księgowość

Artykuły - Księgowość (105)

 • Dobra wiadomość dla firm. MF zmienia terminy sporządzenia sprawozdań

  Dobra wiadomość dla firm. MF zmienia terminy sporządzenia sprawozdań

  W ub.r. można było sporządzić sprawozdanie finansowe do końca czerwca. W tym roku termin miał mijać 31 marca, ale właśnie został przedłużony. Jednostki sektora prywatnego i organizacji non-profit mają na to jeszcze 3 miesiące, a sektora finansów publicznych - miesiąc. Zdaniem ekspertów, dzięki temu uniknęliśmy chaosu.
 • Zarobki księgowych w 2019 r.

  Zarobki księgowych w 2019 r.

  W 2019 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 2041 księgowych. Wśród nich było 1747 kobiet i 294 mężczyzn. Mediana wynagrodzenia całkowitego na tym stanowisku wynosiła 4457 zł brutto miesięcznie. Jak wynika z danych mężczyzna pracujący jako księgowy otrzymywał wyższe wynagrodzenie niż kobieta zajmująca to samo stanowisko. Luka płacowa na tym stanowisku wynosiła 13,40 proc.
 • Zasady i terminy przechowywania ksiąg rachunkowych

  Zasady i terminy przechowywania ksiąg rachunkowych

  Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2018 r. w jednostkach, których rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, powinno nastąpić w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Księgi rachunkowe po ich zamknięciu oraz zatwierdzone sprawozdanie finansowe, a także inne dokumenty księgowe, należy przechowywać w odpowiedni sposób przez wymagane przepisami okresy.
 • Wynagrodzenia w działach finansowo-księgowych wzrastają

  Wynagrodzenia w działach finansowo-księgowych wzrastają

  Jak wynika z raportu Randstad Polska, wynagrodzenia w działach finansowo-księgowych dynamicznie rosną. Nastanie rynku kandydata spowodowało, że pracodawcy muszą o pracowników mocniej rywalizować, również wysokością pensji.
 • Roboty zrewolucjonizują księgowość w firmach

  Roboty zrewolucjonizują księgowość w firmach

  Jak wynika z raportu "Robot w służbie księgowości", 2/3 badanych uważa, że nowe technologie - w tym narzędzia sztucznej inteligencji - wykorzystywane w procesach księgowych będą odgrywały w firmach coraz większą rolę. Roboty nie sprawią, że księgowi znikną, ale ich praca na pewno się zmieni. Czy polskie przedsiębiorstwa tej robotyzacji chcą?
 • Jeden login do konta w banku i deklaracji podatkowych

  Jeden login do konta w banku i deklaracji podatkowych

  Firmowe konto bankowe połączone z wyszukiwarką nieopłaconych faktur i wygenerowanych deklaracji podatkowych? Wiele banków ma ciekawe propozycje dla przedsiębiorców i księgowych. Teraz tylko dwa banki posiadają w pełni zintegrowane konto z usługami księgowymi online.
 • Podwyższenie limitów dla przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym oraz prowadzących podatkowe księgi

  Podwyższenie limitów dla przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym oraz prowadzących podatkowe księgi

  Sejm uchwalił ustawę z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców - zwaną dalej ustawą nowelizującą. Ustawa ta, z pewnymi wyjątkami, wchodzi w życie od 1 stycznia 2017 r. Od tego też dnia, zgodnie z założeniami, obowiązują nowe limity, o których mowa w dalszej części opracowania.
 • Stopień odpowiedzialności księgowego za błędy w deklaracji

  Stopień odpowiedzialności księgowego za błędy w deklaracji

  Mimo że księgowy trudni się właśnie kontrolowaniem, czy dokumentacja działalności gospodarczej się zgadza, jego praca również podlega kontroli. W jakim stopniu księgowy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za ewentualne błędy w rozrachunkach? To zależy od rodzaju rozrachunków, którymi się zajmuje oraz od rodzaju jego współpracy z klientem.
 • Comarch pnie się do góry

  Comarch pokonuje tuzy branży IT i zajmuje miejsce na podium wśród producentów systemów ERP Comarch dynamicznie zwiększa sprzedaż systemów ERP i konsekwentnie buduje mocną pozycję wśród dostawców na rynku polskim.
 • Dane księgowe powinny być lepiej zabezpieczone

  Dane księgowe powinny być lepiej zabezpieczone

  Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt rozporządzenia ministra finansów dotyczący sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazywane, postuluje uzupełnienie go o kwestie związane z zabezpieczeniem przesyłanych lub przekazywanych danych przed nieuprawnionym dostępem.