lewe L4

Artykuły - Lewe L4 (3)

 • ZUS może kontrolować pracowników na L4

  ZUS może kontrolować pracowników na L4

  Według badań Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) pracodawcy są zadowoleni z wydajności i aktywności swoich pracowników. Okazuje się, że w ostatnich latach zatrudnione osoby pracowały lepiej, wykazując odpowiednie podejście do pracy. Pracodawcy skarżą się jednak na jeden problem - nieodpowiednie wykorzystywanie krótkiego urlopu zdrowotnego, czyli popularnego L4.
 • ZUS na tropie "lewych" zwolnień. W 2019 r. wydał prawie 40 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków

  ZUS na tropie "lewych" zwolnień. W 2019 r. wydał prawie 40 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków

  W 2019 roku ZUS przeprowadził ponad 574 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W porównaniu z 2018 rokiem liczba ta wzrosła o niemal 78 tys. W ubiegłym roku wydano prawie 40 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę przeszło 37,4 mln zł. Natomiast 12 miesięcy wcześniej takich rozstrzygnięć było o ponad 7 tys. mniej, w sumie na 31,2 mln zł. Zdaniem ekspertów, kontroli będzie coraz więcej, bo widoczny jest m.in. problem nadużywania L4.
 • ZUS rozpocznie walkę z "lewymi" L4

  ZUS rozpocznie walkę z "lewymi" L4

  Od stycznia stopniowo będą wprowadzane e-zwolnienia lekarskie, w ten sposób ZUS ma zamiar walczyć z tzw. "lewymi" L4. Ustawa wprowadzająca to rozwiązanie wejdzie w życie pod koniec roku.