lata 90.

Synonimy:
lata dziewięćdziesiąte,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Lata 90. (35)

 • QUIZ: Jak dobrze pamiętasz okładki płyt z lat 90.?

  QUIZ: Jak dobrze pamiętasz okładki płyt z lat 90.?

  Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, czy pamiętasz okładki kultowych płyt z lat 90.
 • John Casablancas - niepokorny twórca złotej ery modelek

  John Casablancas - niepokorny twórca złotej ery modelek

  Lata 90. nie bez powodu bywają nazywane „erą supermodelek”. To właśnie wtedy piękne kobiety pozujące do zdjęć i przechadzające się po wybiegach przestały być anonimowe, zyskały tożsamość, a przy okazji niewyobrażalną popularność. Ogromny wkład w zmianę myślenia o tym zawodzie miał John Casablancas – bon vivant, playboy i założyciel jednej z największych agencji modelek – Elite Model Management.
 • Koszule wiązane z przodu wracają do łask

  Koszule wiązane z przodu wracają do łask

  Przypomnijmy sobie styl Baby z "Dirty Dancing" lub stylizacje top modelek w latach 90. Elementem, który królował wtedy zarówno na wybiegach jak i na ulicach, były koszule wiązane z przodu - tego lata znowu będą na topie.
 • Byliśmy świadkami tworzenia się zupełnie nowego świata

  Byliśmy świadkami tworzenia się zupełnie nowego świata

  Katarzyna Kościelak i Katarzyna Jurkowska w książce "Kobiety przełomu" stworzyły 12 portretów Polek, które w latach 90. zmieniały oblicze polskiego kina, teatru, gastronomii, mody, rynku wydawniczego czy sportu. W wywiadzie dla Interii opowiadają o transformacji, głodzie zagranicznych podróży, marzeniach, zmianach obyczajowych i oczywiście kobietach bez których współczesna Polska nie wyglądałaby tak samo.
 • Niezachwiana wiara w postęp była niezwykle przyjemna

  Niezachwiana wiara w postęp była niezwykle przyjemna

  - Lata 90. bardzo nas ukształtowały. Ten czas był optymistyczny, rozentuzjazmowany, czasem jak na dragach, co widać chociażby w barwach, nasyceniu. Wydawało się, że przepis na sukces jest prosty: jeszcze trochę zaciskania zębów i już skapnie, już będzie jak na zachodzie. Dzisiaj widzimy, że ten wielki projekt nie do końca się udał - mówi Maciej Marcisz, autor powieści "Taśmy rodzinne".
 • Zapomniane polskie gwiazdy. Czym zajmują się dziś?

  Zapomniane polskie gwiazdy. Czym zajmują się dziś?

  Nie od dziś wiadomo, że w show-biznesie nie ma miejsca na sentymenty, a tzw. druga szansa zdarza się raz na milion przypadków. Gwiazdy i celebryci muszą nieustannie o sobie przypominać, by nie popaść w niełaskę fanów, a w konsekwencji w zapomnienie. Jak często się okazuje, dwa przeboje czy jedna świetna rola nie gwarantują długotrwałego zainteresowania, a upadek ze szczytu bywa bardzo bolesny.
 • Modowe trendy mijającego roku

  Modowe trendy mijającego roku

  Powrót lat 90., a tym samym modowego kiczu, na dobre wpisał się w modowe trendy mijającego roku. Nie zabrakło w nich brzydoty, ale również przesady.
 • Marzenie o zachodzie - polskie seriale z lat 90.

  Marzenie o zachodzie - polskie seriale z lat 90.

  Kiedy w 1985 roku Telewizja Polska wyemitowała pierwszy odcinek „Niewolnicy Isaury”, w kraju rozpoczęło się szaleństwo. Spragnieni wzruszeń i lekkiej rozrywki Polacy tłumnie zasiadali przed telewizorami, a po latach całe zjawisko zaczęto określać mianem fenomenu socjologicznego. Niezwykła popularność brazylijskiej telenoweli pokazała reżyserom i producentom, o czym marzą widzowie.
 • Jak wyglądają dzisiaj bohaterowie kultowych seriali?

  Jak wyglądają dzisiaj bohaterowie kultowych seriali?

  Moda na lata 90. trwa w najlepsze. Na scenę triumfalnie powróciło Kelly Family, a siostry Hadid dumnie noszą dzwony, bluzki odsłaniające pępek i okulary przeciwsłoneczne w prostokątnych oprawkach.

Filmy - Lata 90. (4)

 • "Tego się słuchało - 1999"

  Zapraszamy na wycieczkę do roku 1999. A tam czekają na was takie przeboje kinowe jak „Ogniem i mieczem”, „American Pie”, „Gwiezdne wojny” czy „Matrix”. Na listach przebojów też ciekawie, bo oto do przytulania zachęca młodziutka Britney Spears i Backstreet Boys, a świetną dawkę mocnego grania serwuje Metallica. Na polskim rynku muzycznym „V bieg” wrzuca Budka Suflera, a Kayah i Bregović podbijają listy przebojem „Prawy do lewego”. To oczywiście tylko kilka hitów, posłuchajcie całego zestawienia przygotowanego przez RMF FM.
 • "Tego się słuchało: 1998"

  Małe podsumowanie roku 1998 zaczynamy od reaktywacji zespołu Modern Talking i spektakularnego rozłamu w zespole Spice Girls, który opuściła Geri Halliwell. To świetny rok dla twórców „Titanica”, który na gali Oscarów zgarnia aż 11 statuetek. W tym samym czasie w Polsce każdy marzył o własnym paszporcie Polsatu, a na ekranach telewizorów pojawiają się „Miodowe lata” i „Złotopolscy”. A co w słychać muzyce? Na dyskotekach rządzi zakręcona Reni Jusis, Urszula śpiewa, że „Anioł wie…” a Madonna z hitem „The power of goodbye” wcale nie ma zamiaru się żegnać. Posłuchajcie, jak brzmiała lista przebojów w 1998 roku!
 • "Tego się słuchało - 1997"

  Rok 1997 jest wart zapamiętania nie tylko ze względu na wydarzenia muzyczne. Do kin wchodzą bowiem polskie kasowe przeboje! Panowie z wypiekami na twarzy oglądali „Sarę” i oczywiście „Killera”, gangstera, którego przedstawiać nikomu nie trzeba. Od filmu płynnie przechodzimy do muzyki, bo skoro mamy już „Killera” filmowego, to nie może zabraknąć także tego w wykonaniu Elektrycznych Gitar. W podsumowaniu listy „Przebój roku RMF FM” znalazły się jeszcze takie muzyczne perełki jak: „12 groszy” Kazika, „Don’t speak” grupy No Doubt czy Puff Daddy & Faith Evens feat. 112 w przeboju „I’ll be missing you”.
 • "Tego się słuchało - 1993"

  Tym razem przenosimy się w czasie do roku 1993, który warto zapamiętać choćby dlatego, że właśnie wtedy ruszył pierwszy finał WOŚP, a z ekranu bezpieczeństwa broni dzielny i nieustraszony „Strażnik Teksasu”. W muzyce też jest gorąco. Listy przebojów szturmują panowie z zespołu Ira czy Aerosmith. A pamiętacie jeszcze zespół 4 Non Blondes i ich przebój (szkoda, że jedyny) „What’s up”?