Leszek Balcerowicz

Synonimy:
Balcerowicz,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Leszek Balcerowicz (415)

Filmy - Leszek Balcerowicz (27)

 • Balcerowicz: Brexit zaszkodzi całej Unii Europejskiej

  Negatywne skutki Brexitu odczuje zarówno Wielka Brytania, Unia Europejska, jak i Polska. Dla Wspólnoty oznaczałoby to początek ruchów dezintegracyjnych, co jest sprzeczne także z interesami naszego kraju. – W absolutnie żywotnym interesie Polski jest to, aby Europa była zintegrowana – powiedział prof. Leszek Balcerowicz – bez struktur UE Polska, podobnie jak inne kraje naszego regionu, zostałaby osamotniona w relacjach z Rosją. Brexit mógłby niekorzystnie wpłynąć na przybliżenie spełnienia takiego scenariusza. Z kolei dla samej Wielkiej Brytanii prawdopodobnie oznaczałby skomplikowanie relacji ze Szkocją oraz ryzyko negocjacji kolejnych warunków, co zajęłoby około dwóch lat. Zadaniem polityków europejskich, w tym także tych z Polski, jest więc uniknięcie takiego rozwiązania i przeciwdziałanie ruchom dezintegracyjnym – dodaje.
 • Balcerowicz: Plan Morawieckiego jest częścią złego scenariusza rozwoju Polski

  Wiele osób mówi o planie Mateusza Morawieckiego. Należy jednak pamiętać, że plan to nie zestaw sloganów, ale fachowo ustalone cele, które odpowiadają sytuacji kraju oraz środki dobrane na podstawie istniejącej wiedzy. - To nie jest plan w poważnym znaczeniu tego słowa – powiedział serwisowi eNewsroom.pl prof. Leszek Balcerowicz – mamy w nim bowiem mnóstwo sloganów, jedną deklarację osiągnięcia przez Polskę w perspektywie 15 lat poziomu zamożności porównywalnego z pozostałymi członkami UE, ale brak konkretnych rozwiązań i środków do realizacji tego założenia.
 • Balcerowicz szefem ukraińskiego rządu? „Odpowiadałem, że premierem powinien być ktoś z Ukrainy”

  „Rozmowy dotyczące formy mojej pomocy w ukraińskich reformach zaczęły się w zeszłym roku. Od lat interesowałem się Ukrainą. Jej pomyślność jej strategicznie ważna dla Europy, w tym dla Polski” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, doradca rządu Ukrainy ds. reform, były wicepremier, minister finansów prof. Leszek Balcerowicz. „Proponowano panu funkcję premiera Ukrainy?” – pytał Balcerowicza Konrad Piasecki. „Odpowiadałem na to pośrednio, że premierem powinien być ktoś z Ukrainy, bo jest w stanie lepiej orientować się w ukraińskiej polityce” – mówi gość RMF FM.
 • Leszek Balcerowicz: Trzeba dokończyć prywatyzację

  Prawdziwa prywatyzacja polega na tym, że żaden polityk nie może rozkazywać przez telefon prezesowi, nie może usuwać prezesa i nominować swojego – mówi Interii Leszek Balcerowicz.