kryzys w Europie

Artykuły - Kryzys w Europie (36)

Filmy - Kryzys w Europie (4)

 • Dlaczego Niemcy szykują się na kryzys?

  W mediach pojawiły się informacje, że rząd Niemiec będzie po raz pierwszy od końca zimnej wojny zachęcał obywateli do robienia zapasów żywności i wody pitnej pozwalających przetrwać przez 10 dni. Czy w ten sposób Niemcy szykują się na poważny kryzys? – Wydaje mi się, że ma to powiązanie z sytuacją polityczną, która ma miejsce w Europie i wynika bardziej z ostatnich np. zamachów niż sytuacji ekonomicznej – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. A jak radzi sobie niemiecka gospodarka, która jest ściśle powiązana z naszą? Czy po stronie ekonomicznej widać dziś w Niemczech zbliżające się czarne chmury?
 • Ożywienie dotarło na południe Europy

  Po kilku latach głębokiego kryzysu gospodarki Grecji, Hiszpanii, Portugalii oraz Włoch podnoszą się z zapaści. Wszystkie mają odnotować w tym roku wzrost gospodarczy. Jedynymi państwami, w których w 2014 roku spadnie PKB, będą zmagające się z kryzysem bankowym Cypr oraz Słowenia. Ożywienie na południu Europy będzie wciąż zbyt słabe, by znacząco obniżyć rekordowe bezrobocie. Firmy i konsumenci z tamtego regionu wierzą jednak, że najgorsze już minęło. – Publikowane przez Komisję Europejską wskaźniki nastrojów gospodarczych dla krajów z peryferii strefy euro zanotowały w marcu bardzo silny wzrost. Przykładowo dla Grecji wskaźnik nastrojów gospodarczych osiągnął najwyższy poziom od ponad 5 lat. I to pozwala wierzyć, że te kraje najgorsze mają już za sobą i definitywne przezwyciężenie problemów zadłużeniowych w peryferyjnych krajach strefy euro jest jak najbardziej możliwe – uważa Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska.
 • Europejczycy emigrują za chlebem do... Afryki

  Kryzys w Europie nie odpuszcza. W Hiszpanii - podobnie jak w wielu innych zachodnich krajach, w których do niedawna ludziom żyło się dostatnio - stopa bezrobocia jest rekordowo wysoka. W tej sytuacji Hiszpanie masowo emigrują za chlebem. Jednym z najpopularniejszych kierunków tej zarobkowej tułaczki jest... Maroko.
 • Bezrobocie młodych - hańba Europy

  Aż 5,5 miliona młodych ludzi w całej Europie bezskutecznie stara się znaleźć zatrudnienie. W samej Hiszpanii bezrobocie wśród osób, które nie ukończyły 25. roku życia, wynosi 57%. - Mamy do czynienia z przegranym pokoleniem. Najbardziej wykwalifikowana młodzież w historii nie ma przed sobą żadnej przyszłości! - zauważają komentatorzy.