kryzys uchodźców

Artykuły - Kryzys uchodźców (8)

 • Szwecja: Trudna sytuacja w ośrodkach dla migrantów. Syryjczycy obejdą kolejki po azyl?

  Szwecja: Trudna sytuacja w ośrodkach dla migrantów. Syryjczycy obejdą kolejki po azyl?

  Pogarszają się nastroje wśród uchodźców, którzy przybyli do Szwecji - donosi tamtejsza telewizja publiczna. Jedną z przyczyn jest fakt, że oczekiwanie na azyl może trwać nawet półtora roku. Dlatego szwedzki Urząd do spraw Imigracji rozważa wydzielenie osobnej kolejki dla Syryjczyków.
 • RMF 24: KE chce wymusić na Polsce obowiązkowe przyjmowanie uchodźców

  RMF 24: KE chce wymusić na Polsce obowiązkowe przyjmowanie uchodźców

  ​Komisja Europejska nie odpuszcza w sprawie stałego mechanizmu rozdziału uchodźców. Chce tylnymi drzwiami wymusić na Polsce i innych krajach UE, obowiązkowe przyjmowanie migrantów. Jak ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, Bruksela - mimo sprzeciwu Polski i 12 innych krajów - próbuje to zrobić przy okazji reformy prawa azylowego.
 • Kryzys uchodźców. "Polska jest w komfortowej sytuacji"

  Kryzys uchodźców. "Polska jest w komfortowej sytuacji"

  Sytuacja naszego kraju jest komfortowa w kontekście napływu uchodźców do Europy; Polska powinna wykorzystać najbliższe miesiące, by przygotować programy integracji tych osób - ocenili eksperci podczas sobotniej debaty w Warszawie.
 • Współpraca UE z Turcją. 1 mld zł to za mało, by powstrzymać uchodźców

  Współpraca UE z Turcją. 1 mld zł to za mało, by powstrzymać uchodźców

  KE pracuje z Turcją nad planem działania wobec kryzysu migracyjnego, ale nie zostanie on ukończony przed listopadowymi wyborami w tym kraju - podało źródło unijne. Ankara uważa, że 1 mld euro, które proponuje jej UE, to za mało, by powstrzymać falę uchodźców.

Filmy - Kryzys uchodźców (3)

 • Brytyjska baza wojskowa więzieniem dla uchodźców

  Kilkanaście rodzin uchodźców już od 18 lat żyje na ziemi niczyjej. W październiku 1998 roku uszkodzona łódź z 74 osobami na pokładzie, dotarła do wybrzeży Cypru. - Zobaczyłem żołnierza i zacząłem biec w jego kierunku – wspomina Tag Bashir, uchodźca z Sudanu, który znajdował się w tamtej łodzi. – Zapytałem gdzie jesteśmy i opowiedziałem mu o dziurawej łodzi pełnej ludzi, którzy czekają przy skałach. Powiedział, że wszystko będzie dobrze, że jesteśmy bezpieczni, bo to brytyjska baza wojskowa – dodaje rozbitek. Okazało się, że na Cyprze uchodźcy rzeczywiście są bezpieczni, ale wyspa okazała się przystankiem końcowym w ich podróży do Europy. Pod względem prawnym mieszkają na terytorium brytyjskim, ale brytyjskie władze nie chcą wydać zgody na azyl. Cypryjskie władze umywają ręce.
 • Jan Grabiec: W sprawie uchodźców oczekujemy jasnej propozycji ze strony rządu

  Komisja Europejska zaproponowała w środę reformę unijnej polityki azylowej. Zakłada ona wprowadzenie stałego systemu dystrybucji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej. Celem reformy jest bardziej sprawiedliwe i solidarne rozłożenie między państwa UE ciężarów związanych z napływem migrantów.
 • Jakubiak o przyjmowaniu uchodźców: KE wymyśla bzdury

  Komisja Europejska zaproponowała w środę reformę unijnej polityki azylowej. Zakłada ona wprowadzenie stałego systemu dystrybucji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej. Celem reformy jest bardziej sprawiedliwe i solidarne rozłożenie między państwa UE ciężarów związanych z napływem migrantów.