liberalizm

Artykuły - Liberalizm (12)

 • "Nasz Dziennik": Oznaki upadku państwa

  Rozważania nad stanem naszego państwa pod kątem sytuacji umysłowej, moralnej i duchowej jego obywateli, prezentuje w "Naszym Dzienniku" ks. prof. Czesław S. Bartnik.
 • Anarchokapitalizm nadciąga

  Anarchokapitalizm nadciąga

  Niewielu jeszcze ludzi w Polsce wie, że anarchokapitalizm - owoc austriackiej szkoły ekonomii - to w żadnym wypadku nie kapitalizm rozstrojony lub bałaganiarski na wzór demonstracji anarchistów. To po prostu nowy ustrój, w którym państwo w ogóle nie istnieje jako instytucja reprezentująca wspólnotę obywateli. Ludzie jako podmioty prywatne i przedsiębiorcy nawzajem świadczą sobie wszelkie usługi na zasadach wolnorynkowych, również w takich dziedzinach jak policja, sądownictwo oraz obrona terytorium przed potencjalnym najeźdźcą. Zniknięcie państwa stwarza warunki do pojawienia się całkowicie nieregulowanego rynku jako samorównoważącego się systemu gospodarki kapitalistycznej.
 • Dylemat walutowy Stanów Zjednoczonych a przyszłość liberalizmu synergicznego

  Dylemat walutowy Stanów Zjednoczonych a przyszłość liberalizmu synergicznego

  Na światowej walucie można się nie tylko poślizgnąć intelektualnie, ale można też, będąc państwem emitującym ją, pozwolić się prawie zatopić w jej powodzi. To pierwsze przytrafiło się Alanowi Greenspanowi, a to drugie całym Stanom Zjednoczonym. O ile byłemu szefowi banku centralnego udało się jednak wyjść z poślizgu przy pomocy stwierdzenia, że do prowadzenia wadliwej polityki pieniężnej państwa skłaniała go błędna ideologia, w którą wierzył przez 40 lat, o tyle władze USA muszą się ratować tworzeniem wrażenia, że nadal świetnie sobie radzą w walutowej topieli.
 • Nieostrożna obrona neoliberalizmu

  Nieostrożna obrona neoliberalizmu

  Ze względu na to, że neoliberalizm funkcjonujący w świadomości społecznej miał postać ideologii - a tak właśnie nazwał go Alan Greenspan, będący jednym z głównych propagatorów - nie może dziwić opór, jaki stawiają zwykli jej zwolennicy, gdy są przekonywani o bankructwie neoliberalizmu. Opór ten objawia się nawet wśród publicystów, którzy - w zdecydowanej większości - postanowili słusznie zaprzestać propagowania tej ideologii, chociaż jeszcze nie całkiem są gotowi do wyrażania krytycznych o niej opinii.
 • Świat potrzebuje liberalizmu synergicznego

  Świat potrzebuje liberalizmu synergicznego

  Dowolny system może być synergiczny, jeżeli opiera się na połączonych czynnikach, które - współdziałając ze sobą - umożliwiają wystąpienie większych efektów aniżeli mogą być osiągnięte jako suma rezultatów tychże czynników działających oddzielnie. W każdej gospodarce czynnikami takimi są wolny rynek oraz państwo.
 • Ucieczka od przyszłego kryzysu światowego cz. 2

  Ucieczka od przyszłego kryzysu światowego cz. 2

  Artykuł ten nie należy do opracowań z zakresu futurologii. Czynniki kryzysogenne, które przeniosą się w przyszłość można bowiem obserwować jako doświadczenia z przeszłości oraz teraźniejszości. Mają one swoją postać doktrynalną, bez uwzględnienia której nie sposób szkicować planów ucieczki od kryzysu przyszłego.
 • Zniekształcili liberalizm Adama Smitha

  Zniekształcili liberalizm Adama Smitha

  Zarzut taki zamieściłem w artykule opublikowanym 9 marca br. (Biznes Interia "Toksyczna ekonomia akademicka") wobec Friedricha Hayeka i Miltona Friedmana, jako głównych twórców doktryny neoliberalizmu. Teraz wykonuję zobowiązanie uzasadnienia tego zarzutu.
 • Balcerowicz musi powrócić, czyli liberalizm albo śmierć!

  Balcerowicz musi powrócić, czyli liberalizm albo śmierć!

  Mówi się, że w Polsce ekonomiści wzięli na siebie rolę opozycji.
 • Znienawidzony liberalizm da 80 000 miejsc pracy

  Znienawidzony liberalizm da 80 000 miejsc pracy

  Nowe porozumienie Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, liberalizujące transatlantycki transport lotniczy, pozwoli m.in. przejmować większościowe udziały w liniach z USA. Zaakceptować je muszą Kongres i ministrowie transportu krajów UE.
 • Demokraci zrywają z Unią Wolności

  Partia Demokratyczna stawia na liberalizm i punktowanie PO. Pomóc ma w tym prof. Jerzy Hausner, który kieruje pracami nad nowym programem - pisze "Dziennik".