kultura

Artykuły - Kultura (539)

 • Festiwal Książki Dziecięcej "Przecinek i Kropka"

  Festiwal Książki Dziecięcej "Przecinek i Kropka"

  Zapraszamy małych i dużych czytelników na ciekawe warsztaty organizowane w ramach Festiwalu Książki Dziecięcej "Przecinek i Kropka".
 • Zarobki w sektorze sztuki i kultury w 2016 roku

  Zarobki w sektorze sztuki i kultury w 2016 roku

  Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak najniższe płace ex-aequo odnotowano: w kulturze i sztuce, usługach dla ludności, wymiarze sprawiedliwości oraz administracji samorządowej. Mediana miesięcznych zarobków w instytucjach artystycznych wyniosła 3063 zł brutto miesięcznie.
 • Nowela budżetu na 2016 r.: Kilkaset mln na zakup dóbr kultury

  Nowela budżetu na 2016 r.: Kilkaset mln na zakup dóbr kultury

  Kilkaset milionów złotych m.in. na zakup dóbr kultury i dla Agencji Rezerw Materiałowych przewiduje nowelizacja ustawy budżetowej na 2016 r. Podczas pierwszego czytania projektu we wtorek złożono dwa wnioski; o odrzucenie oraz o dodatkowe skierowanie go do komisji kultury i środków przekazu.
 • ​Polityka kulturalna PiS. "Ty mnie nie maluj na klęczkach"

  ​Polityka kulturalna PiS. "Ty mnie nie maluj na klęczkach"

  Beata Szydło oznajmiła w swoim expose, że "polityka kulturalna powinna służyć wzmocnieniu postaw patriotycznych". - Dajmy sobie szansę i załóżmy, że pojawią się artyści wielkiego formatu, którzy będą chcieli zgłębić tajniki historii Polski. Daj Boże, tylko bym się cieszył - komentuje dla Interii Michał Komar, scenarzysta i krytyk filmowy, autor sztuk teatralnych.
 • PWM przekształca się w państwową instytucję kultury

  Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które obchodzi w tym roku 70-lecie, przekształca się ze spółki Skarbu Państwa w państwową instytucję kultury. - Przekształcenie ułatwi nam realizację misyjnych projektów - powiedział redaktor naczelny PWM Daniel Cichy.
 • Chcieć znaczy móc. Fundacje zmieniają oblicze kultury

  Chcieć znaczy móc. Fundacje zmieniają oblicze kultury

  Fundacje sztuki to biznes z szansą na granty i ulgi podatkowe. W zamian ich właściciele porywają się na przedsięwzięcia, których nie organizuje nikt inny. A podejmowane inicjatywy, mimo że nie polegają na działaniach komercyjnych, mogą mieć kluczowy wpływ na rynek dzieł sztuki.
 • Unia to dobra koncepcja, a tak fatalne wykonanie!

  Unia to dobra koncepcja, a tak fatalne wykonanie!

  Unia Europejska to dobra koncepcja, jednak jej struktura pozostawia wiele do życzenia. Została utworzona jako "ponadnarodowa organizacja, dzięki której wojna stałaby się pojęciem niewyobrażalnym i praktycznie niewykonalnym, a demokracja zostałaby wzmocniona". Trafna definicja narodu to "granice, język, kultura".
 • Obywatele Kultury protestują ws. konkursu na prezesa TVP

  Obywatele Kultury protestują ws. konkursu na prezesa TVP

  Wybór finalistów konkursu na prezesa i członków zarządu TVP świadczy o partyjnej chorobie mediów publicznych - oceniają Obywatele Kultury we wtorkowym liście protestacyjnym. Domagają się uzasadnienia decyzji Rady Nadzorczej TVP oraz reformy i uspołecznienia mediów publicznych.
 • Firmowa biżuteria

  Firmowa biżuteria

  Pieniądz rządzi światem, a kultura, no cóż, kultura potrzebuje pieniądza, w związku z czym musi się komercjalizować. Związki banków i korporacji z instytucjami kultury i sztuki bywają nieprzewidywalne, kapryśne, a opierają się na długiej liście wzajemnych oczekiwań. Mimo to, ukryty pod warstwą niedopowiedzeń, rynek sponsoringu i mecenatu kultury ma się całkiem nieźle.

Filmy - Kultura (25)

 • Zmarli w 2017 roku

  Śmierć jest nieodłączną częścią życia. W materiale postanowiliśmy przypomnieć tych, którzy dla kultury i życia społeczno-politycznego, byli kimś bardzo ważnym.
 • Życie osamotnionych dzieci tematem wystawy zdjęć

  Wystawa zdjęć „Wielki Talerz” to kolejny projekt realizowany przez Karolinę Fender-Noińską w nurcie sztuki zaangażowanej społecznie. W ten sposób artystka chce zainteresować dorosłych życiem osamotnionych dzieci, które potrzebują miłości, szacunku i poczucia bezpieczeństwa. Tym razem po inspirację sięgnęła do współczesności – bohaterami jej zdjęć są podopieczni Fundacji Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła pochodzący z najbiedniejszych rejonów Warszawy. Wystawa jest zaproszeniem do codziennego działania na rzecz ubogich dzieci, a zarazem artystyczną opowieścią o ich indywidualnych marzeniach i potrzebach. – Na zdjęciach są sportretowane dzieci, podopieczni Fundacji Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła, jedni z wielu podopiecznych, tak naprawdę nie wszystkich udało nam się umieścić w oknach, kamienica ma zdecydowanie za mało okien na projekt tak dużej fundacji – mówi Karolina Fender-Noińska, ambasadorka Fundacji Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła.
 • Co oznacza Brexit dla europejskiej i brytyjskiej kultury?

  Jak bardzo zmieni się brytyjska sztuka, jeśli wyspiarze podejmą decyzję o Brexicie i co na ten temat sądzą sami zainteresowani? (Deutsche Welle)
 • Osoby niepełnosprawne apelują o dostęp do kultury

  Niewidomy na seansie w kinie czy niesłyszący na spektaklu teatralnym to widok niespotykany w Polsce. Osoby niepełnosprawne nie uczestniczą w powszechnie dostępnych wydarzeniach kulturalnych. Nie dlatego, że to niewykonalne. Mówią fotograf Jacek Kołodziejski i Robert Więckowski z Fundacji Kultury bez Barier.