lekarz

Artykuły - Lekarz (706)

 • Jakie badania powinna wykonać kobieta po trzydziestym roku życia?

  Jakie badania powinna wykonać kobieta po trzydziestym roku życia?

  Jesteś już po trzydziestce i w nowym roku chcesz zrobić coś dla siebie? Nie zapomnij o badaniach profilaktycznych! W naszym przewodniku podpowiadamy, co powinnaś sprawdzić, by mieć pewność, że z twoim zdrowiem wszystko w porządku.
 • Poświęcenie się medycynie to wyczerpujące zajęcie

  Poświęcenie się medycynie to wyczerpujące zajęcie

  - Chciałbym, żeby czytelnicy zrozumieli, że lekarze to ludzie, jak wszyscy inni i że czas zmienić oczekiwania względem tego zawodu na normalne, przyziemne - mówi w wywiadzie Tadeusz W., autor książki „Bez znieczulenia. Prawdziwe historie z polskich szpitali i przychodni”. Tadeusz W. pracuje jako lekarz w przychodniach i na szpitalnych oddziałach od ponad 10 lat. Zna więc ten świat z autopsji.
 • Lekarze chcą utworzenia zawodu asystenta lekarza

  Lekarze chcą utworzenia zawodu asystenta lekarza

  Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach podjęła stanowisko w sprawie utworzenia zawodu asystenta lekarza. Inicjatywa utworzenia zawodu asystenta lekarza zrodziła się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - pomysłodawcą przeniesienia na grunt polski zawodu, który z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach na świecie, jest dr hab. n. med. Michał Zembala. Inicjatywę poparła ORL w Katowicach.
 • Jak się objawiają problemy z prostatą?

  Jak się objawiają problemy z prostatą?

  Gruczoł krokowy to narząd występujący u mężczyzn. Ma kształt i wielkość orzecha włoskiego. Zlokalizowany jest tuż pod pęcherzem moczowym. Odpowiada za produkcję płynu będącego składnikiem spermy. Jak się objawia i które z symptomów powinny skłonić nas do odwiedzenia lekarza?
 • Lekarze emeryci ratują system ochrony zdrowia przed katastrofą

  Lekarze emeryci ratują system ochrony zdrowia przed katastrofą

  Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej (z maja br.) czynnych zawodowo lekarzy jest 134 865 oraz 36 513 lekarzy dentystów. Z tej liczby 33 683 lekarzy i 7311 lekarzy dentystów osiągnęło już wiek emerytalny. Gdyby rzeczywiście udali się na zasłużony odpoczynek, mielibyśmy do czynienia z prawdziwym dramatem w każdym ogniwie systemu - POZ, AOS i szpitalnictwie.
 • Pracownicy poszukiwani w RFN: Lekarz

  Pracownicy poszukiwani w RFN: Lekarz

  Wyjazd polskiego lekarza za granicę niekoniecznie uchodzi za poprawny politycznie. W końcu brakuje lekarzy także w Polsce. Wielu opuszcza kraj, bo chce pomagać ludziom, a nie zarzynać się.
 • Lekarze z Ukrainy? Tylko nieliczni do nas przyjadą

  Lekarze z Ukrainy? Tylko nieliczni do nas przyjadą

  Nie sprawdziły się oczekiwania, że lekarze napływający z Ukrainy zmniejszą niedostatki kadrowe w Polsce. W naszym kraju pracuje ich niespełna 300. Zniechęcają nie tyle egzaminy, co dość kosztowne formalności i np. konieczność odbywania stażu podyplomowego w ramach wolontariatu. - Z czego wtedy żyć? - pytają.
 • Anglicy chcą nam podkupić setki lekarzy. Grozi nam demograficzna katastrofa

  Anglicy chcą nam podkupić setki lekarzy. Grozi nam demograficzna katastrofa

  Wielka Brytania jeszcze przed brexitem zamierza ściągnąć pół tysiąca medyków z innych państw. Koncentruje się m.in. na Polsce.
 • Brexit: Nie będzie masowego powrotu polskich lekarzy i pielęgniarek z Wysp

  Brexit: Nie będzie masowego powrotu polskich lekarzy i pielęgniarek z Wysp

  23 czerwca br. w referendum 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Wola ludu jest instrukcją, która musi być respektowana - skomentował wyniki brytyjski premier David Cameron. Czy Brexit spowoduje, że do Polski będą wracać m.in. nasi lekarze? Nic na to nie wskazuje.
 • Należy określić maksymalny czas pracy wszystkich lekarzy

  Należy określić maksymalny czas pracy wszystkich lekarzy

  ​Należy rozważyć prawne określenie maksymalnego czasu pracy lekarzy we wszystkich miejscach pracy, niezależnie od podstawy prawnej udzielania świadczeń zdrowotnych - uważa Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska.

Filmy - Lekarz (8)

 • Ta dziewczynka odzyskała słuch po latach

  Kiedy Melissa się urodziła, nie słyszała na oboje uszu. Używając aparatu słuchowego przez kilka lat, udało jej się nauczyć mówić. Teraz, dzięki z powodzeniem wszczepionemu implantowi, dziewczynka słyszy. Jaka była jej reakcja na otaczające dźwięki? (STORYFUL/x-news)
 • Jak ma działać lekarz na telefon?

  Od 1 listopada 2019 roku pacjent może konsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przez telefon lub internet. Ministerstwo wierzy, że dzięki temu zmniejszą się kolejki w przychodniach. A jak do tego pomysłu odnoszą się lekarze? W „Dzień Dobry TVN” swoją opinię wyraził lekarz rodzinny i rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Michał Sutkowski. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Masz ZNN? Odpowiedz na te pytania

  Jeśli czujesz postępujące mrowienie lub drętwienie nóg, fizjoterapeuci polecają wizytę u lekarza ogólnego. Wcześniej jednak, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy mrowienie podczas odpoczynku się nasila? Czy ból ustępuje w czasie intensywnego poruszania nogami? Czy dolegliwość pojawia się głównie w nocy? (Studio Active/TVN Meteo Active/x-news)
 • Nie stać ich na lekarza. Dlatego chodzą do...

  ... znachorów. Ci, przygotowując leki dla swoich pacjentów, stosują tylko naturalne składniki, takie jak: suszone zioła, korzenie i kawałki kory.