Księgowość / Audyt / Podatki

Artykuły - Księgowość / Audyt / Podatki (19)

 • Umowa o współdziałanie z fiskusem

  Umowa o współdziałanie z fiskusem

  Duże firmy mogą od 1 lipca 2020 r. występować do szefa KAS o zawarcie umowy o współdziałanie w zakresie realizacji obowiązków podatkowych. Jej podpisanie zależy od uzyskania pozytywnej oceny ze wstępnego audytu podatkowego. Pilotażowo, w ciągu najbliższych trzech lat, programem tym ma być objętych 20 podmiotów.
 • Tarcza: Skarga na organ podatkowy w czasie epidemii COVID-19

  Tarcza: Skarga na organ podatkowy w czasie epidemii COVID-19

  Terminy procesowe w sprawach sądowoadministracyjnych - po półtora miesiąca zawieszenia z powodu epidemii koronawirusa - znowu biegną. Podatnicy nie mogą już odwlekać wniesienia skargi na decyzję podatkową czy indywidualną interpretację podatkową. Rozprawy mogą odbywać się zdalnie.
 • Ceny usług audytorskich wzrosną do 30 proc.

  Ceny usług audytorskich wzrosną do 30 proc.

  Branżę audytu czeka też rewolucja technologiczna. Obecnie głównie duże firmy wykorzystują nowoczesne narzędzia do analizy baz danych. Wkrótce także małe przedsiębiorstwa będą musiały przejść z dotychczas wykorzystywanych prostych narzędzi do nowych algorytmów.
 • Sporządzenie sprawozdania finansowego za 2019 r. w wersji elektronicznej

  Sporządzenie sprawozdania finansowego za 2019 r. w wersji elektronicznej

  Wszystkie jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe, zobowiązane są do sporządzenia sprawozdania finansowego w postaci elektronicznej. Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg, oraz kierownik jednostki opatrują je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Oryginałem sprawozdania finansowego jest wersja elektroniczna. Wydruk w formie papierowej jest jedynie kopią tego sprawozdania.
 • Zasady i terminy przechowywania ksiąg rachunkowych

  Zasady i terminy przechowywania ksiąg rachunkowych

  Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2018 r. w jednostkach, których rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, powinno nastąpić w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Księgi rachunkowe po ich zamknięciu oraz zatwierdzone sprawozdanie finansowe, a także inne dokumenty księgowe, należy przechowywać w odpowiedni sposób przez wymagane przepisami okresy.
 • Uciekają z korporacji i przechodzą do małych spółek

  Uciekają z korporacji i przechodzą do małych spółek

  Coraz więcej młodych z pokolenia Y ucieka z piekła korporacji i wybiera przeciwny biegun kariery, jakim są małe firmy lub startupy. Na wyścig korpo-szczurów patrzą z ulgą, ponieważ dla nich to już przeszłość. Przestali używać korpomowy: zrzucili z siebie „badże”, w niepamięć puścili „czelendże”, „konfkole”, „asapy”, „kipojnty”, „prodżekt majlstołny” i „kilowanie pomysłów”. Skończyli z życiem korpoludka.
 • Outsourcingowa oferta dla pokolenia Y

  Outsourcingowa oferta dla pokolenia Y

  Wejście generacji Y na rynek pracy to ogromne wyzwanie dla przedsiębiorców i managerów. Przedstawiciele nowego pokolenia postrzegani są jako utalentowani, ale wymagający pracownicy, których niełatwo pozyskać, a jeszcze trudniej utrzymać. Co „igrekom” może zoferować branża outsourcingu? Czym sektor BPO/SSC chce przyciągać „młodych, zdolnych - niepokornych”?
 • Polska pierwsza w Europie i druga na świecie!

  Polska pierwsza w Europie i druga na świecie!

  Zdaniem analityków KPMG Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych na świecie lokalizacji dla budowy centrum usług biznesowych. Międzynarodowi inwestorzy doceniają zarówno kwalifikacje zawodowe polskich specjalistów.
 • Kasy rejestrujące w biurach rachunkowych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

  Kasy rejestrujące w biurach rachunkowych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

  Biura rachunkowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT - tak brzmi interpretacja ogólna Ministra Finansów. Zaskoczyła ona wiele biur podatkowych które kupiły kasy rejestrujące i zainstalowały je pomimo, że nie ciążył na nich taki obowiązek.
 • Deregulacja: Kolejne zawody uwolnione

  Deregulacja: Kolejne zawody uwolnione

  Obejmująca sto zawodów trzecia transza deregulacji została przyjęta w zeszłym tygodniu przez Sejm. Wśród zawodów objętych trzecią transzą są profesje pożarnicze, geologiczne i górnicze a także doradca inwestycyjny, tłumacz przysięgły czy makler papierów wartościowych.

Filmy - Księgowość / Audyt / Podatki (3)

 • Rozliczenia z fiskusem mają być bardziej przyjazne dla podatnika

  Zmiany, które prezydent będzie proponował, dotyczą tych elementów ustawy, które wywołują największy niepokój przedsiębiorców, szczególnie tych mniejszych, których nie stać na wyrafinowane analizy prawne. Podstawowym celem jest to, by zwiększyli poziom poczucia bezpieczeństwa podatników zarówno poprzez mechanizmy systemu prawnego, jak i funkcjonowanie organów podatkowych – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
 • Resort finansów pracuje nad reorganizacją urzędów skarbowych

  Wewnętrzna obsługa urzędów skarbowych, czyli np. spraw kadrowych i finansowo-księgowych, prawdopodobnie od przyszłego roku będzie realizowana na poziomie izb skarbowych. To element reorganizacji urzędów skarbowych, nad którą pracuje Ministerstwo Finansów. Wiceminister Jacek Kapica podkreśla, że nie oznacza to zwolnień urzędników, tylko ich przesunięcie do obsługi podatników i innych zadań. Reorganizacja to element przygotowań do wdrożenia programu e-Podatki. Jego pierwsze efekty będą widoczne już w wakacje.
 • Rząd pracuje nad zmianami w podatkach

  Dziś rząd ma zająć się projektem nowelizacji ustawy "Ordynacja podatkowa", która – zgodnie z uzasadnieniem resortu finansów – ma poprawić efektywność systemu podatkowego i uprościć procedury. Większość ze 125 proponowanych zmian eksperci oceniają jako pozytywne lub neutralne dla podatników, ale kilka z nich, np. zwiększające kontrolę nad podatnikiem czy opóźniające moment zaliczenia nadpłaty, budzi kontrowersje. – Mają być wprowadzone różne zabezpieczenia, jednak końcowy efekt często będzie taki, że tego typu transakcja będzie potraktowana przez fiskusa jako transakcja, która nie miała miejsca. Zostanie więc opodatkowana w inny sposób niż podmioty planowały – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Roszkowski, partner w Accreo, radca prawny i doradca podatkowy.