kursy walut

Synonimy:
kurs walut,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kursy walut (4)

 • Rekordowe inwestycje dużych graczy w kryptowaluty

  Rekordowe inwestycje dużych graczy w kryptowaluty

  Relatywnie niska wycena kryptowalut, spore straty od początku roku oraz wyciszenie tematu w mediach nie przeszkadzają inwestorom instytucjonalnym w lokowaniu rekordowych kwot w wirtualne waluty. Czy to znak, że ich ceny niebawem ponownie wkroczą na ścieżkę wzrostu? - pyta Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.
 • Dolar najdroższy od sierpnia. Złoty może tracić

  Dolar najdroższy od sierpnia. Złoty może tracić

  Euro dosłownie zostało przygniecione problemami. Brak porozumienia w sprawie brexitu, spór o włoski plan budżetowy pomiędzy Brukselą a Rzymem oraz rozczarowujące indeksy PMI to czynniki, które nie pomagają wspólnej walucie i w efekcie kurs EUR/USD trzyma się blisko dolnej granicy 1,14. Sytuacja ta ma wpływ również na złotego, który traci zarówno względem dolara, jak i euro - mówi Katarzyna Orawczak, analityk rynku walutowego Ekantor.pl.
 • Przekazanie środków pieniężnych z kasy walutowej na rachunek walutowy a podatkowe różnice kursowe

  Przekazanie środków pieniężnych z kasy walutowej na rachunek walutowy a podatkowe różnice kursowe

  Klient spółki wpłacił do kasy walutowej euro, tytułem zapłaty za towar. Do wyceny tej zapłaty spółka przyjęła średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania wpłaty. Walutę tę spółka zamierza przekazać na rachunek walutowy. Czy w związku z tą operacją powstaną podatkowe różnice kursowe od własnych środków pieniężnych (różnice kursowe spółka ustala dla celów podatkowych metodą podatkową)?
 • Pokaźna strata naszego banku centralnego

  Pokaźna strata naszego banku centralnego

  Wynik finansowy NBP za 2017 r. wyniósł minus 2,5 mld zł - zapowiedziała "Obserwatorowi Finansowemu" Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP. Dodała, że wynika to z umocnienia się złotego.
 • Dolar najtańszy od trzech lat, w niespełna tydzień stracił 12 groszy

  Dolar najtańszy od trzech lat, w niespełna tydzień stracił 12 groszy

  W poniedziałek rano dolar kosztował najmniej od trzech lat, spadł nawet poniżej granicy 3,40 zł. Czy najbliższe miesiące przyniosą kolejne spadki wartości amerykańskiej waluty - pisze Bartosz Grejner, analityk Cinkciarz.pl.
 • PKN Orlen doceniony za waluty

  PKN Orlen doceniony za waluty

  PKN ORLEN został wyróżniony jako najlepsza spółka w obszarze zarządzania ryzykiem walutowym w Europie Centralnej i Wschodniej w prestiżowym rankingu magazynu Global Finance.
 • Pracodawca może wypłacić wynagrodzenie w obcej walucie

  Pracodawca może wypłacić wynagrodzenie w obcej walucie

  Jeśli przedsiębiorcy rozliczają się z klientami np. w dolarach, to dla własnej wygody mogą zaproponować pracownikom wynagrodzenie w tej samej walucie. Jednak firma musi to indywidualnie uzgodnić z każdym zatrudnionym, zawrzeć takie postanowienie w umowie o pracę, a potem systematycznie sprawdzać kurs złotego w NBP.
 • Czy kurs franka spadnie poniżej 3,80?

  Czy kurs franka spadnie poniżej 3,80?

  Od czasu "czarnego czwartku", kiedy w efekcie decyzji SNB kurs franka skoczył z 3,50 do przejściowo nawet 5 złotych, cena szwajcarskiej waluty oscylowała pomiędzy 3,80 a 4,25 złotego. Po wyborach we Francji zbliżamy się do tej dolnej granicy, ale czy są szanse na jej przekroczenie?
 • Kurs waluty stosowany do przeliczenia kosztów z tytułu podróży służbowej - interpretacja indywidualna organu podatkowego

  Kurs waluty stosowany do przeliczenia kosztów z tytułu podróży służbowej - interpretacja indywidualna organu podatkowego

  Wydatki udokumentowane fakturą bądź rachunkiem przelicza się według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury/rachunku. Natomiast wydatki nieudokumentowane fakturą/rachunkiem (w tym diety i ryczałty) przelicza się przy zastosowaniu średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień rozliczenia delegacji przez pracownika.
 • Wybór metody ustalania różnic kursowych

  Wybór metody ustalania różnic kursowych

  Spółka jawna zamierza od stycznia 2017 r. ustalać różnice kursowe metodą bilansową. Do kiedy ma ona obowiązek zawiadomić urząd skarbowy o takim wyborze i czy różnice kursowe z wyceny bilansowej na 31.12.2016 r. będzie można rozliczyć podatkowo?

Filmy - Kursy walut (16)

 • Za ferie zimowe zapłacimy więcej niż rok temu

  Kto zamierza spędzić ferie zimowe poza Polską, w tym roku zapłaci za nie więcej. Wszystko przez kursy walut. Zdrożało nie tylko euro, ale też dolar. Dla narciarzy, którzy chcieliby skorzystać z oferty na przykład alpejskich stoków, kluczowa jest informacja, że euro kosztuje dziś ok. 4,30 zł, podczas gdy w ferie zimowe w 2018 r. było to 4,15 zł. Z kolei, jeśli ktoś wybiera się poza Europę, do krajów gdzie turyści posługują się dolarem, musi być gotowy zapłacić za niego 3,75 zł. Rok temu było to 3,35 zł. W przeliczeniu na PLN, za te same zakupy trzeba dziś więc zapłacić o 12% więcej niż rok temu! Jednak z transakcjami walutowymi związanymi z wyjazdami na ferie nie trzeba się szczególnie spieszyć, ze względu na sytuację na rynku walutowym. – Ostatnie trzy miesiące charakteryzowały się małą zmiennością pod względem ceny złotego, wahania sięgały 3-4 groszy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Leściorz z CMC Markets.– Aktualnie euro rośnie w relacji do dolara, co pośrednio umacnia też złotego – dodaje ekspert. Może więc okazać się, że odczekanie z zakupem waluty przed zagranicznym wyjazdem może przynieść zmianę ich kursu na nieco korzystniejszy, choć ze względu na relatywnie stabilną sytuację, różnice nie będą znaczne.
 • Jaki będzie kurs złotego wobec innych walut w 2019 r.

  Miniony rok nie był dobry dla polskiej waluty. W tym roku złoty może się wzmocnić wobec dolara. Natomiast frankowicze nie odczują istotnych zmian. Największą niewiadomą jest kurs funta brytyjskiego. O ile w 2017 r. złoty był w samym topie walut, które się wzmocniły, to w 2018 r. znacznie się osłabił wobec wszystkich istotnych walut. - Stopy procentowe w USA są już wyższe niż w Polsce i skutki tego było widać w kursie złotego wobec dolara, gdy dolar umacniał się przez większą część roku - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Natomiast w tym roku złoty może się wzmocnić do 3,60 zł za dolara. W 2019 r. kurs złotego wobec euro i franka szwajcarskiego powinien być stabilny, w okolicach 4,30 zł za euro i 3,80 zł za franka. Największą niewiadomą jest kurs funta, ze względu na scenariusze dotyczące brexitu. - Gdyby doszło do brexitu za porozumieniem, na co szanse nie są duże, to kurs funta mógłby wzrosnąć w okolice 5 zł za funta - ocenia dr P.Kwiecień.
 • Jeżeli złoty się wzmocni ceny paliw na stacjach nie wzrosną

  Rynek światowy nie zareagował na decyzje OPEC dużymi wzrostami cen ropy. Ale te mogą rosnąć w najbliższych miesiącach. Jest jednak szansa, że polska waluta się wzmocni i wtedy na stacjach benzynowych nie będzie podwyżek.
 • Ile dolar i euro będą kosztować na koniec tego roku

  Jaki będzie kurs złotego i euro na koniec roku? Po nieudanym październiku tylko przybyło wątpliwości. - Tak duża słabość złotego nie jest uzasadniona - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.