ksiądz

Artykuły - Ksiądz (431)

Filmy - Ksiądz (12)

 • Jak zweryfikować seksualność księdza?

  Kościół przeżywa kryzys związany z walką z niewłaściwymi zachowaniami seksualnymi księży. Powstał pomysł, aby badać zachowania seksualne osób, które mają chęć stać się księżmi i zakonnikami. – W Kościele ukuto taką tezę, że pedofilia ma związek z preferencją homoseksualną – powiedział adwokat i publicysta Artur Nowak. Dlaczego jego zdaniem takie badania nie mają sensu? Jak powinna wyglądać edukacja w seminariach? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Skrzywdził ją duchowny, zapłacić ma Kościół. Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecyduje o wypłacie odszkodowania

  Sąd Apelacyjny w Poznaniu zajął się sprawą odszkodowania dla kobiety gwałconej w dzieciństwie przez księdza. Na początku roku sąd pierwszej instancji przyznał poszkodowanej milion złotych odszkodowania oraz 800 zł dożywotniej renty, którą ma wypłacać Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, do którego należał ksiądz. W czwartek (20.09) sprawą zajął się Sąd Apelacyjny w Poznaniu i zapowiedział, że wyrok zapadnie 2 października. (TVN24/x-news)
 • Rewolucyjny wyrok sądu w sprawie księdza pedofila. Jaką kwotę musi zapłacić zakon?

  Kasia miała 13 lat, kiedy ksiądz uwięził ją w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Dziewczynce udało się uciec. Kiedy sprawa wyszła na jaw, ksiądz został aresztowany i skazany na 4 lata więzienia. Niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym nakazał wypłacić Kościołowi milion złotych odszkodowania na rzecz pokrzywdzonej dziewczynki. Organ sprawiedliwości przyznał jej również 800 złotych dożywotniej, comiesięcznej renty. Dziennikarka Justyna Kopińska, która opisała historię Kasi w swojej książce opowiedziała, w jakich okolicznościach dziewczynka poznała swojego oprawcę. Ks. Piotr Studnicki z Centrum Ochrony Dziecka wyjaśnił, co ten wyrok oznacza dla Kościoła. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • "Najłatwiejszym rozwiązaniem byłaby zemsta i gniew"

  W biurze prasowym ŚDM został zwołany nadzwyczajny briefing poświęcony zamachowi we Francji, podczas którego życie stracił ksiądz. Sprawę skomentował Sekretarz Generalny Episkopatu Francji Olivier Ribadeau Dumas.