Biznes - lasy

Artykuły - Lasy (62)

 • ARiMR ostatnie godziny na trzy rodzaje premii!

  ARiMR ostatnie godziny na trzy rodzaje premii!

  Jak przypomina ARiMR tylko do końca lipca można złożyć wniosek o dopłatę do posadzenia na swoich gruntach lasu. W zależności od rodzaju gruntu i składu gatunkowego drzew można otrzymać nawet ponad 12 tys. zł do ha. W ramach pomocy można otrzymać trzy rodzaje premii: wsparcie na zalesianie, premię pielęgnacyjną oraz premię zalesieniową.
 • Drastyczny wzrost kar za zaśmiecanie lasu

  Drastyczny wzrost kar za zaśmiecanie lasu

  Minister środowiska Michał Woś zapowiedział dziś zaostrzenie kar za śmiecenie w lesie. Grzywna zostanie podniesiona z 500 zł do 5 tys. zł. Pięciokrotnie zwiększy się też liczba fotopułapek.
 • "Puls Biznesu": Trudne zmagania o drewno

  "Puls Biznesu": Trudne zmagania o drewno

  Przetwórcy drewna od lat toczą boje z Lasami Państwowymi; stawką są cena i warunki zakupu surowca - pisze środowy "Puls Biznesu".
 • "Puls Biznesu": Branża drzewna ma przerąbane

  "Puls Biznesu": Branża drzewna ma przerąbane

  Leśna dyplomacja zawiodła - Unia przyjęła niekorzystne dla Polski zasady gospodarki leśnej. Za cztery lata naszym meblarzom, papiernikom, producentom płyt, palet i celulozy zabraknie surowca. Za granicą będzie go pod dostatkiem - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
 • Lasy Państwowe kontra fiskus. Skarbówka szuka zaległych podatków... w nadleśnictwach

  Lasy Państwowe kontra fiskus. Skarbówka szuka zaległych podatków... w nadleśnictwach

  Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe" to największa w całej Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Gospodaruje na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Jej przychody też są spore. W 2015 r. wyniosły ok. 8,2 mld zł. Można więc sądzić, że fiskus cieszy się z takiego podatnika, bo wpływy z podatków też powinny być spore.
 • Rolnik może nadal wycinać drzewa

  Rolnik może nadal wycinać drzewa

  Utrzymano wprowadzoną od stycznia 2017 roku zasadę, że rolnik może wycinać drzewa w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Jednak osoba fizyczna (także rolnik występujący w tej roli) usuwająca drzewo na swojej nieruchomości będzie musiała dokonać zgłoszenia chęci wycinki. Przez 5 lat na działce, na której wycięto drzewo, nie będzie wolno budować w celu prowadzenia działalności gospodarczej - inaczej nałożony będzie obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
 • Które z naszych miast jest najbardziej zielone?

  Które z naszych miast jest najbardziej zielone?

  Masowa wycinka drzew po wprowadzeniu nowych przepisów sprawiła, że temat zieleni w miastach stał się bardziej dostrzegany. Nie dysponujemy aktualnymi informacjami o liczbie miejskich drzew wyciętych na początku 2017 r. Takie dane będą dostępne dopiero za pewien czas. Warto jednak sprawdzić, jakimi zasobami zieleni jeszcze niedawno dysponowały krajowe miasta.
 • Sprzedaż nieruchomości może być niemożliwa

  Sprzedaż nieruchomości może być niemożliwa

  Uprawnienie właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości do zbycia swego prawa doznaje wielu ograniczeń. Niejednokrotnie, żeby zbyć nieruchomość, trzeba dokonać dodatkowych czynności, które pozwolą zrobić to skutecznie. Mogą się również zdarzyć sytuacje, w których - z uwagi na wspomniane ograniczenia - przeprowadzenie transakcji okaże się niemożliwe bądź niecelowe.
 • W 2016 r., w Nadleśnictwie Białowieża wycięto blisko 7,5 tys. drzew

  W 2016 r., w Nadleśnictwie Białowieża wycięto blisko 7,5 tys. drzew

  Blisko 7,5 tys. drzew wycięto w Nadleśnictwie Białowieża w 2016 r. ze względów bezpieczeństwa - podały Lasy Państwowe. Zapewniają, że drzewa nie są usuwane ze stref, które są wyłączone z pozyskania drewna. Cięciom drzew w Puszczy Białowieskiej przeciwni są ekolodzy.
 • Greenpeace: Minister Szyszko chce spalać polskie lasy

  Greenpeace: Minister Szyszko chce spalać polskie lasy

  Drewno pochodzące z polskich lasów zgodnie z propozycją ministra Szyszki będzie mogło być współspalane w elektrowniach węglowych. Trafić tam mogą także drzewa z Puszczy Białowieskiej. Konsultacje projektu rozporządzenia w tej sprawie trwały zaledwie trzy dni - alarmuje Greenpeace.