lehman brothers

Artykuły - Lehman brothers (84)

 • Euler Hermes: Fala niewypłacalności w naszym budownictwie!

  Euler Hermes: Fala niewypłacalności w naszym budownictwie!

  Wzrost rynku budowlanego obnaża słabość finansową wielu jego uczestników. W Polsce w ubiegłym roku liczba niewypłacalności firm budowlanych wzrosła o 14 proc. r/r, w styczniu 2019 r. mieliśmy do czynienia z kontynuacją tego zjawiska. Ta chroniczna słabość finansowa polskich firm budowlanych, a przynajmniej dużej części jest jedną z przyczyn obecnej fali niewypłacalności w budownictwie, współwystępującą obok wskazywanych zdecydowanie częściej: wzrostu kosztów materiałów oraz zatrudnienia i problemów ze znalezieniem pracowników.
 • 

Po upadku Lehman Brothers. Kolejny kryzys przyjdzie

  Po upadku Lehman Brothers. Kolejny kryzys przyjdzie

  Regulacje rynku finansowego są za słabe, by uchronić świat przed kryzysem - mówi PAP prof. UW i ekspert Instytutu Sobieskiego Tomasz Grosse. Dodaje, że gdyby tąpnięcie nastąpiło w ciągu najbliższego roku, to wiele krajów byłoby bardziej bezradnych niż 10 lat temu.
 • Mija dziewięć lat od "czarnego poniedziałku" na giełdach i upadku Lehman Brothers

  Mija dziewięć lat od "czarnego poniedziałku" na giełdach i upadku Lehman Brothers

  15 września mija dziewięć lat od ogłoszenia bankructwa przez amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers, co uruchomiło serię dramatycznych wydarzeń na rynkach finansowych całego świata. W 2008 roku, w dniu, który nazywa się dziś "czarnym poniedziałkiem", amerykański rząd zdecydował, że nie udzieli pomocy liczącemu 158 lat bankowi, jednemu z najstarszych i największych na świecie. Lehman Brothers do dziś jest symbolem światowego kryzysu finansowego trwającego do 2009 roku.
 • Długi znów biją rekordy. 9 lat temu to doprowadziło do kryzysu

  Długi znów biją rekordy. 9 lat temu to doprowadziło do kryzysu

  Mija właśnie 9 lat od momentu rozpoczęcia największego kryzysu finansowego od czasu Wielkiej Depresji z 1929. Kryzys był zaskoczeniem dla wielu. Za jego symboliczny początek uważa się bankructwo banku Lehmann Brothers 15 września 2008 r., ale w rzeczywistości jego upadłość była ostatnim aktem tragedii, która zaczęła się rozgrywać już rok wcześniej. Podobnie jak wtedy, tak i dziś długi Amerykanów biją rekordy wysokości. Czy to powinno nas niepokoić?
 • Brexit może spowodować szok na rynkach finansowych podobny do tego po upadku Lehman Brothers

  Brexit może spowodować szok na rynkach finansowych podobny do tego po upadku Lehman Brothers

  Jak ocenił brytyjski resort finansów podjęcie decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogłoby spowodować spadek PKB tego kraju w ciągu dwóch lat o ok. 6 proc., drastyczny wzrost inflacji oraz spadek cen nieruchomości. Zdaniem Rafała Sadocha z DM mBanku szok na rynkach finansowych mógłby być podobny do tego, jaki miał miejsce po upadku Lehman Brothers. Notowania złotego byłyby pod presją, szczególnie wobec euro i dolara.
 • Sześć lat po upadku Lehmana fundusze wciąż odrabiają straty

  Sześć lat po upadku Lehmana fundusze wciąż odrabiają straty

  Po sześciu latach od upadku Lehman Brothers większość kategorii funduszy inwestycyjnych z oferty krajowych instytucji jest na plusie. Nie można jednak zapominać, że wydarzenie to było tylko punktem kulminacyjnym kryzysu finansowego, a spadki na giełdach zaczęły się sporo wcześniej. Funduszom akcji, zwłaszcza polskich, wciąż wiele brakuje do ich odrobienia.
 • Bracia z Kremla, czyli szpiegowskie macki w Lehman Brothers

  Bracia z Kremla, czyli szpiegowskie macki w Lehman Brothers

  Gdy 15 września 2008 r. Lehman Brothers ogłosił upadłość, rynki finansowe były zaszokowane. Ówczesny prezydent USA, George W. Bush, dał wyraźny sygnał, że zamierza ratować upadające instytucje finansowe na koszt podatników. Dlaczego więc dla Lehman Brothers zrobiono wyjątek? 158 lat tradycji banku i niezły wizerunek wydawały się stawiać go w roli faworyta do skorzystania z "kół ratunkowych".
 • Bank Lehman Brothers wyszedł z bankructwa

  Bank Lehman Brothers wyszedł z bankructwa

  Bank Lehman Brothers, którego upadek 15 września 2008 roku stał się katalizatorem światowego kryzysu finansowego, poinformował we wtorek, że wyszedł z bankructwa (ochrony przed wierzycielami) i 17 kwietnia zacznie spłacać swych wierzycieli.
 • To nie premie bankowców doprowadziły do kryzysu?

  To nie premie bankowców doprowadziły do kryzysu?

  Od bankructwa Lehman Brothers powszechnie się twierdzi, że kryzys finansowy został wywołany po części przez premie wypłacane bankowcom. Porównanie wynagrodzeń kadry zarządzającej banków z uposażeniami menedżerów innych branż wskazuje jednak, że sektor finansowy nie różni się zbytnio pod względem nagradzania za podejmowane ryzyko.
 • Historia bankructwa MF Global

  Historia bankructwa MF Global

  Firma MF Global została pierwszą wielką ofiarą zawirowań w strefie euro. Wbrew pozorom nie wykończyły jej duże pozycje na rynku obligacji, ale te same instrumenty, których Lehman Brothers używał do upiększania własnego bilansu.