krzyż

Synonimy:
krzyże, krzyżyk
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Krzyż (778)

Filmy - Krzyż (7)

 • Dają się przybić do krzyża na pamiątkę śmierci Jezusa

  Głęboko wierzący mieszkańcy Filipin zdecydowali się na przybicie do krzyża, by w ten sposób upamiętnić ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Te krwawe obrzędy - organizowane co roku w Wielki Piątek - obserwowały tłumy okolicznych mieszkańców i zagranicznych turystów. Dostojnicy kościelni i specjaliści od zdrowia są przeciwni takim praktykom, które – zdaniem tych pierwszych – łączą katolickie nabożeństwo z ludowymi wierzeniami i rytuałami, a według tych drugich – są groźne dla życia i zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że rytuały te przyciągają i chętnych do uczestniczenia w nich i tłumy obserwatorów. Mężczyźni - ubrani jak rzymscy żołnierze – wbijali w ręce i nogi, wiszących na krzyżu, mężczyzn gwoździe ze stali nierdzewnej. Na przybicie do krzyża zdecydował się nawet Lasse Spang Olsen, 48-letni filmowiec z Danii. Gdy przebijano u ręce i nogi skrzywił się z bólu, podczas gdy jego kolega wszystko filmował. Kiedy było po wszystkim Olsen powiedział, że doświadczenie to było "fantastyczne". - Każdy powinien tego spróbować - dodał.
 • Krzyż na kopule świątyni

  Na szczycie kopuły Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskich Polach Wilanowskich ustawiono w piątek ponad pięciometrowy krzyż. Poświęcił go metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
 • "Krzyż to nie moja kompetencja"

  Nie mogę wziąć odpowiedzialności za krzyż, ponieważ to nie jest moja kompetencja. Teren należy do Kancelarii Prezydenta - mówiła w Kontrwywiadzie RMF FM prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
 • Zamieszanie wokół krzyża

  Krzyż upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej miał zostać przeniesiony sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny. Krzyż podzielił jednak polskie społeczeństwo.