księgowość

Artykuły - Księgowość (22)

 • Wynagrodzenia w działach finansowo-księgowych wzrastają

  Wynagrodzenia w działach finansowo-księgowych wzrastają

  Jak wynika z raportu Randstad Polska, wynagrodzenia w działach finansowo-księgowych dynamicznie rosną. Nastanie rynku kandydata spowodowało, że pracodawcy muszą o pracowników mocniej rywalizować, również wysokością pensji.
 • Roboty zrewolucjonizują księgowość w firmach

  Roboty zrewolucjonizują księgowość w firmach

  Jak wynika z raportu "Robot w służbie księgowości", 2/3 badanych uważa, że nowe technologie - w tym narzędzia sztucznej inteligencji - wykorzystywane w procesach księgowych będą odgrywały w firmach coraz większą rolę. Roboty nie sprawią, że księgowi znikną, ale ich praca na pewno się zmieni. Czy polskie przedsiębiorstwa tej robotyzacji chcą?
 • Jeden login do konta w banku i deklaracji podatkowych

  Jeden login do konta w banku i deklaracji podatkowych

  Firmowe konto bankowe połączone z wyszukiwarką nieopłaconych faktur i wygenerowanych deklaracji podatkowych? Wiele banków ma ciekawe propozycje dla przedsiębiorców i księgowych. Teraz tylko dwa banki posiadają w pełni zintegrowane konto z usługami księgowymi online.
 • Podwyższenie limitów dla przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym oraz prowadzących podatkowe księgi

  Podwyższenie limitów dla przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym oraz prowadzących podatkowe księgi

  Sejm uchwalił ustawę z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców - zwaną dalej ustawą nowelizującą. Ustawa ta, z pewnymi wyjątkami, wchodzi w życie od 1 stycznia 2017 r. Od tego też dnia, zgodnie z założeniami, obowiązują nowe limity, o których mowa w dalszej części opracowania.
 • Stopień odpowiedzialności księgowego za błędy w deklaracji

  Stopień odpowiedzialności księgowego za błędy w deklaracji

  Mimo że księgowy trudni się właśnie kontrolowaniem, czy dokumentacja działalności gospodarczej się zgadza, jego praca również podlega kontroli. W jakim stopniu księgowy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za ewentualne błędy w rozrachunkach? To zależy od rodzaju rozrachunków, którymi się zajmuje oraz od rodzaju jego współpracy z klientem.
 • Comarch pnie się do góry

  Comarch pokonuje tuzy branży IT i zajmuje miejsce na podium wśród producentów systemów ERP Comarch dynamicznie zwiększa sprzedaż systemów ERP i konsekwentnie buduje mocną pozycję wśród dostawców na rynku polskim.
 • Dane księgowe powinny być lepiej zabezpieczone

  Dane księgowe powinny być lepiej zabezpieczone

  Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt rozporządzenia ministra finansów dotyczący sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazywane, postuluje uzupełnienie go o kwestie związane z zabezpieczeniem przesyłanych lub przekazywanych danych przed nieuprawnionym dostępem.
 • Zmiany w ustawie o rachunkowości - czy rzeczywiście odciążą małe firmy?

  Zmiany w ustawie o rachunkowości - czy rzeczywiście odciążą małe firmy?

  23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej.
 • Praca zdalna staje się bardzo popularna

  Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna na polskim rynku pracy. Z jednej strony jest to podyktowane korzyściami finansowymi, z drugiej wynika ze specyfiki i preferencji pewnych grup zawodowych, na tyle poszukiwanych na rynku, że mogących wywierać na niego większy wpływ. Tu przede wszystkim na plan pierwszy wysuwają się zawody techniczne, ale również tzw. wolne zawody, związane np. z pisaniem lub tłumaczeniem tekstów.
 • Sejm upraszcza księgowość małych firm

  Sejm upraszcza księgowość małych firm

  Posłowie wczoraj opowiedzieli się za uproszczeniem księgowości dla małych firm. Zgodnie z nią małe firmy i organizacje pozarządowe o przychodach poniżej 100 tys. złotych rocznie skorzystają z ułatwień w prowadzeniu rachunkowości.