Fakty - Leszek Miller

Synonimy:
Miller Leszek,
Inne znaczenia:
Leszek Miller ,

Artykuły - Leszek Miller (239)

Filmy - Leszek Miller (17)

 • Leszek Miller: To praktyczny polexit. Na razie na płaszczyźnie prawnej

  - Podpis pana prezydenta pod tzw. ustawą kagańcową wyłącza polskie sądownictwo z europejskiej przestrzeni prawnej. (...) To oznacza, że polscy sędziowie nie będą mogli stosować się do orzeczeń instytucji europejskich, co jest tak niesłychane, że to praktyczny polexit na razie na płaszczyźnie prawnej - powiedział Interii w Strasburgu europoseł Leszek Miller. W jego ocenie, przyszedł czas na konkretne działania czyli powiązanie praworządności z budżetem. - Prace w tym zakresie nadal trwają i zniecierpliwiony PE apelował, by tempo prac nad takimi rozwiązaniami się zwiększyło - powiedział Miller.
 • Leszek Miller o "Piątce Kaczyńskiego": Rozróżniam politykę rozdawnictwa od polityki socjalnej

  Nie popieram "Piątki Kaczyńskiego" – powiedział Leszek Miller, gość Porannej rozmowy w RMF FM. "Lewicowość oznacza, że pomagamy przede wszystkim najbiedniejszym" – wyjaśniał były premier. "Ja rozróżniam politykę rozdawnictwa od polityki socjalnej. Polityka rozdawnictwa polega na tym, że pieniądze budżetowe przekazujemy wszystkim po równo, niezależnie od tego czy ktoś jest milionerem, czy ktoś jest biednym. Lewicowa polityka socjalna polega na tym, że przekazujemy pieniądze najbiedniejszym, tym którzy ich najbardziej potrzebują" – mówił. Leszek Miller jednocześnie przyznał, że jest zwolennikiem 500 Plus na pierwsze dziecko. "Jestem, chociaż uważam, że należałoby modyfikować ten system w kierunku transferu pieniędzy dla rodzin najbardziej potrzebujących" - oświadczył. Dodał, że jeśli w budżecie są dodatkowe pieniądze, to powinno się je przekazać na podwyższenie płac minimalnych. "Pracownicy w Polsce za mało zarabiają" - mówił. Związki partnerskie? "Oczywiście, że to akceptuję" - powiedział. Przypomniał, że w poprzedniej kadencji Sejmu w imieniu SLD zgłosił projekt ustawy o związkach partnerskich. Na pytanie, czy akceptuje małżeństwa homoseksualne, Leszek Miller odpowiedział: "Tak, oczywiście". Nie chciał jednak wchodzi w dyskusję na temat adopcji dzieci przez pary homoseksualne. "Pozwoli pan, że nie będę kontynuował tego tematu, bo Grzegorz Schetyna ma rację. To jest temat, którego nie będzie w programie Koalicji Europejskiej" - wyjaśniał. Tematem Porannej rozmowy w RMF FM były także pieniądze samego Leszka Millera. 5 tys. złotych - tyle wynosi emerytura byłego premiera. "Nie ma specjalnych emerytur dla Prezesów Rady Ministrów, nad czym ubolewam, oczywiście" - mówił nasz gość - "Nie ma żadnych dodatków. To jest normalna emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych". Miller zapewnił jednak, że nie startuje do europarlamentu dla pieniędzy.
 • Miller: "To jest apel poważnych ludzi"

  Gość Roberta Mazurka, były premier Leszek Miller komentuje potencjalny start byłych premierów i prezydentów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyjaśnia, że jeszcze nie podjął decyzję o starcie, ale nie wyklucza takiej możliwości.
 • Miller: "SLD ma przed sobą dwie opcje"

  Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądał start SLD w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W rozmowie z Robertem Mazurkiem były działacz tej partii, Leszek Miller ocenia szanse Sojuszu i prezentuje dwie najbardziej prawdopodobne opcje koalicyjne.
 • "Koszty obietnic Biedronia to marny żart"

  Leszek Miller komentuje zapowiedzi nowej partii Roberta Biedronia. Były premier podkreśla, że "Wiosna" jest partią niekompletną i jedyną realną obietnicą, którą może spełnić jest to, że wiosna na pewno nadejdzie.
 • Miller: "Atakując p. Ogórek zaszkodzili opozycji"

  Leszek Miller skrytykował na antenie radia RMF FM postawę protestujących przed siedzibą TVP. Zdaniem byłego premiera w przestrzeni publicznej nie powinno być miejsca na takie agresywne zachowania jak atak na Magdalenę Ogórek, a demonstranci zamiast pomóc partiom opozycyjnym wyłącznie im zaszkodzili.
 • Miller o Wiośnie: Mam wrażenie, że to jest partia niekompletna

  "Ta nazwa sugeruje pewną sezonowość. Jak wiemy, wiosna trwa najwyżej kwartał. Jak będzie, zobaczymy" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM były premier Leszek Miller pytany o partię Wiosna - nowe ugrupowanie Roberta Biedronia. "Mam wrażenie, że to jest partia niekompletna. W wystąpieniu Roberta Biedronia nie było nic na temat polityki zagranicznej, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Nie było nic na temat Unii Europejskiej, co jest tym bardziej dziwne, że przecież za chwilę będziemy mieli wybory do Parlamentu Europejskiego. Nie było nic na temat systemów podatkowych, polityki historycznej, praw pracowniczych..." - wyliczał. Widać wyraźnie, że istnieje spory elektorat, który jest wrażliwy na medialność swojego lidera. Tak było 8 lat temu w przypadku Janusza Palikota, tak było 4 lata temu w przypadku pana Petru, Kukiza. Tak będzie w przypadku Roberta Biedronia - mówił Leszek Miller w RMF FM. Myślę, że Robert Biedroń łatwo wejdzie do Sejmu - na poziomie gdzieś 10 proc. Jak będzie w wyborach do Parlamentu Europejskiego - to oczywiście zobaczymy - dodał.
 • Miller: Odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polaków spoczywa na rządzie

  W porannej rozmowie Roberta Mazurka Leszek Miller odniósł się do ataku na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. "Państwo musi działać profilaktycznie a nie po szkodzie" - mówił były premier.
 • L. Miller: Fort Trump spoczywa na ruchomych piaskach

  Leszek Miller komentuje organizację konferencji o Iranie i wybór Warszawy jako jej gospodarza.
 • Miller o ataku na Pawła Adamowicza: Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na władzy

  „Nasze myśli biegną do gdańskiego szpitala, gdzie walczy o życie człowiek. Nie prezydent, nie polityk, tylko po prostu człowiek. Życzymy temu człowiekowi zwycięstwa w tej walce i powrotu do zdrowia” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Leszek Miller odnosząc się do niedzielnego ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Gość Roberta Mazurka stwierdził też, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli "nie spoczywa na firmach ochroniarskich, tylko na władzy". Miller o ataku na Adamowicza: Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na władzy Karolina Bereza /RMF FM Były premier zwrócił uwagę na to, że impreza podczas której doszło do ataku, nie została odpowiednio zabezpieczona. "Przed oczami stoi mi obraz triumfującego bandyty, który biega po scenie pełnej ludzi z 15-centymetrowym nożem w ręku i nikt nie reaguje. W każdym razie nikt, z tych, którzy powinni zareagować (...) Ten obraz na pewno utrudni prace rządowym propagandystom, którzy przy każdej okazji powtarzają, że Polska jest bezpieczna. Otóż okazuje się, że Polska jest bezpieczna, dopóki nie zostanie zaatakowana" - stwierdził. Leszek Miller był pytany w Porannej rozmowie w RMF FM o to, co zrobiłby w reakcji na atak w Gdańsku, gdyby dziś był premierem: "Przede wszystkim postarałbym się o dokonanie głębokiej analizy działań, które były podejmowane i ocenił skuteczność tych działań. Jeżeli są potrzebne zmiany w ustawodawstwie, to trzeba ich dokonać w taki sposób, żeby kooperacja między policją i firmami ochroniarskimi była pełniejsza" - skomentował. "Możemy być mądrzy przed szkodzą. Na tym polega inteligencja władzy, żeby działała w sposób profilaktyczny, bo niezależnie co jeszcze dzisiaj i w kolejnych dniach powiemy, to odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom - wszystkim obywatelom niezależnie od ich poglądów politycznych - nie spoczywa na firmach ochroniarskich, tylko na władzy" - dodał.