laktacja

Artykuły - Laktacja (35)

 • Jak sobie radzić z bólem piersi podczas karmienia?

  Jak sobie radzić z bólem piersi podczas karmienia?

  Każdy zgodzi się z tym, że mleko matki to najbardziej wartościowy pokarm dla niemowlaków. Zawiera ono wszystkie potrzebne składniki odżywcze, aktywuje układ immunologiczny dziecka oraz zapewnia zdrowy rozwój. Jedynym minusem karmienia mlekiem mamy jest może być piersi. Jak sobie z nim radzić?
 • Jak stymulować laktację w pierwszych dobrach po porodzie?

  Jak stymulować laktację w pierwszych dobrach po porodzie?

  O tym, że mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia, słyszy wielokrotnie każda kobieta w ciąży. Karmienie jest nie tylko zdrowe, ale także pomaga umacniać więzi pomiędzy mamą a maluszkiem. Co jednak w sytuacji, gdy pojawią się problemy wynikające np. z braku pokarmu? Dowiedz się, jak skutecznie stymulować laktację.
 • 4 sposoby, by uniknąć ran na brodawkach

  4 sposoby, by uniknąć ran na brodawkach

  Sprawdź, co należy zrobić, by uniknąć ran na brodawkach.
 • Karmiąca mama u dentysty

  Karmiąca mama u dentysty

  Podawanie znieczulenia podczas leczenia zębów jest normą, ale czy można stosować je u kobiet karmiących piersią? Czy nie ma ono wpływu na maluszka? Zapytaliśmy o to naszego redakcyjnego eksperta.
 • Kiedy odstawić dziecko od piersi

  Kiedy odstawić dziecko od piersi

  Moja córeczka skończyła 6 miesięcy. Ciągle karmię ją naturalnie. Planuję powrót do pracy, ale nie chcę odstawiać małej od piersi. Czy powinnam poczekać, aż sama z niej zrezygnuje, czy lepiej już ją odstawić?
 • Kiedy położyć kres nocnym pobudkom niemowlęcia?

  Kiedy położyć kres nocnym pobudkom niemowlęcia?

  Wiele niewyspanych mam zastanawia się, czy może zrezygnować już z karmienia dziecka w nocy. O to, w jakim wieku malec jest w stanie przespać 10-12 godzin bez jedzenia, zapytaliśmy naszego eksperta.
 • 4 sposoby na odstawienie smyka od piersi

  4 sposoby na odstawienie smyka od piersi

  Oto 4 skuteczne sposoby na odstawienie dziecka od piersi.

Filmy - Laktacja (4)

 • Karmisz piersią? Na to musisz uważać!

  Karmienie piersią – przez pewien czas traktowane po macoszemu w nowoczesnym, zabieganym świecie – wróciło do łask. Specjaliści są zdania, że jest to najlepszy sposób karmienia noworodka, któremu nic nie zastąpi mleka matki. Niestety, u wielu kobiet laktacja nie przebiega prawidłowo. Zdaniem brytyjskich naukowców, jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest ścisłe przestrzeganie ustalonego "planu dnia", jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem. - Kiedy karmimy malucha tylko o wybranych, ustalonych porach, naturalne mechanizmy stymulujące produkcję pokarmu u matki ulegają rozregulowaniu - mówi dr Amy Brown ze Swansea University.
 • Jak dostawić dziecko do piersi?

  W naszym poradniku "Mam dziecko... I co dalej?" udzielamy młodym mamom porad dotyczących opieki nad dzieckiem. Tym razem nasza ekspertka, Anna Przybylska, opowie o karmieniu piersią. Jak pomóc sobie - a także noworodkowi - podczas karmienia? O czym należy pamiętać, a czego unikać?
 • Wygodne pozycje przy karmieniu

  Podczas karmienia zarówno mama, jak i dziecko muszą czuć się wygodnie - podkreśla położna Anna Przybylska. Pomocne okazują się tutaj... poduszki!
 • Jak radzić sobie z nawałem pokarmu?

  Nawał pokarmu to skokowy wzrost produkcji mleka przez organizm matki. W naszym poradniku wyjaśniamy, w jaki sposób dbać o piersi w tym trudnym okresie, by uniknąć nieprzyjemnych powikłań, takich jak zapalenie piersi.