laser

Artykuły - Laser (324)

Filmy - Laser (5)

 • Kot kontra laserowa kropka

  Do zabawy z kotem wystarczy naprawdę niewiele. Mały laserowy wskaźnik potrafi doprowadzić zwierzaka do szaleństwa. Ten kot rzucił się w pogoń za laserowym światłem po kuchennych szafkach. (STORYFUL/x-news)
 • Twój kot się nudzi? Kup mu robota!

  Brakuje ci czasu na zabawy z kotem, ale chcesz by pupil miał zajęcie podczas twojej nieobecności. Ten robot wyposażony w laser załatwi sprawę. Wystarczy zaprogramować czas jego działania i... voilà, kot jest w siódmym niebie!
 • Działający prototyp lasera gatlinga

  Patrick Priebe zaprojektował i skonstruował działający prototyp lasera gatlinga, czyli działka obrotowego strzelającego wiązkami lasera. Urządzenie skutecznie radzi sobie z niszczeniem… balonów.
 • Polacy budują najnowocześniejszy laser

  Polacy dostarczyli zaawansowanych technologicznie urządzeń, które są niezbędne do funkcjonowania lasera na swobodnych elektronach (XFEL), powstającego pod Hamburgiem. Laser o długości 3,4 km będzie pierwszym tak unikatowym w Europie i drugim na świecie. Naukowcy zapowiadają, że zrewolucjonizuje on naukę, m.in. medycynę, a także farmakologię, nanotechnologię i energetykę. Wartość projektu, w który zaangażowanych jest 12 państw, to ponad miliard euro. Komentują prof. Barbara Kudrycka, prof. Massimo Altarelli i prof. Maciej Chorowski.