wyjaśnia minister Mateusz Szczurek. Projekt nowego rozporządzenia zakłada, że również w przypadku ujemnych rat kredytowych kredytobiorca będzie zwolniony z obowiązku podatkowego. Obecny poziom stawki referencyjnej LIBOR, stanowiącej podstawę do obliczenia wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, wynosi -0,8 proc. – W przypadku niektórych kontraktów kredytowych LIBOR plus marża daje ujemne stopy procentowe, ujemne odsetki. Jest to rzecz jeszcze do niedawna nie do pomyślenia. Dziś niektórzy klienci mają ujemne oprocentowanie swoich kredytów i to bank dopłaca im do obsługi, niejako płaci odsetki od kredytu, który sami zaciągnęli – informuje Szczurek. – Ta sytuacja również stanowi dochód klienta i ten dochód zwalniamy z podatku.