księga wieczysta

Artykuły - Księga wieczysta (73)

 • Długi dewelopera mają spłacać lokatorzy. Prokurator Generalny składa skargi nadzwyczajne

  Długi dewelopera mają spłacać lokatorzy. Prokurator Generalny składa skargi nadzwyczajne

  Gdański sąd wpisał długi dewelopera w księgi wieczyste sprzedanych lokali. W konsekwencji wierzyciele mogą domagać się spłaty od właścicieli mieszkań. Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego 12 skarg nadzwyczajnych w tej sprawie.
 • Coraz dłuższe oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej

  Coraz dłuższe oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej

  W sądach wieczystoksięgowych coraz dłużej czeka się na wpis do księgi wieczystej. To opóźnienie generuje natomiast wiele problemów dla właścicieli nieruchomości. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Czy istnieje na to jakieś remedium? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Podważenie decyzji o pozwoleniu na budowę – czy to możliwe?

  Podważenie decyzji o pozwoleniu na budowę – czy to możliwe?

  Inwestorzy do tej pory nie mieli łatwego życia. Wydanie decyzji o pozwolenie na budowę nie gwarantowało bowiem jeszcze możliwości faktycznego zrealizowania inwestycji. Ich największą bolączką była droga odwoławcza oraz stwierdzenie nieważności decyzji, z których to strony postępowania wielokrotnie korzystały. Sytuacja inwestorów zmieniła się jednak dzięki ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego. Dlaczego? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Spór o udostępnianie numeru księgi wieczystej

  Spór o udostępnianie numeru księgi wieczystej

  Niewiele osób wie, że w tle szalejącej epidemii koronawirusa toczy się poważny prawny konflikt. Źródłem sporu jest kwestia udostępniania numeru księgi wieczystej na stronie www.geoportal.gov.pl. Po przeciwległych stronach barykady stoją Główny Geodeta Kraju i prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jak zakończy się ta wojna? Możliwe scenariusze analizuje Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Hipoteka przymusowa w świetle przepisów Ordynacji podatkowej

  Hipoteka przymusowa w świetle przepisów Ordynacji podatkowej

  Cechą charakterystyczną hipoteki przymusowej, jest fakt, iż jest to hipoteka ustanawiana niezależnie od woli właściciela (w przeciwieństwie np. do hipoteki umownej, która jest spotykana często w relacji kredytobiorca - kredytodawca [bank]).
 • Czytanie księgi wieczystej - krok po kroku

  Czytanie księgi wieczystej - krok po kroku

  Księga wieczysta to niewątpliwie podstawowe źródło informacji o danej nieruchomości. Wiele osób nie wie jednak, jak poprawnie odczytywać zawarte w niej dane. Tymczasem mogą się one przydać w wielu sytuacjach, w tym w kontekście ewentualnej sprzedaży nieruchomości. Co warto wiedzieć o księdze wieczystej? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Problemy z nieuregulowanymi gruntami w Polsce

  Problemy z nieuregulowanymi gruntami w Polsce

  Zdaniem NIK, urzędy są nieskuteczne w ujawnianiu prawa własności nieruchomości w księgach wieczystych. To wniosek z najnowszej kontroli.
 • Jak dokonać wpisu w księdze wieczystej?

  Jak dokonać wpisu w księdze wieczystej?

  Jak dokonać wpisu w księdze wieczystej krok po kroku, czyli kto może dokonać wpisu, jakie formalności będą obowiązywać, jakie dokumenty należy przygotować oraz jaką opłatę należy uiścić z tego tytułu?
 • Ile zapłacimy za wpis w księdze wieczystej, a ile za odpis i wyciąg?

  Ile zapłacimy za wpis w księdze wieczystej, a ile za odpis i wyciąg?

  Ile zapłacimy za dokonanie wpisu w księdze wieczystej? Jakie stawki obowiązywać będą w przypadku ubiegania się o wydanie odpisu lub wyciągu?
 • Ministerstwo Sprawiedliwości o wpisach w księgach wieczystych - szybciej, taniej, bezpieczniej

  Ministerstwo Sprawiedliwości o wpisach w księgach wieczystych - szybciej, taniej, bezpieczniej

  Szybciej, taniej, bezpieczniej - tak resort sprawiedliwości ocenia nowy system informatyczny, pozwalający na wpisy w księgach wieczystych niemal natychmiast po notarialnej czynności kupna-sprzedaży nieruchomości. Wcześniej zabierało to klika dni, co sprzyjało patologiom.