lekarz rodzinny

Artykuły - Lekarz rodzinny (26)

 • Lekarze rodzinni o e-zwolnieniach: Będą kłopoty

  - Zastanawiamy się jak będzie wyglądać e-zwolnienie na wizycie domowej lekarskiej, a jak, kiedy akurat nie będzie prądu w przychodni - mówi dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
 • Co lepsze - składka czy podatek?

  Co lepsze - składka czy podatek?

  Zapowiadane przez PiS i ministra zdrowia finansowanie opieki zdrowotnej z budżetu państwa brzmi dobrze, bo formalnie wszyscy obywatele będą mieli równy dostęp do publicznych świadczeń, tak jak zapisano to w konstytucji. Jednak idealnych rozwiązań nie ma. Zarówno system ubezpieczeniowy, jak i budżetowy mają wady i zalety.
 • Rząd obejmie opieką medyczną wszystkich Polaków. Lekarz rodzinny też dla nieubezpieczonych

  Rząd obejmie opieką medyczną wszystkich Polaków. Lekarz rodzinny też dla nieubezpieczonych

  Rząd wykonał pierwszy krok do objęcia opieką medyczną wszystkich Polaków. Przygotował projekt, dzięki któremu osoby nieopłacające składek będą mogły się leczyć u lekarzy rodzinnych.
 • Skierowania dla oszczędności

  Skierowania dla oszczędności

  Wprowadzenie od 2015 r. skierowań do okulisty i dermatologa nadal wywołuje wiele kontrowersji. Przysporzyło też dodatkowej pracy podstawowej opiece zdrowotnej, ponieważ pacjenci już w grudniu 2014 r. zaczęli się zgłaszać po skierowania do tych specjalistów, mimo że taki wymóg obowiązuje od 2 stycznia 2015 r.
 • Przewlekle chory otrzyma receptę na lekarstwa bez zbędnej procedury

  Przewlekle chory otrzyma receptę na lekarstwa bez zbędnej procedury

  Lekarz rodzinny będzie mógł przepisać osobie przewlekle chorej leki wcześniej zlecone przez specjalistę bez konieczności przeprowadzenia badania. Receptę przepisze zaocznie. Poradę recepturową Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić od przyszłego roku. Nowe przepisy umożliwią też odbieranie recepty dla pacjenta obłożnie chorego przez jego bliskich.
 • NFZ proponuje nowe usługi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W tym przegląd stanu zdrowia dla osób po 45. roku życia

  NFZ proponuje nowe usługi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W tym przegląd stanu zdrowia dla osób po 45. roku życia

  NFZ chce wprowadzić kompleksowe badania diagnostyczne dla osób między 45. a 65. rokiem życia, a także dla dzieci i młodzieży. Będą one realizowane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i wykonywane bezpłatnie dla pacjentów ubezpieczonych oraz zdeklarowanych do lekarzy POZ. Jak wyjaśnia prezes NFZ pieniądze na ten cel uda się pozyskać, uniemożliwiając korzystanie ze świadczeń w ramach POZ osobom nieuprawnionym, np. korzystającym ze świadczeń medycznych za granicą. Według wyliczeń NFZ stanowią oni aż 7 proc. populacji.
 • Jakie prawa ma pacjent w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej

  Jakie prawa ma pacjent w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej

  Każdy ubezpieczony może być przypisany tylko do jednego lekarza rodzinnego. Sam dokonuje jego wyboru, a także pielęgniarki, w przypadku kobiet - również położnej. Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, bo w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie obowiązuje rejonizacja.
 • Nauczyciele uciekają na urlopy przed zwolnieniami

  Nauczyciele uciekają na urlopy przed zwolnieniami

  Samorządy uważają, że za urlop dla poratowania zdrowia powinien płacić ZUS. O jego przydzieleniu mogłaby decydować komisja, a nie lekarz rodzinny.
 • Ewa Kopacz kandydatką na marszałek Sejmu

  Minister zdrowia Ewa Kopacz ma zostać pierwszą w historii Polski kobietą, która będzie sprawowała urząd marszałka Sejmu. Kopacz to pediatra, lekarz rodzinny. Od 2007 r. jest ministrem zdrowia w rządzie Donalda Tuska.
 • Lekarz nawracał pacjentów. Było mu wolno, czy nie?

  50-letni brytyjski lekarz rodzinny Richard Scott otrzymał upomnienie od GMC (General Medical Council), odpowiednika Naczelnej Rady Lekarskiej w Polsce, za to, że rozmawiał z pacjentami o swej religii - chrześcijaństwie.