ksiądz

Artykuły - Ksiądz (432)

 • "Rzeczpospolita": Rosną wydatki na księży

  "Rzeczpospolita": Rosną wydatki na księży

  ​Finansowane przez państwo składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla części duchownych były w ubiegłym roku rekordowe - podaje środowa "Rzeczpospolita" w artykule "Rosną wydatki na księży".
 • Ks. Kazimierz Orzechowski: Pasterz aktorów

  Ks. Kazimierz Orzechowski: Pasterz aktorów

  Kochał grać, miał powodzenie u kobiet, plany na przyszłość, gdy nagle... Bóg się o niego upomniał.
 • Proboszcz nazwał dziecko "porażką". Wywołał burzę

  Proboszcz nazwał dziecko "porażką". Wywołał burzę

  ​Wideo z komunii w parafii pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie koło Iławy, odbiło się szerokim echem w sieci. Podczas mszy, proboszcz w niewybredny sposób skomentował pomyłkę przejętego chłopca służącego do mszy. Słowa "porażka jakaś" nie przyniosły duchownemu dobrej sławy.
 • Francja: Uroczystości pogrzebowe księdza Hamela

  Francja: Uroczystości pogrzebowe księdza Hamela

  W Rouen dwa i pół tysiąca osób ma wziąć udział w dzisiejszych uroczystościach pogrzebowych księdza Jacques'a Hamela, który zginął z rąk dwóch dżihadystów.
 • Pensylwania: Ksiądz płacił ubogim chłopcom za seks

  Pensylwania: Ksiądz płacił ubogim chłopcom za seks

  ​Ksiądz Joe Maurizio junior ze stanu Pensylwania został doprowadzony na przesłuchanie w związku z oskarżeniem o molestowanie seksualne dzieci oraz posiadanie materiałów pornograficznych. Śledczy twierdzą, że ksiądz miał wykorzystywać młodych chłopców z ubogich rodzin podczas misji w krajach Ameryki Środkowej.
 • Ukraina: Strzelanina w pobliżu siedziby SBU w Doniecku

  Ukraina: Strzelanina w pobliżu siedziby SBU w Doniecku

  W Doniecku na wschodzie Ukrainy, w okolicy zajętej przez prorosyjskich separatystów siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), trwa strzelanina - poinformował mer miasta Ołeksandr Łukjanczenko.
 • Polski ksiądz porwany w Doniecku. Oświadczenie MSZ

  Polski ksiądz porwany w Doniecku. Oświadczenie MSZ

  Polska służba konsularna od wtorku interweniuje w sprawie uwolnienia polskiego księdza Pawła Witka, porwanego przez prorosyjskich separatystów w Doniecku - poinformował szef MSZ Radosław Sikorski.
 • Polski ksiądz porwany w Doniecku

  Polski ksiądz porwany w Doniecku

  Biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła katolickiego na Ukrainie Marian Buczek potwierdził, że prorosyjscy separatyści porwali w Doniecku polskiego księdza Pawła Witka.
 • Nie żyje ksiądz profesor Jan Kracik

  Nie żyje ksiądz profesor Jan Kracik

  W Krakowie zmarł w czwartek ks. prof. Jan Kracik, historyk Kościoła, wieloletni pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i publicysta. O jego śmierci poinformowały archidiecezja krakowska i uniwersytet.
 • Ksiądz z Kcyni rapuje dla bierzmowanych uczniów

  Ksiądz z Kcyni rapuje dla bierzmowanych uczniów

  Ks. Marek Januchowski z parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Kcyni zrobił niespodziankę uczestnikom sakramentu bierzmowania.

Filmy - Ksiądz (12)

 • Jak zweryfikować seksualność księdza?

  Kościół przeżywa kryzys związany z walką z niewłaściwymi zachowaniami seksualnymi księży. Powstał pomysł, aby badać zachowania seksualne osób, które mają chęć stać się księżmi i zakonnikami. – W Kościele ukuto taką tezę, że pedofilia ma związek z preferencją homoseksualną – powiedział adwokat i publicysta Artur Nowak. Dlaczego jego zdaniem takie badania nie mają sensu? Jak powinna wyglądać edukacja w seminariach? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Skrzywdził ją duchowny, zapłacić ma Kościół. Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecyduje o wypłacie odszkodowania

  Sąd Apelacyjny w Poznaniu zajął się sprawą odszkodowania dla kobiety gwałconej w dzieciństwie przez księdza. Na początku roku sąd pierwszej instancji przyznał poszkodowanej milion złotych odszkodowania oraz 800 zł dożywotniej renty, którą ma wypłacać Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, do którego należał ksiądz. W czwartek (20.09) sprawą zajął się Sąd Apelacyjny w Poznaniu i zapowiedział, że wyrok zapadnie 2 października. (TVN24/x-news)
 • Rewolucyjny wyrok sądu w sprawie księdza pedofila. Jaką kwotę musi zapłacić zakon?

  Kasia miała 13 lat, kiedy ksiądz uwięził ją w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Dziewczynce udało się uciec. Kiedy sprawa wyszła na jaw, ksiądz został aresztowany i skazany na 4 lata więzienia. Niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym nakazał wypłacić Kościołowi milion złotych odszkodowania na rzecz pokrzywdzonej dziewczynki. Organ sprawiedliwości przyznał jej również 800 złotych dożywotniej, comiesięcznej renty. Dziennikarka Justyna Kopińska, która opisała historię Kasi w swojej książce opowiedziała, w jakich okolicznościach dziewczynka poznała swojego oprawcę. Ks. Piotr Studnicki z Centrum Ochrony Dziecka wyjaśnił, co ten wyrok oznacza dla Kościoła. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • "Najłatwiejszym rozwiązaniem byłaby zemsta i gniew"

  W biurze prasowym ŚDM został zwołany nadzwyczajny briefing poświęcony zamachowi we Francji, podczas którego życie stracił ksiądz. Sprawę skomentował Sekretarz Generalny Episkopatu Francji Olivier Ribadeau Dumas.