księga wieczysta

Artykuły - Księga wieczysta (70)

 • Spór o udostępnianie numeru księgi wieczystej

  Spór o udostępnianie numeru księgi wieczystej

  Niewiele osób wie, że w tle szalejącej epidemii koronawirusa toczy się poważny prawny konflikt. Źródłem sporu jest kwestia udostępniania numeru księgi wieczystej na stronie www.geoportal.gov.pl. Po przeciwległych stronach barykady stoją Główny Geodeta Kraju i prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jak zakończy się ta wojna? Możliwe scenariusze analizuje Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Hipoteka przymusowa w świetle przepisów Ordynacji podatkowej

  Hipoteka przymusowa w świetle przepisów Ordynacji podatkowej

  Cechą charakterystyczną hipoteki przymusowej, jest fakt, iż jest to hipoteka ustanawiana niezależnie od woli właściciela (w przeciwieństwie np. do hipoteki umownej, która jest spotykana często w relacji kredytobiorca - kredytodawca [bank]).
 • Czytanie księgi wieczystej - krok po kroku

  Czytanie księgi wieczystej - krok po kroku

  Księga wieczysta to niewątpliwie podstawowe źródło informacji o danej nieruchomości. Wiele osób nie wie jednak, jak poprawnie odczytywać zawarte w niej dane. Tymczasem mogą się one przydać w wielu sytuacjach, w tym w kontekście ewentualnej sprzedaży nieruchomości. Co warto wiedzieć o księdze wieczystej? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Problemy z nieuregulowanymi gruntami w Polsce

  Problemy z nieuregulowanymi gruntami w Polsce

  Zdaniem NIK, urzędy są nieskuteczne w ujawnianiu prawa własności nieruchomości w księgach wieczystych. To wniosek z najnowszej kontroli.
 • Jak dokonać wpisu w księdze wieczystej?

  Jak dokonać wpisu w księdze wieczystej?

  Jak dokonać wpisu w księdze wieczystej krok po kroku, czyli kto może dokonać wpisu, jakie formalności będą obowiązywać, jakie dokumenty należy przygotować oraz jaką opłatę należy uiścić z tego tytułu?
 • Ile zapłacimy za wpis w księdze wieczystej, a ile za odpis i wyciąg?

  Ile zapłacimy za wpis w księdze wieczystej, a ile za odpis i wyciąg?

  Ile zapłacimy za dokonanie wpisu w księdze wieczystej? Jakie stawki obowiązywać będą w przypadku ubiegania się o wydanie odpisu lub wyciągu?
 • Ministerstwo Sprawiedliwości o wpisach w księgach wieczystych - szybciej, taniej, bezpieczniej

  Ministerstwo Sprawiedliwości o wpisach w księgach wieczystych - szybciej, taniej, bezpieczniej

  Szybciej, taniej, bezpieczniej - tak resort sprawiedliwości ocenia nowy system informatyczny, pozwalający na wpisy w księgach wieczystych niemal natychmiast po notarialnej czynności kupna-sprzedaży nieruchomości. Wcześniej zabierało to klika dni, co sprzyjało patologiom.
 • Kto może poznać treść księgi wieczystej?

  Kto może poznać treść księgi wieczystej?

  Kto może otrzymać numer księgi wieczystej i w konsekwencji zapoznać się z jej treścią? Dlaczego, szczególnie inwestor zainteresowany zakupem jakiejś nieruchomości, powinien wiedzieć, jakie zapisy znajdują się w poszczególnych działach księgi?
 • Księga wieczysta a należne opłaty

  Ile zapłacimy za założenie, ile za wypisy i odpisy, a ile za zgłoszenie zmian w księdze wieczystej?
 • Kupując nieruchomość bądź czujny

  Kupując nieruchomość bądź czujny

  Zakup nieruchomości to bardzo duża inwestycja i spore obciążenie dla naszego portfela. Warto więc przyjrzeć się odpowiednim dokumentom, aby nie stracić pieniędzy i narazić się na problemy prawne. Ostatnią rzeczą, o której marzymy przy zakupie nieruchomości, to na przykład lokatorzy na gapę czy gigantyczne zaległości czynszowe. Od czego zacząć?