Lasy Państwowe

Artykuły - Lasy Państwowe (102)

 • Rewolucja z drewnem energetycznym!

  Rewolucja z drewnem energetycznym!

  ​Minister środowiska pod dyktando koncernu Lasy Państwowe próbuje przeforsować zmiany w prawie, które znacznie poszerzą definicję drewna energetycznego a przez to utorują drogę do dalszego intensywnego eksploatacji polskich lasów i spalania ich w piecach elektrowni.
 • "Puls Biznesu": Trudne zmagania o drewno

  "Puls Biznesu": Trudne zmagania o drewno

  Przetwórcy drewna od lat toczą boje z Lasami Państwowymi; stawką są cena i warunki zakupu surowca - pisze środowy "Puls Biznesu".
 • Leśne gospodarstwa węglowe - kiepska wymówka Polski na COP24

  Leśne gospodarstwa węglowe - kiepska wymówka Polski na COP24

  Polska "cudowna broń" przygotowywana na szczyt klimatyczny w Katowicach - to Leśne Gospodarstwa Węglowe. LGW to projekt Lasów Państwowych, którego duchowym ojcem jest były minister środowiska Jan Szyszko.
 • Zielone światło dla Polskich Domów Drewnianych

  Zielone światło dla Polskich Domów Drewnianych

  Sejm uchwalił w piątek ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane (PDD), która w ramach programu Mieszkanie plus ma budować domy drewniane. Udziałowcami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.
 • Gospodarka leśna poza rezerwatami

  Gospodarka leśna poza rezerwatami

  - W znakomitej większości Puszcza Karpacka jest normalnym lasem użytkowym - mówił w tym tygodniu minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że poza rezerwatami i obszarami Natura 2000 odbywa się tam normalna gospodarka leśna.
 • Miliardy złotych z Lasów Państwowych

  Miliardy złotych z Lasów Państwowych

  Dyrektor generalny Lasów Państwowych ogłosił, że leśnicy rezygnują z umożliwienia myśliwym komercyjnych odstrzałów żubrów. Andrzej Konieczny polecenie w tej sprawie wydał dla nadleśnictw opiekujących się stadami żubrów na Podlasiu. Tymczasem, planowane przychody Lasów Państwowych mają w tym roku wynieść ok. 9 mld PLN z czego ok. 8 mld będą stanowiły przychody ze sprzedaży drewna.
 • "Puls Biznesu": Lasy Państwowe - drewno płynie za morze

  "Puls Biznesu": Lasy Państwowe - drewno płynie za morze

  Trwa porządkowanie terenów w Nadleśnictwie Rytel, które podczas zeszłorocznej wichury, nazwanej potem huraganem 100-lecia, poniosło największe straty. Część drewna z sierpniowych wiatrołomów płynie do Skandynawii - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".
 • Ekolodzy skarżą Polskę za sposób zarządzania lasami

  Ekolodzy skarżą Polskę za sposób zarządzania lasami

  Siedem organizacji pozarządowych w tym m.in. Greenpeace i ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyło do Komitetu Aarhus skargę na Polskę ws. zarządzania lasami. Resort środowiska na razie nie komentuje sprawy.
 • Protest w siedzibie Lasów Państwowych. Policja zatrzymała 22 osoby

  Protest w siedzibie Lasów Państwowych. Policja zatrzymała 22 osoby

  Policja zatrzymała 22 osoby w związku z zajściami w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie - poinformowała w czwartek wieczorem PAP oficer prasowy policji Warszawa-Ochota podkom. Edyta Wisowska.
 • Czy Lasy Państwowe powinny stać się wielkim deweloperem?

  Czy Lasy Państwowe powinny stać się wielkim deweloperem?

  Jeżeli Lasy Państwowe na swych niezalesionych terenach zaczną budować domy, wywołają duże zamieszanie na rynku deweloperskim. Także ze względu na liczne przywileje prawne, które daje im ustawa.

Filmy - Lasy Państwowe (5)

 • Po stronie natury, czyli akcja sadzenia drzew

  Rok temu Martyna Wojciechowska zasadziła milionowe drzewo w 9. edycji programu "Po stronie natury". O tym, ile drzew w sumie udało się posadzić w ciągu trwania całej akcji, opowiedziała w programie "Dzień Dobry Wakacje" Olga Buczyńska z Lasów Państwowych. Co nam dają drzewa? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy Lasy Państwowe powinny stać się wielkim deweloperem?

  Jeżeli Lasy Państwowe na swych niezalesionych terenach zaczną budować domy, wywołają duże zamieszanie na rynku deweloperskim. Także ze względu na liczne przywileje prawne, które daje im ustawa.
 • Właściciele domów boją się Lasów Państwowych

  Właściciele gruntów zalesionych, także tych na których pobudowane są już domy, boją się, że firma Lasy Państwowe korzystać będzie z prawa pierwokupu, obniżając ceny. Skutki nowej ustawy są takie, że właściciele wycofuja się z przygotowywanych transakcji. Obowiązująca od trzech miesięcy ustawa regulująca sprzedaż gruntów leśnych doprowadziła do tego, że rynek ich sprzdaży przejściowo przestał istnieć, podobne są efekty ustawy dotyczącej sprzedaży gruntów rolnych. Z tą jednak różnicą, że Lasy Państwowe to bogata, potężna firma, która ma pieniądze i może skorzystać z ustawowego prawa pierwokupu mówi o tym Kuba Karliński, członek zarządu Magmillon. Od Lasów Państwowych będzie zależało więc, które transakcje sprzedaży gruntów zostaną zrealizowane i przez kogo.
 • Lasy Państwowe zarobią, właściciele działek stracą

  Od 30 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy o lasach państwowych. Ogranicza możliwości sprzedaży działek, które mogą być uznane za leśne. Lasom Państwowym przysługuje prawo ich pierwokupu, a ich urzędnicy będą mieli wpływ na ceny takich gruntów.