Biznes - kryzys gospodarczy

Synonimy:
kryzys ekonomiczny, kryzys finansowy
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kryzys gospodarczy (1560)

 • Czy konsumenci zdołają wydźwignąć Polskę z kryzysu?

  Czy konsumenci zdołają wydźwignąć Polskę z kryzysu?

  Po kilku tygodniach "zamrożenia" w czerwcu konsumenci ruszyli na całego do sklepów, a sprzedaż detaliczna dzięki temu okazała się niższa o zaledwie 1,3 proc. niż rok wcześniej. To, jak szybko wyjdziemy z kryzysu, zależy niemal wyłącznie od optymizmu konsumentów i od tego, czy będą mieli za co kupować. Polską gospodarkę ciągnie jeden silnik - konsumpcja.
 • Idzie zmierzch banków, jakie znamy

  Idzie zmierzch banków, jakie znamy

  Kryzys finansowy w USA 2008 r., w strefie euro i wywołany przez COVID-19, spowodowały, że utrwalony przez dekady model bankowości wpadł w korkociąg z powodu zerowych stóp procentowych i masowego dodruku pieniędzy przez banki centralne, które coraz bardziej podporządkowują się politykom. Czy banki komercyjne przejdą do historii i dla klientów ich rolę przejmą banki centralne i cyfrowy pieniądz?
 • Premier: Dzięki 100 mld zł uratowano 5 mln miejsc pracy

  Premier: Dzięki 100 mld zł uratowano 5 mln miejsc pracy

  Trzy miesiące od wprowadzenia stanu epidemii rząd podsumowuje działania antykryzysowe - polską odpowiedź na kryzys gospodarczy wywołany zamrożeniem gospodarki. Do firm trafiło już 100 mld zł wsparcia.
 • Czy potrzeba zawieszenia reguły wydatkowej?

  Czy potrzeba zawieszenia reguły wydatkowej?

  Wysokość wydatków publicznych ograniczona jest algorytmem, zwanym regułą wydatkową. Określa ona maksymalną ilość wydatków rządu w rocznym budżecie, uzależnioną od poziomu inflacji. Ogranicza to zadłużenie państwa i powiększanie deficytu finansowego.
 • Po pandemii wciąż pogarszają się prognozy gospodarcze

  Po pandemii wciąż pogarszają się prognozy gospodarcze

  Pandemia koronawirusa uderzyła w marcu i od tego czasu pogarszają się prognozy gospodarcze. Także dla Polski. Eksperci zaproszeni przez Europejski Kongres Finansowy przewidują, że nasz PKB skurczy się w tym roku o ok. 4,5 proc. Popyt krajowy skurczy się o 5 proc., a inwestycje o 10 proc.
 • Kryzys dopiero przed polską gospodarką. Fala upadłości firm spodziewana w drugiej połowie roku

  Kryzys dopiero przed polską gospodarką. Fala upadłości firm spodziewana w drugiej połowie roku

  - Popandemiczna recesja na dobre rozpocznie się dopiero wtedy, kiedy skończą się pieniądze z rządowych tarcz, a pierwszej fali upadłości firm można spodziewać się w III kwartale tego roku - oceniają ekonomiści Euler Hermes.
 • Optymizm może być przedwczesny

  Optymizm może być przedwczesny

  Obecny kryzys jest odmienny od poprzedniego i wiąże się z zagrożeniem epidemicznym. Otwieranie gospodarek, chęć powrotu ludzi do normalnego życia i ogromna rola stymulacji w sferze finansowej budzą optymizm, który jednak może być przedwczesny - uważa prof. Adam Szyszka z Kolegium Gospodarki Światowej SGH.
 • Ameryka nie wygrzebie się z kryzysu przez dekadę

  Ameryka nie wygrzebie się z kryzysu przez dekadę

  Wychodzenie USA z popandemicznego kryzysu potrwa 10 lat, gospodarka w tym okresie straci o 7,9 biliona dolarów, czyli ok. 3 proc. skumulowanego przez dekadę PKB w porównaniu z prognozami sprzed kryzysu - podało niezależne Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO).
 • Wirusowe straty odrobimy dopiero pod koniec przyszłego roku

  Wirusowe straty odrobimy dopiero pod koniec przyszłego roku

  Spadek PKB w II kwartale sięgnie 8-10 proc. - przewiduje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, zastrzegając, ze szybkość zmian powoduje bardzo dużą niepewność prognoz. Jego zdaniem dopiero na koniec 2021 roku nasz PKB powinien osiągnąć wartość ubiegłorocznego, czyli wyjdziemy na "zero" i przejdziemy kryzys.
 • BGK zwiększa dla innowatorów dotacje na inwestycje

  BGK zwiększa dla innowatorów dotacje na inwestycje

  Firmy, które pomimo kryzysu gospodarczego planują inwestycje w innowacje, mogą do końca 2020 r. wnioskować w bankach komercyjnych o kredyt z premią technologiczną w oparciu o nowe, korzystniejsze warunki. Dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego pokryje nawet 70 proc. zaciąganego zobowiązania.