Łączka

Artykuły - Łączka (13)

 • "W czasie stanu wojennego zniszczono szczątki bohaterów"

  "W czasie stanu wojennego zniszczono szczątki bohaterów"

  IPN rozpoczął kolejny etap poszukiwań ofiar komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Prace potrwają ok. trzech tygodni. Będzie to przedostatni etap poszukiwań m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" i rtm. Witolda Pileckiego.
 • "Komuniści układali ciała ofiar jak buty w pudełku"

  "Komuniści układali ciała ofiar jak buty w pudełku"

  Ofiary komunistycznego terroru w powojennej Polsce przechodziły piekło nie tylko za życia. Po bestialskich likwidacjach – znanym z Katynia strzałem w tył głowy – ich ciała traktowano w sprzeczności z jakimkolwiek cywilizowanym pojęciem szacunku dla zwłok. Wrzucano ich do bezimiennych dołów, upychano robiąc miejsce kolejnym ofiarom, a następnie – tak było na powązkowskiej Łączce - przykryto grobami komunistycznych notabli, często oprawców tych "leżących głębiej". W ten sposób komuniści robili wszystko, by zatrzeć ślady barbarzyńskiej działalności, a zamordowanych wymazać z ludzkiej pamięci i świadomości. Nie udało się. O tym, w jaki sposób działał powojenny czerwony terror i jak nie pozwolono na zapomnienie o bohaterach antykomunistycznego podziemia, opowiedziała portalowi Interia Karolina Wichowska, autorka książki "Łączka" i redaktor miesięcznika IPN "Pamięć.pl".
 • "Gazeta Wyborcza": Panteon ofiar komunizmu pod kalendarz wyborczy?

  "Gazeta Wyborcza": Panteon ofiar komunizmu pod kalendarz wyborczy?

  Co najmniej 32 bohaterów Państwa Podziemnego zamordowanych w latach 1945-56 będzie pochowanych 27 września w Panteonie na Powązkach. Kilka rodzin ofiar odmawia udziału w uroczystościach – informuje "Gazeta Wyborcza".
 • "Utrwalimy pamięć poległych bohaterów"

  Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę umożliwiającą dokończenie ekshumacji na tzw. Łączce.
 • "Rzeczpospolita": Tajemnica kwatery N45

  "Rzeczpospolita": Tajemnica kwatery N45

  Skala tajnych pochówków na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie może być porównywalna ze słynną Łączką - donosi "Rzeczpospolita".
 • Wybrano projekt panteonu-mauzoleum na Łączce

  Wybrano projekt panteonu-mauzoleum na Łączce

  Praca Jana Kuki i Michała Dębka została wybrana jako projekt, według którego powstanie panteon-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych na Łączce na stołecznych Wojskowych Powązkach - poinformowała PAP w piątek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
 • Konkurs na panteon-mauzoleum na Powązkach rozstrzygnięty

  Konkurs na panteon-mauzoleum na Powązkach rozstrzygnięty

  Pięć projektów zostało rekomendowanych w poniedziałek w Warszawie przez sąd konkursowy do realizacji panteonu-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych na Powązkach. Pierwszą nagrodę unieważniono ze względu na naruszenie regulaminu konkursu przez autorów.
 • Ustawa ws. Łączki budzi kontrowersje

  Ustawa ws. Łączki budzi kontrowersje

  Ma pogodzić pamięć o bohaterach z szacunkiem dla innych zmarłych - tak o prezydenckim projekcie ustawy o ekshumacjach ofiar terroru komunistycznego mówi profesor Tomasz Nałęcz.
 • Co dalej z poszukiwaniem ofiar komunizmu? IPN odpiera zarzuty

  Co dalej z poszukiwaniem ofiar komunizmu? IPN odpiera zarzuty

  Poszukiwania ofiar reżimu komunistycznego mają priorytetowe znaczenie - zapewnia IPN. Podkreśla jednak, że zakończenie poszukiwań ofiar UB na tzw. Łączce w Warszawie wraz z przeniesieniem współczesnych pochówków nie jest możliwe bez zmiany obowiązującego prawa.
 • Błaszczak na Powązkach: Ta inicjatywa pochodzi od Lecha Kaczyńskiego

  Błaszczak na Powązkach: Ta inicjatywa pochodzi od Lecha Kaczyńskiego

  "To wstyd" - tak Mariusz Błaszczak komentuje działania władz na rzecz znalezienia i zidentyfikowania Żołnierzy Wyklętych. Poseł Prawa i Sprawiedliwości w imieniu swojej partii złożył wieniec na symbolicznym grobie na tak zwanej Łączce na wojskowych Powązkach w Warszawie. W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Błaszczak przypomniał, że inicjatywa tego dnia pochodzi od Lecha Kaczyńskiego, ale według niego Instytut Pamięci Narodowej ma za mało środków na ten cel.