kwota wolna od podatku

Artykuły - Kwota wolna od podatku (152)

 • Wakacyjne zarobki dziecka i podatek rodziców

  Wakacyjne zarobki dziecka i podatek rodziców

  Lato kojarzone z okresem wypoczynku, dla młodzieży jest coraz częściej czasem aktywności zarobkowej. Zaradność pełnoletniego dziecka może być dla jego rodziców powodem do dumy, jednak zarobki pociechy mogą mieć wpływ na prawo do skorzystania przez rodziców z określonych przywilejów podatkowych.
 • Od dziś ustawa o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia

  Od dziś ustawa o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia

  Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzająca "zerowy PIT" dla osób do 26. roku życia wchodzi w czwartek w życie.
 • Morawiecki: Chcemy co najmniej dwukrotnie podnieść kwotę kosztów uzyskania przychodów

  Morawiecki: Chcemy co najmniej dwukrotnie podnieść kwotę kosztów uzyskania przychodów

  - Chcemy co najmniej dwukrotnie podnieść nieruszaną od kilkunastu lat kwotę kosztów uzyskania przychodów z 1335 zł, co najmniej dwukrotnie - powiedział we wtorek premier Mateusz Mazowiecki.
 • MF podtrzymuje postulat wprowadzenia nowego progu podatkowego

  MF podtrzymuje postulat wprowadzenia nowego progu podatkowego

  Resort finansów podtrzymuje propozycję wprowadzenia nowego progu podatkowego - wynika z wystąpienia minister finansów Teresy Czerwińskiej, odczytanego podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. W czwartek rząd zajmie się projektem ustawy upraszczającym rozliczenia VAT - poinformowała PAP minister finansów Teresa Czerwińska.
 • Polacy mają zarabiać więcej. PiS ma na to kilka pomysłów

  Polacy mają zarabiać więcej. PiS ma na to kilka pomysłów

  W grę wchodzą różne rozwiązania od podwyższenia kwoty wolnej do nowej niższej stawki PIT - mówi nam jeden z członków rządu. Prace nad możliwymi rozwiązaniami trwają od kilku tygodni.
 • Wynagrodzenie w Polsce ciągle mało konkurencyjne

  Wynagrodzenie w Polsce ciągle mało konkurencyjne

  Wynagrodzenie netto, czyli kwota, jaką otrzymuje pracownik po odjęciu wszystkich obowiązkowych podatków i składek, w Polsce wynosi 71% pełnej pensji w przypadku przeciętnie zarabiającego singla i 77% w przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny. To poniżej średniej dla wszystkich krajów Unii Europejskiej – wynika z najnowszej edycji raportu firmy doradczej PwC „Praca w UE - podatki i składki 2018”.
 • Mateusz Morawiecki: W tym roku też podniesiemy kwotę wolną od podatku

  Mateusz Morawiecki: W tym roku też podniesiemy kwotę wolną od podatku

  W tym roku kwota wolna od podatku znowu zostanie podniesiona - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Polsat News.
 • Kwota wolna od podatku. Kto skorzysta, kto straci

  Kwota wolna od podatku. Kto skorzysta, kto straci

  W 2018 r. kwota wolna od podatku wynosi 8 tys. zł. Nie jest to kwota docelowa na kolejne lata. Pracownicze koszty uzyskania przychodów nadal jednak pozostają bez zmian, wzrasta za to limit kosztów dla twórców i to dwukrotnie.
 • Kwoty wolne od potrąceń w 2018 r.

  Kwoty wolne od potrąceń w 2018 r.

  Wysokość dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika została ograniczona m.in. poprzez ustanowienie kwoty wolnej. Pracodawca obowiązany jest ją stosować we wszystkich potrąceniach, z wyjątkiem potrąceń alimentacyjnych. Podstawę do wyliczenia kwoty wolnej stanowi minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku kalendarzowym.
 • Brexit to nie problem - korzyści płynące z założenia spółki w Wielkiej Brytanii

  Brexit to nie problem - korzyści płynące z założenia spółki w Wielkiej Brytanii

  Aż 73 proc. właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna niż sprzedaż w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. I choć dyskusje na temat wyjścia z UE nie ustają, to o przedsiębiorczość nie ma co się martwić.

Filmy - Kwota wolna od podatku (16)

 • Kto dostaje rentę może stracić na zmianie kwoty wolnej od podatku

  Polityka gospodarcza w Polsce jest słabo skoordynowana z polityką społeczną. Podwyższenie kwoty wolnej przyniesie rozczarowanie rencistce, która podejmie pracę na pół etatu.
 • Na nowej kwocie wolnej od podatku zyska niewielu Polaków. Głównie będą to rodzice samotnie wychowujący dzieci

  Według ekspertów, zmiany okażą się korzystne dla kilku grup społecznych, np. studentów lub osób na tzw. śmieciówkach, bez stałego etatu. Warunkiem kwoty wolnej od podatku będą dochody nie wyższe, niż 1190 zł brutto miesięcznie. Wyjątki obejmą osoby rozliczające się wspólnie z dziećmi lub z bezrobotnymi małżonkami.
 • Spór o kwotę wolną od podatku. Czy o to chodziło Trybunałowi Konstytucyjnemu?

  Decyzje Parlamentu dotyczące kwoty wolnej nie są uproszczeniem systemu podatkowego i nie zachęcają do aktywności zawodowej. Czy o takie właśnie zmiany w systemie podatkowym chodziło Trybunałowi Konstytucyjnemu, gdy orzekał, że kwota wolna musi być podwyższona? O takich wątpliwościach mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. I podaje przykład kolejnego kraju nastawionego bardzo pro socjalnie, który chce wprowadzić zmiany, ale idące w innym kierunku niż to robi Polska.
 • Prezydent Andrzej Duda o kwocie wolnej od podatku

  "Uważam, że kwota wolna powinna być podwyższana i to przede wszystkim dla tych, którzy zarabiają najmniej, ponieważ dla nich to będzie najbardziej odczuwalne (...) Liczę, że to podwyższenie jeszcze w tym roku nastąpi." - mówił dla Interii prezydent Andrzej Duda o kwocie wolnej od podatku.