Legiony

Artykuły - Legiony (34)

 • "Legiony": Ich odwaga rzuciła tyranów na kolana

  "Legiony": Ich odwaga rzuciła tyranów na kolana

  Mieli za nic tyranów, a miłość i młodość były ich największą siłą. Legiony - żołnierze niepodległości - wojsko, które wywalczyło nam wolność... 6 sierpnia minęła 105. rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów. Spektakularna fabularna wersja m.in. tego legendarnego wydarzenia w kinach już od 20 września.
 • 22 sierpnia 1914 r. Rozkaz powołujący Legiony Polskie

  22 sierpnia 1914 r. Rozkaz powołujący Legiony Polskie

  22 sierpnia 1914 roku Józef Piłsudski wydał rozkaz powołujący Naczelny Komitet Narodowy i przyłączający oddziały ochotnicze do tworzonych Legionów. Rozkaz ten de facto powoływał pierwszy pułk Legionów.
 • 15 lipca 1916 r. Memoriał Rady Pułkowników

  15 lipca 1916 r. Memoriał Rady Pułkowników

  Grupa wyższych i cieszących się poważaniem oficerów Legionów Polskich postanowiła zaapelować do austro-węgierskiego dowództwa nie tylko o większe prawa dla polskich żołnierzy, ale też zażądała deklaracji dotyczącej niepodległej Polski.
 • Najsłynniejsi dowódcy Legionów

  Najsłynniejsi dowódcy Legionów

  Uważasz się za eksperta w temacie odzyskania niepodległości w 1918 roku i historii II Rzeczpospolitej?
 • 16 czerwca 1915 r. Rozwiązanie zdziesiątkowanych Bajończyków

  16 czerwca 1915 r. Rozwiązanie zdziesiątkowanych Bajończyków

  Po krwawej bitwie pod Arras 9 maja 1915 roku zdziesiątkowana kompania Bajończyków poniosła kolejne straty pod Souchez i została rozformowana.
 • 100. rocznica rocznicy bitwy pod Konarami

  100. rocznica rocznicy bitwy pod Konarami

  Trzydniowe obchody 100. rocznicy bitwy pod Konarami, podczas której bohaterską postawą wykazali się żołnierze I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, odbędą się w gm. Klimontów (Świętokrzyskie). Uroczystości rozpoczną się w piątek.
 • 10 kwietnia 1917 r. Cesarz próbuje stworzyć Polnische Wehrmacht

  10 kwietnia 1917 r. Cesarz próbuje stworzyć Polnische Wehrmacht

  Ze względu na coraz większą niezależność Józefa Piłsudskiego i Legionów, Państwa Centralne postanowiły rozwiązać problem polskiego wojska walczącego u boku Austriaków i Niemców.
 • Honor ponad życie. Egzekucja jeńca spod Łowczówka, por. Stanisława Króla- Kaszubskiego

  Honor ponad życie. Egzekucja jeńca spod Łowczówka, por. Stanisława Króla- Kaszubskiego

  Żył pięknie, patriotycznie i bohatersko; chwalebnie zapisał się w historii Wojska Polskiego. Zabrakło mu jednak żołnierskiego szczęścia. Z najtrudniejszej dla kierującego się wskazaniami kodeksu honorowego próby wyszedł zwycięsko, choć próbę tę okupił najwyższą ceną: życia. Ale honor - jak się wydaje - stawiał wyżej niż życie…
 • ​Terroryści i harcerze. Polskie organizacje paramilitarne przed I wojną światową

  ​Terroryści i harcerze. Polskie organizacje paramilitarne przed I wojną światową

  "Od Krakowa po Podhajce: wszystkie zdrajce" - słowami tego popularnego pamfletu można by streścić życie polityczne Galicji na początku XX wieku. Powszechny był skrajny lojalizm oraz przekonanie o kompletnej nieodpowiedzialności działań o charakterze konspiracyjnym i militarnym. Tymczasem to samoograniczające się społeczeństwo wydało grupę młodych ludzi, którzy marzyli o czymś znacznie większym. Pokolenie nie tyle dzieci, co bardziej wnuków powstańców styczniowych, zaczęło otwarcie przygotowywać się do zbrojnej walki o niepodległość Polski.
 • "Legiony w komórce" - konkurs dla dzieci i młodzieży

  Do końca września dzieci i młodzież z Małopolski mogą zgłaszać prace na konkurs "Legiony w komórce". Aby otrzymać nagrody - m.in. książki i bony na zakup sprzętu fotograficznego - należy zrobić zdjęcia za pomocą telefonu komórkowego, iPhone'a, iPada lub tabletu.