Legiony

Artykuły - Legiony (66)

 • 22 sierpnia 1914 r. Rozkaz powołujący Legiony Polskie

  22 sierpnia 1914 r. Rozkaz powołujący Legiony Polskie

  22 sierpnia 1914 roku Józef Piłsudski wydał rozkaz powołujący Naczelny Komitet Narodowy i przyłączający oddziały ochotnicze do tworzonych Legionów. Rozkaz ten de facto powoływał pierwszy pułk Legionów.
 • 15 lipca 1916 r. Memoriał Rady Pułkowników

  15 lipca 1916 r. Memoriał Rady Pułkowników

  Grupa wyższych i cieszących się poważaniem oficerów Legionów Polskich postanowiła zaapelować do austro-węgierskiego dowództwa nie tylko o większe prawa dla polskich żołnierzy, ale też zażądała deklaracji dotyczącej niepodległej Polski.
 • Najsłynniejsi dowódcy Legionów

  Najsłynniejsi dowódcy Legionów

  Uważasz się za eksperta w temacie odzyskania niepodległości w 1918 roku i historii II Rzeczpospolitej?
 • 16 czerwca 1915 r. Rozwiązanie zdziesiątkowanych Bajończyków

  16 czerwca 1915 r. Rozwiązanie zdziesiątkowanych Bajończyków

  Po krwawej bitwie pod Arras 9 maja 1915 roku zdziesiątkowana kompania Bajończyków poniosła kolejne straty pod Souchez i została rozformowana.
 • 100. rocznica rocznicy bitwy pod Konarami

  100. rocznica rocznicy bitwy pod Konarami

  Trzydniowe obchody 100. rocznicy bitwy pod Konarami, podczas której bohaterską postawą wykazali się żołnierze I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, odbędą się w gm. Klimontów (Świętokrzyskie). Uroczystości rozpoczną się w piątek.
 • 10 kwietnia 1917 r. Cesarz próbuje stworzyć Polnische Wehrmacht

  10 kwietnia 1917 r. Cesarz próbuje stworzyć Polnische Wehrmacht

  Ze względu na coraz większą niezależność Józefa Piłsudskiego i Legionów, Państwa Centralne postanowiły rozwiązać problem polskiego wojska walczącego u boku Austriaków i Niemców.
 • Honor ponad życie. Egzekucja jeńca spod Łowczówka, por. Stanisława Króla- Kaszubskiego

  Honor ponad życie. Egzekucja jeńca spod Łowczówka, por. Stanisława Króla- Kaszubskiego

  Żył pięknie, patriotycznie i bohatersko; chwalebnie zapisał się w historii Wojska Polskiego. Zabrakło mu jednak żołnierskiego szczęścia. Z najtrudniejszej dla kierującego się wskazaniami kodeksu honorowego próby wyszedł zwycięsko, choć próbę tę okupił najwyższą ceną: życia. Ale honor - jak się wydaje - stawiał wyżej niż życie…
 • ​Terroryści i harcerze. Polskie organizacje paramilitarne przed I wojną światową

  ​Terroryści i harcerze. Polskie organizacje paramilitarne przed I wojną światową

  "Od Krakowa po Podhajce: wszystkie zdrajce" - słowami tego popularnego pamfletu można by streścić życie polityczne Galicji na początku XX wieku. Powszechny był skrajny lojalizm oraz przekonanie o kompletnej nieodpowiedzialności działań o charakterze konspiracyjnym i militarnym. Tymczasem to samoograniczające się społeczeństwo wydało grupę młodych ludzi, którzy marzyli o czymś znacznie większym. Pokolenie nie tyle dzieci, co bardziej wnuków powstańców styczniowych, zaczęło otwarcie przygotowywać się do zbrojnej walki o niepodległość Polski.
 • "Legiony w komórce" - konkurs dla dzieci i młodzieży

  Do końca września dzieci i młodzież z Małopolski mogą zgłaszać prace na konkurs "Legiony w komórce". Aby otrzymać nagrody - m.in. książki i bony na zakup sprzętu fotograficznego - należy zrobić zdjęcia za pomocą telefonu komórkowego, iPhone'a, iPada lub tabletu.
 • 13 lipca 1916 r. Płk. Józef Haller został dowódcą II Brygady Legionów Polskich.

  13 lipca 1916 r. Płk. Józef Haller został dowódcą II Brygady Legionów Polskich.

  II Brygada Legionów Polskich została sformowana na przełomie kwietnia i maja 1915 roku na Bukowinie. Podlegała rozkazom państw centralnych. Jej żołnierze brali wcześniej udział w wyczerpującej kampanii karpackiej stąd oddział z dumą nazywano brygadą "karpacką" lub "żelazną". Ppłk Józef Haller dowodził grupą, która toczyła ciężkie walki pod Zieloną i Rafajłową. Był znakomitym dowódcą, cieszył się szacunkiem wśród żołnierzy i oficerów.