kurs złotego

Artykuły - Kurs złotego (238)

 • Fed i złoty w centrum uwagi

  Fed i złoty w centrum uwagi

  Przebudzenie obaw inflacyjnych psuje optymizm budowany na rozczarowującym raporcie z rynku pracy USA. To niesamowite, jak jednocześnie można się uspokajać spodziewaną biernością Fed i jednocześnie obawiać się reakcji banku centralnego na wzrost cen surowców. W Polsce wydarzeniem dnia będzie uchwała Izby Cywilnej Sądu. Analitycy boją się reakcji rynku i osłabienia złotego!
 • Kredyty: Wyrok TSUE ws.kredytów we frankach nie zachwiał złotym

  Kredyty: Wyrok TSUE ws.kredytów we frankach nie zachwiał złotym

  Notowania głównych krajowych par walutowych rozpoczęły europejską sesję lekko nad kreską i w miarę zbliżania się publikacji wyroku TSUE, kursy wracały w okolice poziomów odniesienia. Po publikacji zarówno EUR/PLN, USD/PLN, jak i CHF/PLN pozostawały stabilne, odzwierciedlając niewielkie ruchy na EUR/USD.
 • Słaby złoty czeka na orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych

  Słaby złoty czeka na orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych

  Nastroje na rynkach. Kontrakty futures na Wall Street odbijają, słabnie dolar. Słaby jest także złoty, który czeka na orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych.
 • NBP wspiera eksport osłabiając złotego

  NBP wspiera eksport osłabiając złotego

  Państwo posiada wiele narzędzi, dzięki którymi może ratować gospodarkę przed działaniem różnorakich kryzysów. Podobnie rzecz ma się w przypadku kryzysu pandemicznego, z którym wciąż walczymy.
 • Czy złotego czeka cios?

  Czy złotego czeka cios?

  Apetyt na ryzyko jeszcze przed weekendem odzyskał kontrolę nad rynkami z pomocą lepszych od oczekiwań odczytów PMI. Strategia reflacyjna wzmacnia się w tandemie z rosnącymi cenami surowców. Waluty surowcowe (głównie AUD) są tu zwycięzcami; słabnie USD.
 • Złoty czeka na wyrok, dolar na FED

  Złoty czeka na wyrok, dolar na FED

  W poprzednich dniach rynek złotego wyraźnie się uspokoił, a na rynkach światowych start tygodnia był senny. Wiele wskazuje, że historia może się powtórzyć, ponieważ kluczowe wydarzenia dla głównych walut (posiedzenie Rezerwy Federalnej) oraz złotego (wyrok TSUE) odegrają się dopiero w środę i czwartek.
 • Analitycy wierzą w umocnienie złotego

  Analitycy wierzą w umocnienie złotego

  Na rynku walutowym traci na wartości dolar, bo maleje "szczepionkowa" przewaga Stanów Zjednoczonych nad Europą i rośnie przekonanie, że amerykański bank centralny szybko nie podniesie stóp procentowych. Przed złotym dobre perspektywy. Analitycy ING prognozują, że pod koniec roku euro będzie kosztowało tylko 4,43 zł, a Cinkciarz.pl dla dolara przewiduje cenę poniżej 3,60 zł.
 • Prezes NBP: Długa droga do podwyżek stóp procentowych

  Prezes NBP: Długa droga do podwyżek stóp procentowych

  Wzrost inflacji będzie przejściowy, wywołany czynnikami podażowymi, niezależnymi od NBP czy polityki monetarnej - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jego zdaniem do końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej stopy proc. pozostaną zapewne na tym samym niskim poziomie, a kurs złotego jest teraz w "strefie komfortu NBP".
 • Prognozy walutowe. Złoty ma śmielej ruszyć w górę

  Prognozy walutowe. Złoty ma śmielej ruszyć w górę

  Złoty jest dużo mocniejszy niż pod koniec marca. Poprawie jego notowań - po tym jak był najsłabszy od 2009 r. wobec euro - towarzyszą jeszcze lepsze prognozy. Jeśli się sprawdzą to za kilka miesięcy za euro, dolara czy franka będziemy płacić kilkadziesiąt groszy mniej niż teraz.
 • Aktualizacja ​ratingu Polski przez agencję Standard & Poor’s

  Aktualizacja ​ratingu Polski przez agencję Standard & Poor’s

  Dziś zaplanowana jest publikacja aktualizacji długoterminowego ratingu długu Polski przez agencję Standard & Poor’s. W październiku 2020 r. agencja utrzymała długoterminowy rating kredytowy Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Decyzja zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, dlatego reakcja rynku walutowego i rynku długu nastąpi w przyszłym tygodniu.

Filmy - Kurs złotego (15)

 • Złoty będzie się umacniać?

  Mimo recesji spowodowanej pandemią koronawirusa możemy spodziewać się umocnienia polskiej waluty w 2021 roku. W analizach ekonomicznych przeważają argumenty przemawiające za wzrostem wartości złotego. Pierwszym z nich jest to, że osłabienie naszej waluty w 2020 roku było o wiele mniejsze, niż podczas poprzednich kryzysów gospodarczych – finansowego na przełomie 2008 i 2009 roku i fiskalnego w roku 2012. Dobrym znakiem jest również umocnienie się euro na rynkach światowych oraz spadek wartości dolara amerykańskiego.
 • Dlaczego polska waluta tak łatwo traci na wartości

  Złoty bardzo osłabiał się w drugiej połowie września, a część strat odrobił z początkiem października. Jakie są powody, ze polska waluta może tak szybko tracić na wartości i czy może się to często powtarzać?
 • Dlaczego RPP chce osłabienia złotego?

  Rada Polityki Pieniężnej chce, aby złoty był słabszy. Na kurs polskiej waluty nie powinno to jednak wpłynąć, złoty może być słabszy z innych powodów.
 • Niskie stopy procentowe będą ciążyć kursowi złotego

  Notowania PLN odbiły od dna z początku pandemii. Jednak duża różnica między poziomami stóp procentowych i inflacji będzie w kolejnych miesiącach ciążyć naszej walucie. Kurs będzie zależeć od nastrojów globalnych inwestorów, a więc od rozwoju pandemii. Przed trzema miesiącami dolar kosztował 4,26 zł. Po tym, jak złoty się wzmocnił, jego kurs utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 3,9 zł za dolara.