lasy

Artykuły - Lasy (124)

 • "Puls Biznesu": Trudne zmagania o drewno

  "Puls Biznesu": Trudne zmagania o drewno

  Przetwórcy drewna od lat toczą boje z Lasami Państwowymi; stawką są cena i warunki zakupu surowca - pisze środowy "Puls Biznesu".
 • "Puls Biznesu": Branża drzewna ma przerąbane

  "Puls Biznesu": Branża drzewna ma przerąbane

  Leśna dyplomacja zawiodła - Unia przyjęła niekorzystne dla Polski zasady gospodarki leśnej. Za cztery lata naszym meblarzom, papiernikom, producentom płyt, palet i celulozy zabraknie surowca. Za granicą będzie go pod dostatkiem - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
 • Europejskie lasy w niebezpieczeństwie

  Europejskie lasy w niebezpieczeństwie

  Naukowcy ostrzegają, że zanieczyszczenia mogą pozbawiać europejskie drzewa ważnych składników odżywczych, uszkadzając cenne grzyby, które żyją na korzeniach drzew.
 • Już niedługo inteligentne drony będą sadzić miliard drzew rocznie

  Już niedługo inteligentne drony będą sadzić miliard drzew rocznie

  Brytyjska firma BioCarbon Engineering, przy współpracy z marką Parrot, zaprezentowała innowacyjny system zalesiania dużych obszarów.
 • Chiny posadzą las wielkości Irlandii

  Chiny posadzą las wielkości Irlandii

  ​Chiny chcą stać się liderem w dziedzinie ochrony środowiska. Aby to osiągnąć, chcą przeprowadzić proces zalesiania regionów wielkości Irlandii.
 • Lasy Państwowe kontra fiskus. Skarbówka szuka zaległych podatków... w nadleśnictwach

  Lasy Państwowe kontra fiskus. Skarbówka szuka zaległych podatków... w nadleśnictwach

  Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe" to największa w całej Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Gospodaruje na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Jej przychody też są spore. W 2015 r. wyniosły ok. 8,2 mld zł. Można więc sądzić, że fiskus cieszy się z takiego podatnika, bo wpływy z podatków też powinny być spore.
 • Rolnik może nadal wycinać drzewa

  Rolnik może nadal wycinać drzewa

  Utrzymano wprowadzoną od stycznia 2017 roku zasadę, że rolnik może wycinać drzewa w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Jednak osoba fizyczna (także rolnik występujący w tej roli) usuwająca drzewo na swojej nieruchomości będzie musiała dokonać zgłoszenia chęci wycinki. Przez 5 lat na działce, na której wycięto drzewo, nie będzie wolno budować w celu prowadzenia działalności gospodarczej - inaczej nałożony będzie obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
 • Które z naszych miast jest najbardziej zielone?

  Które z naszych miast jest najbardziej zielone?

  Masowa wycinka drzew po wprowadzeniu nowych przepisów sprawiła, że temat zieleni w miastach stał się bardziej dostrzegany. Nie dysponujemy aktualnymi informacjami o liczbie miejskich drzew wyciętych na początku 2017 r. Takie dane będą dostępne dopiero za pewien czas. Warto jednak sprawdzić, jakimi zasobami zieleni jeszcze niedawno dysponowały krajowe miasta.
 • Sprzedaż nieruchomości może być niemożliwa

  Sprzedaż nieruchomości może być niemożliwa

  Uprawnienie właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości do zbycia swego prawa doznaje wielu ograniczeń. Niejednokrotnie, żeby zbyć nieruchomość, trzeba dokonać dodatkowych czynności, które pozwolą zrobić to skutecznie. Mogą się również zdarzyć sytuacje, w których - z uwagi na wspomniane ograniczenia - przeprowadzenie transakcji okaże się niemożliwe bądź niecelowe.

Filmy - Lasy (3)

 • Uciekły z zoo, teraz żyją w lasach!

  Okolice miejscowości Rambouillet zamieszkuje niewielka populacja kangurów rdzawoszyich, których przodkowie uciekli w latach 70. ubiegłego wieku z ogrodu zoologicznego. Zwierzęta szybko odnalazły się w lokalnym ekosystemie, w którym, prócz samochodów, nie mają naturalnych wrogów.
 • Polska liderem pod względem powierzchni lasów

  Polska należy do państw o największej powierzchni lasów. Już teraz zajmują one ponad 9,3 mln ha, a liczba ta będzie rosła. – W perspektywie 2020 roku 30 proc. powierzchni Polski to będą lasy – deklaruje Marcin Korolec, minister środowiska. Jego zdaniem, skorzysta na tym m.in. przemysł meblarski i papierniczy.
 • Chuck Norris chroni lasy!

  A wszystko dzięki jego mocy, szybkości, sprycie i sile! Nawet piła się go nie ima.