ksenony

Artykuły - Ksenony (8)

 • Już nie ksenony, nie LED-y, ale... lasery!

  Już nie ksenony, nie LED-y, ale... lasery!

  Wielu kierowców, nawet tych, którzy legitymują się dużym doświadczeniem za kółkiem, nie lubi podróżować w nocy.
 • Co musisz wiedzieć o ksenonach

  Co musisz wiedzieć o ksenonach

  Reflektory ksenonowe lepiej oświetlają drogę od halogenowych. Jednak koszty ich obsługi są wyższe od tradycyjnych lamp.
 • Uwaga na nielegalne ksenony!

  Uwaga na nielegalne ksenony!

  Na polskich drogach coraz częściej spotykamy samochody wyposażone w oświetlenie ksenonowe.
 • "Ksenony" dla każdego?

  "Ksenony" dla każdego?

  Reflektory ksenonowe stanowią nową jakość w oświetleniu drogi. Biało-niebieskie światło w niczym nie przypomina żółtej poświaty emitowanej przez tradycyjne reflektory. Ponieważ instalacja "ksenonów" jest ciągłe droga montowane one są głównie w droższych samochodach.
 • Nielegalne ksenony

  Nielegalne ksenony

  Kierowcy, którzy kupują po prostu zestaw ksenonowy obejmujący kable, żarówki i zapłonnik, po czym wyjmują z reflektora żarówkę halogenową, wycinają dziurę w osłonie reflektora, wkładają żarówkę ksenonową do odbłyśnika i podłączają zapłonnik do instalacji samochodowej (tzw. "samoróbki"), zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego przez ekstremalne oślepianie innych użytkowników i działają przeciw prawu.
 • Nielegalne "ksenony"

  W Europie pozafabrycznie montowany może być tylko kompletny ksenonowy zestaw reflektorowy. W jego skład wchodzą homologowane reflektory (na przykład opatrzone symbolem E1 na zewnętrznej szybie), automatyczny system poziomowania lamp i układ oczyszczania szyb (oba są obowiązkowe do świateł mijania) zgodnie z regulacją ECE R48 i europejskimi Kodeksami Drogowymi). W Polsce pojawiły się we sprzedaży niekompletne zestawy, które po prostu są nielegalne.
 • "Ksenony" w nowej astrze!

  "Ksenony" w nowej astrze!

  Coraz więcej samochodów produkowanych jest ze światlami ksenonowymi. Ostatnio paleta pojazdów wyposażonych w takie oświetlenie powiększyla się o najszybszy seryjnie produkowany samochód świata, lamborghini murcielago, nowe BMW 7, nissana primerę, rovera 75 Tourer, skodę superb i mercedesa klasy M a także samochody, których nie ma jeszcze na rynku: restylizowanego opla astrę i forda focusa. Reflektory ksenonowe wraz z oprzyrządowaniem dostarcza producentom tych aut Hella.
 • Bi-ksenon dla W8

  Bi-ksenon dla W8

  Nowy VW Passat W8 jest wyposażony w system reflektorowy - bi-ksenonowy Helli - i tym samym dysponuje - obok Porsche 911 Turbo - najwydajniejszymi obecnie reflektorami. Skonstruowany przez Hellę reflektor bi-ksenonowy wytwarza światło mijania i drogowe dzięki jednej pojedynczej żarówce ksenonowej. Światło jest wyprowadzane z reflektora na szosę poprzez wielkopowierzchniową szklaną soczewkę o 70-milimetrowej średnicy.