lawa

Artykuły - Lawa (17)

 • Dramatyczny apel rosyjskich władz: Trzymajcie się z dala od wulkanu!

  Dramatyczny apel rosyjskich władz: Trzymajcie się z dala od wulkanu!

  Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wydało oficjalne ostrzeżenie: zbliżanie się do krateru wulkanu, wyrzucającego akurat w powietrze lawę i chmury pyłu stanowi śmiertelne zagrożenie. Mogłoby się wydawać, że to wiedza, którą każdy powinien posiadać i nikt nie musi o tym specjalnie informować. A jednak - apel władz to reakcja na coraz częściej pojawiające się w sieci zdjęcia i filmy znad aktywnego wulkanu na Kamczatce.
 • Mieszkaniec Hawajów wpadł do jaskini lawowej

  Mieszkaniec Hawajów wpadł do jaskini lawowej

  Pewien mieszkaniec Hawajów zmarł po tym, jak wpadł do jaskini lawowej ukrytej na swojej posesji.
 • Zakwit glonów widoczny z satelity

  Zakwit glonów widoczny z satelity

  ​Ubiegłoroczna erupcja wulkanu Kilauea doprowadziła do rozkwitu planktonu tak dużego, że można było zobaczyć go z kosmosu. Okazało się jednak, że część mechanizmu była czymś, czego się nie spodziewano.
 • Amerykański turysta wpadł do wulkanu i... przeżył

  Amerykański turysta wpadł do wulkanu i... przeżył

  W Parku Narodowym Wulkanów Hawaiʻi doszło do tragedii. Turysta spadł z wysokości 20 metrów, bezpośrednio do kaldery Kilauei - jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Przeżył, choć trudno na ten moment stwierdzić, jakie obrażenia wywołała lawa.
 • Niezwykła instalacja imitująca przepływ lawy

  Niezwykła instalacja imitująca przepływ lawy

  Dwoje hiszpańskich architektów wpadło na niezwykły pomysł oświetlenia porzuconego budynku w Barcelonie. Przygotowali iluminację, która imituje przepływ lawy.
 • Spektakularny strumień lawy na Hawajach

  Spektakularny strumień lawy na Hawajach

  Turyści świętujący Nowy Rok na wyspie Hawai'i byli świadkami prawdopodobnie najlepszego pokazu sztucznych ogni na świecie. Jak na zawołanie, ogromny fragment świeżej lawy nagle wpadł do Oceanu Spokojnego, powodując spektakularną erupcję.
 • Zabawia się z lawą, oswaja wulkany. Bryan Lowry wie, jak igrać z ogniem

  Zabawia się z lawą, oswaja wulkany. Bryan Lowry wie, jak igrać z ogniem

  Bryan Lowry to całkowite zaprzeczenie słów "nie igraj z ogniem". Pochodzący z Michigan amerykański podróżnik i bloger szczególnie upodobał sobie dokumentowanie wulkanicznych erupcji w Parku Narodowym Wulkany Hawai'i. Jego filmy pozwalają nam naocznie przekonać się, jak piękną, a zarazem niszczącą siłą jest wypływająca z wulkanu lawa. Filmy Bryana w większości realizowane są w jakości HD, a akcja choć przeważnie nie jest zbyt wartka, potrafi zahipnotyzować widza.
 • Lawa tworzy niesamowite jezioro wewnątrz wulkanu

  Kilauea to najaktywniejszy ze wszystkich hawajskich wulkanów. W lokalnym języku jego nazwa oznacza "bardzo wylewny", z uwagi na częste erupcje.
 • Filipiny: Ewakuowano ludzi ze strefy wulkanu Mayon

  Niemal wszyscy z 47 tys. ludzi mieszkających na zboczach wykazującego oznaki aktywności wulkanu Mayon w środkowej części Filipin zostali ewakuowani do tymczasowych schronień. Zdaniem władz wypływająca z wulkanu lawa i wstrząsy, do których doszło dzisiaj, mogą oznaczać zbliżającą się erupcję.
 • Gustaw Holoubek nie żyje

  Gustaw Holoubek nie żyje

  W Warszawie zmarł w nocy ze środy na czwartek wybitny aktor Gustaw Holoubek - wielka postać polskiego teatru i kina. Miał 85 lat. Widzom znany był przede wszystkim jako Gustaw-Konrad z "Dziadów" Kazimierza Dejmka oraz odtwórca ról w filmach "Pętla", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Lawa", "Prawo i pięść".

Filmy - Lawa (1)

 • Sycylijski wulkach wybucha i wyrzuca lawę

  Sycylijski wulkan Etana znowu aktywny. Ponad ośnieżonymi stokami wulkanu z kraterów zaczęła wydobywać się lawa. Wydobyciu lawy z centralnego krateru znajdującego się na szczycie Etny towarzyszą głośne wybuchy. Etna to najwyższy wulkan w Europie. Jej wysokość sięga około 3340 m n.p.m.