kryzys w Grecji

Artykuły - Kryzys w Grecji (93)

 • Niekończąca się tragedia greckiego długu

  Niekończąca się tragedia greckiego długu

  Grecja może porównać swój los do Syzyfa. Wtoczenie na górę głazu, czyli zbudowanie takiej strategii makroekonomicznej, by wejść na drogę trwałego wzrostu PKB i redukcji zadłużenia, jest praktycznie niemożliwe.
 • Bilans pomocy dla Grecji. Niemcy zarobili miliardy

  Bilans pomocy dla Grecji. Niemcy zarobili miliardy

  Grecję ratowano przed bankructwem aż trzy razy. Jak się okazuje, zyskali na tym także ratujący.
 • Nasze wielkie greckie rentowności

  Nasze wielkie greckie rentowności

  Mija osiem lat od pierwszego pakietu ratunkowego dla Grecji. Tymczasem dziesięcioletnie obligacje skarbowe tego kraju nadal zapewniają rentowność na poziomie 4%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż porównywalne europejskie obligacje skarbowe.
 • Greckie państwo jest winne swoim obywatelom ponad sześć miliardów euro

  Greckie państwo jest winne swoim obywatelom ponad sześć miliardów euro

  6,4 mld euro winne jest greckie państwo swoim obywatelom. Takie dane przynosi raport Komisji Europejskiej, który ukazał się na zakończenie drugiej oceny greckich reform.
 • Nadciąga grecka katastrofa?

  Nadciąga grecka katastrofa?

  Grecja znów przestanie spłacać długi? Wiele na to wskazuje ocenia Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl. Jak dowód wymienia niewystarczającą skalę reform, zbliżające się terminy spłaty pożyczek oraz spór pomiędzy wierzycielami.
 • Grecja: Brakuje pieniędzy na emerytury

  Grecja: Brakuje pieniędzy na emerytury

  Greckie Towarzystwo Ubezpieczeń Społecznych (IKA) nie ma pieniędzy na wypłatę emerytur. Do końca roku ma mu brakować ponad 2 mld euro. Władze zakładu chcą sięgnąć do nietykalnej do tej pory puli, co zdaniem specjalistów wskazuje na dramatyczną sytuację w Grecji.
 • Grecja: Psy wywęszą oszustów podatkowych

  Grecja: Psy wywęszą oszustów podatkowych

  Greckie władze zamierzają wykorzystać psy do wykrywania oszustów podatkowych, usiłujących wywozić gotówkę z dotkniętego kryzysem kraju. Informację na ten temat opublikowano na rządowej stronie internetowej.
 • Grecja: 35,3 proc. pustych domów

  Grecja: 35,3 proc. pustych domów

  Jak wynika z danych Eurostatu, zebranych przez Lion's Bank, najwięcej wakacyjnych domów znajduje się w Grecji, Portugalii i Bułgarii. W krajach tych nawet co trzecia nieruchomość jest tzw. drugim domem. W Polsce wakacyjnych nieruchomości jest tylko 320 tys., co plasuje rodzimy rynek na szarym końcu europejskiego rankingu.
 • Chińczycy przejmują port w Pireusie

  Chińczycy przejmują port w Pireusie

  Chiński koncern armatorski Cosco przejmuje większość akcji portu w Pireusie. Cosco, który był jedynym zainteresowanym, w ostatniej chwili jeszcze podwyższył swoją ofertę.
 • Jak kryzys finansowy wpłynął na wynagrodzenia Greków i Hiszpanów?

  Jak kryzys finansowy wpłynął na wynagrodzenia Greków i Hiszpanów?

  Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Grecja i Hiszpania to kraje bardzo podobne. Obie gospodarki mocno dotknął światowy kryzys gospodarczy, przez co zaliczono je do grona państw o wysokim ryzyku wystąpienia negatywnego zdarzenia kredytowego (tzw. default countries). Jak zatem zmieniły się wynagrodzenia w czasie kryzysu w tych dwóch śródziemnomorskich krajach? Czy ich dynamika była podobna? Polskie wynagrodzenia na tym tle wyglądają bardzo mizernie.

Filmy - Kryzys w Grecji (4)

 • Grecja. Strach przed komornikiem

  Według aktualnych danych około trzystu tysiącom gospodarstw domowych w Grecji w najbliższych miesiącach grozi postępowanie komornicze. Obywatele nie mają pieniędzy na podstawowe opłaty, takie jak prąd czy gaz. Z pomocą w trudnej sytuacji przychodzi grupa ”Nie płacę” – to popularna w Grecji społeczna inicjatywa. Jak radzą sobie z takim problemem jak odłączony prąd? Po prostu podłączają odłączone przewody. Uważają, że takie działania są legalne – chodzi głównie o polityczną manifestację. Urzędy i banki mogą bardzo rygorystycznie rozprawiać się z dłużnikami, bo prawo stoi po ich stronie. A przecież lewicowy rząd chciał właśnie tych najbiedniejszych chronić przed wywłaszczeniem.
 • Czy Grexit zachwieje złotym?

  Ewentualne wyjście Grecji ze strefy euro może oznaczać dla złotego przejściowe, stosunkowo drobne perturbacje, ale nie dojdzie do załamania - mówi PAP prof. Stefan Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego. Podkreśla, że największe problemy - niezależnie od tego czy pozostaną przy wspólnej walucie czy nie - będą mieli sami Grecy, którzy - jego zdaniem - "za długo żyli ponad stan i kosztem UE".
 • Złotego czeka osłabienie?

  Decyzji o przedłużeniu programu pomocowego dla Grecji nie ma, ale EBC utrzyma na razie finansowanie greckich banków, które jednak przez najbliższy tydzień pozostaną zamknięte. Bez względu na to, jak potoczą się ekonomiczne losy Grecji, Polska gospodarka nie powinna na tym ucierpieć. Bankructwo tego kraju to dobra wiadomość dla eksporterów. Oznacza bowiem, że kurs złotego osłabi się w stosunku do wszystkich walut, także do euro, które z kolei straci do dolara czy franka. Porozumienie zaś wzmocniłoby euro, także w stosunku do polskiej waluty. – W krótkim terminie na pewno będzie to oznaczało mocny spadek kursu euro i ucieczkę w stronę walut bezpiecznych, takich jak dolar amerykański, jen japoński czy frank szwajcarski – mówi Andrzej Kiedrowicz, dyrektor polskiego oddziału Easy Forex. – W przypadku pary euro-dolar oznaczałoby to przebicie, wsparcie na poziomie 1,10 i kierowanie się w stronę minimów z początku roku, czyli poziom 1,0460. Wydaje mi się, że ten poziom jednak przynajmniej w krótkim terminie nie zostałby przebity.
 • Ożywienie dotarło na południe Europy

  Po kilku latach głębokiego kryzysu gospodarki Grecji, Hiszpanii, Portugalii oraz Włoch podnoszą się z zapaści. Wszystkie mają odnotować w tym roku wzrost gospodarczy. Jedynymi państwami, w których w 2014 roku spadnie PKB, będą zmagające się z kryzysem bankowym Cypr oraz Słowenia. Ożywienie na południu Europy będzie wciąż zbyt słabe, by znacząco obniżyć rekordowe bezrobocie. Firmy i konsumenci z tamtego regionu wierzą jednak, że najgorsze już minęło. – Publikowane przez Komisję Europejską wskaźniki nastrojów gospodarczych dla krajów z peryferii strefy euro zanotowały w marcu bardzo silny wzrost. Przykładowo dla Grecji wskaźnik nastrojów gospodarczych osiągnął najwyższy poziom od ponad 5 lat. I to pozwala wierzyć, że te kraje najgorsze mają już za sobą i definitywne przezwyciężenie problemów zadłużeniowych w peryferyjnych krajach strefy euro jest jak najbardziej możliwe – uważa Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska.