InteriaTV - Leszek Miller

Synonimy:
Miller Leszek,
Inne znaczenia:
Leszek Miller ,

Filmy - Leszek Miller (82)

 • Miller: Biedroń pada ofiarą sytuacji: gdzie dwóch się bije, tam dla trzeciego nie ma miejsca

  „Być może Robert Biedroń, jak i inni kandydaci, poza dwoma głównymi, pada ofiarą takiej sytuacji, że zwykle mówi się: gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta, ale w polityce tak to nie działa. W polityce jest tak, że gdzie dwóch się bije, tam dla trzeciego nie ma miejsca” - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Leszek Miller, europoseł Koalicji Europejskiej, oceniając kampanię prezydencką kandydata Lewicy Roberta Biedronia.
 • Leszek Miller: To praktyczny polexit. Na razie na płaszczyźnie prawnej

  - Podpis pana prezydenta pod tzw. ustawą kagańcową wyłącza polskie sądownictwo z europejskiej przestrzeni prawnej. (...) To oznacza, że polscy sędziowie nie będą mogli stosować się do orzeczeń instytucji europejskich, co jest tak niesłychane, że to praktyczny polexit na razie na płaszczyźnie prawnej - powiedział Interii w Strasburgu europoseł Leszek Miller. W jego ocenie, przyszedł czas na konkretne działania czyli powiązanie praworządności z budżetem. - Prace w tym zakresie nadal trwają i zniecierpliwiony PE apelował, by tempo prac nad takimi rozwiązaniami się zwiększyło - powiedział Miller.
 • Miller ostro o Czarzastym: Mamy zamknąć oczy i udawać, że się nic nie stało

  "Z dużym zdumieniem usłyszałem parę dni temu przewodniczącego Czarzastego, który powiedział, że zadaniem europarlamentarzystów SLD jest robienie wszystkiego w Parlamencie Europejskim, żeby Polacy nie utracili szansy otrzymywania środków. To jest język, którym posługuje się Prawo i Sprawiedliwość, że niezależnie co się dzieje w Polsce, jakie są zastrzeżenia do reform w Polsce albo tzw. reform, niezależnie od tego, jak następuje odejście od trójpodziału władzy, my wszyscy w Parlamencie Europejskim mamy na to zamknąć oczy i udawać, że się nic nie stało" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM były premier, a obecnie europoseł Leszek Miller. "Unia musi dbać o swój budżet, on pochodzi ze składek wszystkich państw członkowskich. Musi mieć również ocenę praworządności w tych wszystkich krajach. Jeżeli ma zastrzeżenia, to musi o tym wyraźnie mówić" - tłumaczył. Proces kreowania kandydata lewicy zakończył się wczoraj konwencją i wiecem wyborczym. Nie mam już żadnych powodów, żeby nie głosować na Roberta Biedronia. Odbyłem z nim bardzo ciepłą i miłą rozmowę w Strasburgu - mówił gość Roberta Mazurka. Będę robił i mówił wszystko, żeby mu pomóc - a na pewno nie szkodzić - zapewnił.
 • Leszek Miller: Nie wykorzystywać Moniki Jaruzelskiej w kampanii do Sejmu to działać na szkodę listy

  „Mieć (w szeregach) kogoś takiego jak Monika Jaruzelska i nie wykorzystywać go w kampanii do Sejmu to jest działanie na szkodę listy” – mówił były premier, obecnie europoseł Leszek Miller w Porannej rozmowie w RMF FM. przypomniał, że w ubiegłorocznych wyborach samorządowych „z listy SLD Lewica Razem do Rady Warszawy startowały 72 osoby, dostała się z tej listy jedna osoba” – właśnie Monika Jaruzelska. „Rok temu udowodniła, że ma liczny elektorat i że ten elektorat, jeszcze pomnożony przecież, mógłby spowodować dobry wynik warszawskiej listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej” – podkreślił polityk. Dopytywany, czy w wyborach do Senatu odda swój głos właśnie na Jaruzelską, odparł: "Gdybym był w Warszawie, to chętnie bym na nią zagłosował, tak samo, jak zagłosowałbym na Piotra Gadzinowskiego na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej. A gdybym miał głosować na kogoś spoza tej listy - to na Katarzynę Piekarską. Ale pojadę prawdopodobnie do gminy Rychwał (...)nadano mi godność honorowego obywatela i w związku z tym czuję się moralnie zobowiązany, by w dniu święta polskiej demokracji oddać głos na kandydatów z listy komitetu wyborczego SLD właśnie w tym miejscu".
 • Miller: Propozycja okrągłego stołu oświatowego jest co najmniej humorystyczna

  „Propozycja okrągłego stołu (oświatowego) jest co najmniej humorystyczna” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM były premier Leszek Miller. „Gdyby rząd chciał zachowywać się poważnie, to nie wymyślałby niepotrzebnych dekoracji w postaci okrągłego stołu, tylko wykorzystałby istniejące możliwości dialogu. Jest np. Rada Dialogu Społecznego, umocowana ustawą i niech wreszcie ta rada zacznie funkcjonować, bo ona została do tego zbudowana, żeby rozwiązywać tego rodzaju konflikty” – podkreślił. „Ja uważam, że postulaty strajkujących są słuszne i strajk jest słuszny. Natomiast cieszę się, że nauczyciele też starają się zmniejszyć dolegliwości, które dotyczą chociażby maturzystów. To jest bardzo poważna, obywatelska postawa” – mówił rozmówca RMF FM. "Gdyby PiS naprawdę chciał, a myślę, że o tym myśli - by wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej - to potrzebne są tylko tylko trzy decyzje: Pierwsza - uchwała Rady Ministrów. Dwa: zatwierdzenie tej uchwały przez Sejm i Senat. Trzy: Podpis pana prezydenta" - mówił w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Leszek Miller. Jak przekonywał były premier i kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, taki proces nie musiałby być długotrwały. "Wola naczelnika państwa jest egzemplifikowana przez prezydenta w ciągu 48 godzin" - ocenił. Robert Mazurek pytał swojego gościa również o europejskie aspiracje Ukrainy. Czy ten kraj ma szanse wejść do Unii Europejskiej? "My, żeby to uczynić, musieliśmy ciężko pracować przez wiele lat. Musieliśmy zmienić prawo, pozbyć się podejrzeń, że nie jesteśmy krajem do końca demokratycznym. Musieliśmy udowodnić, że zasługujemy po prostu na wejście do UE" - mówił Miller. Podkreślał, że ten proces czeka też naszych wschodnich sąsiadów. "(Muszą udowodnić, że - red.) zasługują - w tym sensie, że nie mają korupcji, oligarchów, którzy rządzą krajem i są w stanie zaadaptować pełne prawodawstwo UE" - uznał gość RMF FM.
 • Miller: Dinozaury wyginęły, ale jaskiniowcy zostali

  Leszek Miller odniósł się do żartów na temat wypowiedzi Ewy Kopacz o rzucaniu kamieniami w dinozaurów. Dodał również, że "młodzi biegną szybciej, ale ci starsi wiedzą dokąd".
 • Miller: "Debate in a foreing language is a stupid idea"

  Leszek Miller odpowiada na zaproszenie Zdzisława Krasnodębskiego do debaty w obcym języku. Zdaniem byłego premiera taki pomysł jest niedorzeczny i dodaje, że w innych krajach taki rodzaj debaty byłby politycznym końcem kandydata.
 • Leszek Miller o "Piątce Kaczyńskiego": Rozróżniam politykę rozdawnictwa od polityki socjalnej

  Nie popieram "Piątki Kaczyńskiego" – powiedział Leszek Miller, gość Porannej rozmowy w RMF FM. "Lewicowość oznacza, że pomagamy przede wszystkim najbiedniejszym" – wyjaśniał były premier. "Ja rozróżniam politykę rozdawnictwa od polityki socjalnej. Polityka rozdawnictwa polega na tym, że pieniądze budżetowe przekazujemy wszystkim po równo, niezależnie od tego czy ktoś jest milionerem, czy ktoś jest biednym. Lewicowa polityka socjalna polega na tym, że przekazujemy pieniądze najbiedniejszym, tym którzy ich najbardziej potrzebują" – mówił. Leszek Miller jednocześnie przyznał, że jest zwolennikiem 500 Plus na pierwsze dziecko. "Jestem, chociaż uważam, że należałoby modyfikować ten system w kierunku transferu pieniędzy dla rodzin najbardziej potrzebujących" - oświadczył. Dodał, że jeśli w budżecie są dodatkowe pieniądze, to powinno się je przekazać na podwyższenie płac minimalnych. "Pracownicy w Polsce za mało zarabiają" - mówił. Związki partnerskie? "Oczywiście, że to akceptuję" - powiedział. Przypomniał, że w poprzedniej kadencji Sejmu w imieniu SLD zgłosił projekt ustawy o związkach partnerskich. Na pytanie, czy akceptuje małżeństwa homoseksualne, Leszek Miller odpowiedział: "Tak, oczywiście". Nie chciał jednak wchodzi w dyskusję na temat adopcji dzieci przez pary homoseksualne. "Pozwoli pan, że nie będę kontynuował tego tematu, bo Grzegorz Schetyna ma rację. To jest temat, którego nie będzie w programie Koalicji Europejskiej" - wyjaśniał. Tematem Porannej rozmowy w RMF FM były także pieniądze samego Leszka Millera. 5 tys. złotych - tyle wynosi emerytura byłego premiera. "Nie ma specjalnych emerytur dla Prezesów Rady Ministrów, nad czym ubolewam, oczywiście" - mówił nasz gość - "Nie ma żadnych dodatków. To jest normalna emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych". Miller zapewnił jednak, że nie startuje do europarlamentu dla pieniędzy.
 • Miller: "To jest apel poważnych ludzi"

  Gość Roberta Mazurka, były premier Leszek Miller komentuje potencjalny start byłych premierów i prezydentów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyjaśnia, że jeszcze nie podjął decyzję o starcie, ale nie wyklucza takiej możliwości.
 • Miller: "SLD ma przed sobą dwie opcje"

  Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądał start SLD w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W rozmowie z Robertem Mazurkiem były działacz tej partii, Leszek Miller ocenia szanse Sojuszu i prezentuje dwie najbardziej prawdopodobne opcje koalicyjne.