księgowa

Artykuły - Księgowa (1704)

 • Zarobki księgowych w 2019 r.

  Zarobki księgowych w 2019 r.

  W 2019 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 2041 księgowych. Wśród nich było 1747 kobiet i 294 mężczyzn. Mediana wynagrodzenia całkowitego na tym stanowisku wynosiła 4457 zł brutto miesięcznie. Jak wynika z danych mężczyzna pracujący jako księgowy otrzymywał wyższe wynagrodzenie niż kobieta zajmująca to samo stanowisko. Luka płacowa na tym stanowisku wynosiła 13,40 proc.
 • Kontrola podstawą zaufania

  Kontrola podstawą zaufania

  Zarobki pracownika piastującego stanowiska głównej księgowej w dużych miastach sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za miesiąc pracy. Jest to posada wysoko ceniona i ciesząca się zaufaniem prezesów i właścicieli firm. Nierzadko jednak zdarza się, że chciwość i pazerność ludzka bierze górę nad racjonalnym myśleniem. Prezesi wpadają w pułapki finansowe zastawiane przez główne księgowe.
 • Kasy rejestrujące w biurach rachunkowych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

  Kasy rejestrujące w biurach rachunkowych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

  Biura rachunkowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT - tak brzmi interpretacja ogólna Ministra Finansów. Zaskoczyła ona wiele biur podatkowych które kupiły kasy rejestrujące i zainstalowały je pomimo, że nie ciążył na nich taki obowiązek.
 • Biura księgowe jednak ze zwolnieniem z VAT

  Biura księgowe jednak ze zwolnieniem z VAT

  W dniu 9 kwietnia 2015 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną głoszącą, iż podmioty świadczące usługi z zakresu obsługi rachunkowo-księgowej mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT.
 • Kto jest poszukiwany na rynku pracy?

  Kto jest poszukiwany na rynku pracy?

  W marcowym zestawieniu portalu monsterpolska.pl na pierwsze miejsce powróciła branża IT z udziałem na poziomie 41%. Kolejna w zestawieniu była Sprzedaż. Do TOP 3 zestawienia powróciły oferty pracy z kategorii Finanse / Księgowość. Najwięcej ofert pracy dotyczyło Warszawy (20%), Wrocławia (16%) oraz Krakowa (13%).
 • Dobra wiadomość dla ponad 30 tys. polskich firm

  Dobra wiadomość dla ponad 30 tys. polskich firm

  Sejm opowiedział się za poprawkami Senatu w celu uproszczenia rachunkowości dla najmniejszych firm. (tzw. mikroprzedsiębiorstw).
 • Wizerunek księgowej odchodzi do lamusa

  Wskutek ożywienia gospodarczego firmy coraz śmielej podchodzą do powiększania swoich zespołów. Nauka, jaką wynieśli pracodawcy z panującego jeszcze do niedawna spowolnienia gospodarczego, zmieniła ich podejście do planowania polityki personalnej. Obecnie, mimo że sytuacja uległa zmianie, wzbogaceni o wcześniejsze doświadczenia poszukują pracowników, których wsparcie pomoże im ustrzec się przed ewentualnym pogorszeniem sytuacji i jednocześnie zwiększy efektywność firm. Stanowiska o profilu finansowo-księgowym są tego bardzo dobrym przykładem.
 • Tłumaczenia księgowe - odpowiedzialność podatnika

  Tłumaczenia księgowe - odpowiedzialność podatnika

  W roku 2014 ma nastąpić zmiana przepisów ordynacji podatkowej, dotyczących tłumaczenia dokumentów podatkowych i księgowych sporządzonych w innym języku. Urzędy - zgodnie z projektem - będą mogły zobowiązać podatnika do przetłumaczenia na język polski dokumentów sporządzonych przez niego w języku obcym. Warto zatem zgłębić temat tłumaczeń księgowych, ponieważ będzie on dotyczyć znacznie szerszego grona osób.
 • Na koniec roku trzeba wycenić majątek firmy

  Na koniec roku trzeba wycenić majątek firmy

  Zbliżający się koniec roku oznacza dla wielu przedsiębiorców dodatkowe godziny spędzone w firmie. Do obowiązków przedsiębiorcy związanych z zamknięciem roku należy m.in. sporządzenie spisu z natury, inaczej remanentu czy inwentaryzacji. Spisany majątek trzeba wycenić.
 • Drastycznie zwiększa się znaczenie księgowych

  W dobie skomplikowanej sytuacji na krajowym oraz światowych rynkach rola działów finansowych w organizacjach wzrasta. Stają się one mocnym wsparciem w procesie podejmowania kluczowych decyzji w spółkach. Czy w związku z tym rosną oczekiwania w stosunku do pracowników tych działów a także ich wynagrodzenia? Odpowiedź na to pytanie daje "Przegląd Płac Finanse & Księgowość 2013" przygotowany przez Page Personnel we współpracy z Grant Thornton.