Biznes - Kwarantanna domowa

Artykuły - Kwarantanna domowa (9)

 • Dokumentowanie do celów zasiłkowych okresu kwarantanny, izolacji, niezdolności do pracy

  Dokumentowanie do celów zasiłkowych okresu kwarantanny, izolacji, niezdolności do pracy

  Od ponad roku, tj. od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, funkcjonujemy nieco w innej rzeczywistości niż przed zaistnieniem tych stanów. Ma to odbicie m.in. w sferze ubezpieczeń społecznych dotyczącej świadczeń krótkoterminowych. Ustawodawca dostosowując prawo do zaistniałej sytuacji przewidział nowe okoliczności uprawniające ubezpieczonych przykładowo do zasiłku chorobowego. Aby jednak ubezpieczony nabył prawo do tego świadczenia, powinien w należyty sposób je udokumentować.
 • Potwierdzanie kwarantanny lub izolacji dla celów zasiłków

  Potwierdzanie kwarantanny lub izolacji dla celów zasiłków

  Obowiązkowa kwarantanna lub izolacja w związku z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem uprawnia osoby ubezpieczone, które w tym czasie nie mogą świadczyć pracy, do skorzystania ze stosownego świadczenia chorobowego. Jego wypłata może jednak nastąpić dopiero po potwierdzeniu faktu odbywania/odbycia tej kwarantanny lub izolacji. Obecnie wystarczy stosowna informacja udostępniona płatnikom składek na PUE ZUS, a w razie jej braku - oświadczenie ubezpieczonego.
 • Automatyczna kwarantanna. Kto musi na nią przejść i co z wynagrodzeniem za pracę?

  Automatyczna kwarantanna. Kto musi na nią przejść i co z wynagrodzeniem za pracę?

  Osoba zamieszkująca z kimś, kto otrzymał dodatni test na koronawirusa przechodzi na kwarantannę automatycznie, nie czekając na decyzję Sanepidu. Za ten okres otrzyma wynagrodzenie albo zasiłek chorobowy. To efekt nowego rozporządzenia dotyczącego kwarantanny.
 • Dziecko na kwarantannie? Rodzic dostanie zasiłek

  Dziecko na kwarantannie? Rodzic dostanie zasiłek

  Opiekunowie, których pociechy są w izolacji po kontakcie z chorym, mogą ubiegać się o świadczenie za opiekę. Do jego wypłaty wystarczy oświadczenie.
 • ​Status pracownika objętego izolacją lub kwarantanną

  ​Status pracownika objętego izolacją lub kwarantanną

  W okresie panującej od dłuższego czasu epidemii wirusa SARS-CoV-2 aktualności nabrały takie pojęcia, jak izolacja czy kwarantanna. Przypadki objęcia pracownika tego typu odosobnieniem narastają w szybkim tempie, pracodawcy coraz częściej stają więc przed różnego rodzaju dylematami związanymi z poddaniem pracownika izolacji lub kwarantannie.
 • Kto może pracować na kwarantannie?

  Kto może pracować na kwarantannie?

  Pracownik, który jest na kwarantannie, ale nie jest chory, może wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Decyzja należy do niego. Natomiast pracodawca, wbrew woli pracownika skierowanego na kwarantannę, nie może nakazać mu wykonywania pracy zdalnie. W dużo gorszej sytuacji są zleceniobiorcy - tłumaczy Monika Gładoch, kierownik Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, radca prawny.
 • Resort cyfryzacji przedłużył umowę z twórcami aplikacji "Kwarantanna domowa"

  Resort cyfryzacji przedłużył umowę z twórcami aplikacji "Kwarantanna domowa"

  Na 12 miesięcy została zawarta nowa umowa pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a twórcami aplikacji "Kwarantanna Domowa". Do tej pory rozwiązanie, przygotowane przez warszawską spółkę TakeTask, obsłużyło w sumie przeszło 600 tysięcy kont. Natomiast policja sprawdziła łącznie ponad 9,3 mln razy osoby skierowane na kwarantannę. Po tych danych widać, że aplikacja była potrzebna i przynosi wymierne korzyści, w tym spore oszczędności w budżecie państwa.
 • Aplikacja "Kwarantanna domowa" pod lupą. TakeTask odpowiada na wątpliwości branży i użytkowników

  Aplikacja "Kwarantanna domowa" pod lupą. TakeTask odpowiada na wątpliwości branży i użytkowników

  W aplikacji zarejestrowano już ponad 300 tys. kont. Jednak jej twórcy na samym starcie stanęli pod obstrzałem mediów, branży i samych użytkowników. Spółka TakeTask, która odpowiada za oprogramowanie, dopiero teraz tłumaczy, dlaczego wcześniej nie reagowała.
 • Przechodzący kwarantannę muszą mieć, pod groźbą grzywny, specjalną aplikację i robić sobie "selfie"

  Przechodzący kwarantannę muszą mieć, pod groźbą grzywny, specjalną aplikację i robić sobie "selfie"

  ​To nie jest Prima Aprilis. Ministerstwo Cyfryzacji 1 kwietnia 2020 r. wystosowało w mediach społecznościowych komunikat o wprowadzeniu z tą datą obowiązku korzystania z rządowej aplikacji przez osoby poddane kwarantannie w związku z podejrzeniem zarażenia wirusem COVID-19.