Kuba

Artykuły - Kuba (1206)

 • Z braku papieru zredukowano objętość gazet codziennych

  Z braku papieru zredukowano objętość gazet codziennych

  Niewystarczająca produkcja papieru gazetowego zmusiła kubańskie władze do zredukowania objętości wydawanych na wyspie głównych dzienników "Granma" i "Juventud Rebelde". Dotyczy to także czterech innych gazet codziennych.
 • Kubańscy baseballiści mogą występować w amerykańskiej lidze

  Kubańscy baseballiści mogą występować w amerykańskiej lidze

  Kubańscy baseballiści, bez zrywania więzi ze swoim krajem, mogą podpisywać kontrakty z 30 klubami amerykańskiej ligi MLB (Major League Baseball). Przełomowa umowa pomiędzy federacjami została podpisana na trzy lata, ale może zostać przedłużona.
 • ​Kuba: Zmarł jeden z najbliższych współpracowników Fidela Castro

  ​Kuba: Zmarł jeden z najbliższych współpracowników Fidela Castro

  Armando Hart, jeden z przywódców rewolucji kubańskiej, który kierował kampanią zwalczania analfabetyzmu i przez dziesięciolecia był ministrem oświaty, a później kultury za rządów Fidela Castro, zmarł w niedzielę w wieku 87 lat - poinformowały media na Kubie.
 • Kuba odpiera oskarżenia o ataki akustyczne

  Kuba odpiera oskarżenia o ataki akustyczne

  Zarzuty jakoby władze kubańskie dokonywały "ataków akustycznych", które spowodowały uszczerbek na zdrowiu dyplomatów USA w Hawanie, są "polityczną manipulacją mającą zaszkodzić stosunkom amerykańsko-kubańskim" - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez.
 • Kuba oczekuje w tym roku 4,2 mln zagranicznych turystów

  Kuba oczekuje w tym roku 4,2 mln zagranicznych turystów

  Kuba oczekuje w tym roku 4,2 mln zagranicznych turystów, wychodząc naprzeciw zainteresowaniu wyspą zarówno przez rozwijanie sieci luksusowych hoteli i pensjonatów, jak i udostępnianie turystom coraz większej liczby prywatnych pokoi do wynajęcia.
 • ​Raul Castro obiecał bronić socjalistycznej spuścizny swego brata

  ​Raul Castro obiecał bronić socjalistycznej spuścizny swego brata

  Prezydent Kuby Raul Castro obiecał w sobotę w obecności dziesiątek tysięcy Kubańczyków zgromadzonych na głównym placu w Santiago de Cuba, że będzie bronić socjalistycznej spuścizny swego brata, zmarłego w wieku 90 lat przywódcy kubańskiej rewolucji Fidela Castro.
 • Kuba: Uroczystości na cześć zmarłego Fidela Castro

  Kuba: Uroczystości na cześć zmarłego Fidela Castro

  ​Dziesiątki tysięcy Kubańczyków oraz przywódcy wielu państw Ameryki Łacińskiej i rejonu Karaibów uczestniczyły we wtorek wieczorem, czasu lokalnego, na Placu Rewolucji w Hawanie w uroczystościach poświęconych pamięci zmarłego w ub. piątek byłego przywódcy Kuby Fidela Castro.
 • Na Kubie nadal żyje się bardzo trudno

  Na Kubie nadal żyje się bardzo trudno

  Były przywódca Kuby Fidel Castro zmarł w piątek wieczorem w Hawanie w wieku 90 lat - poinformował w kubańskiej telewizji państwowej jego brat Raul, który przejął po nim rządy na wyspie w 2006 r., a formalnie dwa lata później.
 • Sześciu kubańskich siatkarzy z zarzutem gwałtu w Finlandii

  Sześciu kubańskich siatkarzy z zarzutem gwałtu w Finlandii

  Sześciu siatkarzom z reprezentacji Kuby postawiono zarzut brutalnego gwałtu w Finlandii - poinformował we wtorek lokalny prokurator. Do zdarzenia doszło na początku lipca, gdy drużyna z Ameryki Środkowej przebywała w Tampere w związku z turniejem Ligi Światowej.
 • Liga Światowa. Kubańscy zawodnicy podejrzani o gwałt

  Liga Światowa. Kubańscy zawodnicy podejrzani o gwałt

  Ośmiu kubańskich siatkarzy jest podejrzanych o dokonanie napaści seksualnej w Tampere. Reprezentacja poleciała do Finlandii na mecze 2. Dywizji Ligi Światowej. Policja nie podała, o których zawodników chodzi.

Filmy - Kuba (8)

 • Uważaj na 4-gwiazdkowe hotele w tym kraju. Możesz się zdziwić

  Kuba jest w modzie. W 2016 roku wyspę odwiedziło ponad 4 miliony turystów. Liczba odwiedzających rośnie. Podobnie jak ceny w branży hotelowej. Pokój, za który dwa lata temu trzeba było zapłacić 110 dolarów, dziś kosztuje 280 dolarów. Ale ta cena nie gwarantuje wysokiej jakości. Goście hotelowi skarżą się na brud i zły stan urządzeń sanitarnych. Jaka jest alternatywa? Zobaczcie.
 • Mają 70 lat, a na scenie robią cuda

  Te Kubanki mają średnio po 70 lat i nie mogą się doczekać, kiedy ponownie staną w światłach reflektorów. Kiedyś były gwiazdami rewiowymi, teraz postanowiły znów wejść na scenę. Przygotowania do powrotu nie były łatwe (trzy miesiące wyczerpujących prób i przymusowa dieta dla niektórych pań), jednak nikt nie narzekał. – Strasznie tęskniłam za sceną, dlatego teraz czuję się bardzo, bardzo szczęśliwa – podkreśla jedna z tancerek, Lucia Subiadur. Pierwszy spektakl zaprezentowany publiczności w połowie kwietnia br. odniósł wielki sukces. Czy niezwykłe tancerki poradzą sobie równie dobrze na scenie jak muzycy z kultowego zespołu Buena Vista Social Club?
 • Tysiące turystów na Kubie. To efekt politycznej odwilży

  Przybywają tutaj tysiącami – z USA, ale też z innych zakątków świata. Łączy ich jedno: pragnienie doświadczenia niezwykłej atmosfery wyspy, która przez lata pozostawała w stanie politycznej i gospodarczej izolacji. – Chcemy zobaczyć kolonialne zabytki Hawany i poczuć atmosferę tutejszych pubów, zanim sprowadzą się tu McDonald’s i Starbucks – mówią zagraniczni turyści. Kuba zapewne nie uniknie turystycznej komercjalizacji. Kiedy pod koniec 2014 r. Barack Obama i Raul Castro ogłosili, że po ponad 50 latach wzajemnej wrogości ich kraje znów nawiążą stosunki dyplomatyczne, a restrykcyjne przepisy dotyczące podróżowania Amerykanów na Kubę zostaną poluzowane, wiadomo było, że wszystko się zmieni. Kuba – perła Karaibów – to eldorado dla zachodnich marek. Dla bogatej kultury wyspy, którą lata odosobnienia chroniły przed naleciałościami, może się to jednak okazać zgubne. Dlatego właśnie świadomi podróżnicy chcą poznawać wyspę właśnie teraz.
 • Naprawią dosłownie wszystko - od parasola po samochód!

  Mieszkańcy Kuby nie wyrzucają popsutych rzeczy do śmieci, ale za wszelką cenę starają się je naprawić. Wszystko dlatego, że trudno tu zdobyć nowe dobra materialne, trzeba więc radzić sobie inaczej. – Niczego nie marnujemy i wszystko naprawiamy – mówi szewc Raul Norguel. – Łatamy, sklejamy, zszywamy i jakoś sobie radzimy – dodaje. Do naprawy trafia dosłownie wszystko: buty, parasole, a nawet jednorazowe zapalniczki. I chociaż Kubańczykom brakuje czasem odpowiednich sprzętów, to nie mogą narzekać na brak kreatywności. Każdą cześć można przecie wykonać samodzielnie. Jednak drobni przedsiębiorcy mają nadzieję, że zapowiadana normalizacja stosunków między Kubą a USA ułatwi im pracę. – Pojawiła się jasna propozycja, by ułatwić import spółdzielniom i małym przedsiębiorcom – twierdzi Juan Triana z Uniwersytetu w Hawanie. Czy zmiana stosunków ze Stanami Zjednoczonymi zmieni również życie zwykłych mieszkańców Kuby?