kryzys gospodarczy

Synonimy:
kryzys ekonomiczny, kryzys finansowy
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kryzys gospodarczy (1860)

 • Obligacje PFR zadebiutowały na warszawskim parkiecie

  Obligacje PFR zadebiutowały na warszawskim parkiecie

  8. debiut w tym roku i 146. emitent na Catalyst - Polski Fundusz Rozwoju zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych z "koronaobligacjami". Prezes PFR Paweł Borys przypomniał, że w ramach Tarczy Finansowej PFR, zostaną wyemitowane obligacje na 100 mld zł.
 • Czy wirus wpędzi nas w kryzys bankowy?

  Czy wirus wpędzi nas w kryzys bankowy?

  Polskie banki mają szczęście. Kryzys zastał je ze zbudowanymi przez dziesięć lat wysokimi kapitałami i znakomitą płynnością. Ale mają też wiele ryzyk, z których niektóre ostały się tylko w Polsce, jak ogromny udział w portfelach hipotecznych kredytów we frankach. Dlatego obawa czy te wszystkie ryzyka wepchną je w prawdziwy kryzys jest uzasadniona.
 • Koniunktura osiągnęła już dno, ale wirus zaszkodzi nam na lata

  Koniunktura osiągnęła już dno, ale wirus zaszkodzi nam na lata

  Dno mamy już za sobą - twierdzą bankowcy. Ale nikt nie wierzy, że szybko powrócimy do czasów sprzed pandemii. Są jednak także jej pozytywne skutki uboczne - wirus spuścił nieco powietrza z bańki narastającej na rynku mieszkaniowym. Lecz bankowcy wciąż widzą czającą się inflację.
 • Komisja Europejska przeciąga decyzję w sprawie ratowania firm

  Komisja Europejska przeciąga decyzję w sprawie ratowania firm

  Rada Przedsiębiorczości apeluje do Komisji Europejskiej o pilną akceptację polskiej Tarczy Finansowej dla dużych firm. Rząd wystąpił o nią w połowie kwietnia i do tej pory nie ma decyzji. Dalsze przeciąganie jej w czasie zagraża przetrwaniu tysięcy firm i milionów miejsc pracy.
 • Wirus wepchnął nas w głęboki dół. Powoli się wygrzebujemy

  Wirus wepchnął nas w głęboki dół. Powoli się wygrzebujemy

  Pandemia koronawirusa wepchnęła nas w kwietniu w największy dół, co potwierdzają dane o produkcji przemysłowej (podaż) i o sprzedaży detalicznej (popyt). Teraz powoli się z niego wygrzebujemy. Pytanie - ile nam to zajmie czasu?
 • Pekao Tracker. Ekonomiści chcą zmierzyć inwazję wirusa na gospodarkę

  Pekao Tracker. Ekonomiści chcą zmierzyć inwazję wirusa na gospodarkę

  W "normalnych" czasach ekonomiści cierpliwie czekają na dane napływające z urzędów statystycznych i banków centralnych. Ale co zrobić, kiedy czasy są nienormalne, a rzeczywistość się zmienia jak krajobraz za oknem pędzącego pendolino? Instytucje finansowe tworzą swoje narzędzia i indeksy. Pozwalają one nawet z dnia na dzień śledzić zmiany w aktywności gospodarczej. Także Bank Pekao przedstawił taki indeks - Pekao Tracker.
 • Incredible Academy: koszty ludzkie trzeba obcinać na końcu

  Incredible Academy: koszty ludzkie trzeba obcinać na końcu

  Żeby przetrwać kryzys, większość firm musi wnikliwie przeanalizować wszystkie obszary funkcjonowania i poszukać cięć kosztów. Oprócz planu oszczędnościowego równie ważne jest jednak zabezpieczenie przychodów. W jaki sposób zarządzać pieniędzmi w spółce w dobie kryzysu?
 • Tarcza 3.0: Więcej firm skorzysta z ulgi w ZUS

  Tarcza 3.0: Więcej firm skorzysta z ulgi w ZUS

  Tarcza 3.0 weszła już w życie i poszerza grono uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS. Teraz z ulgi mogą również firmy, które przekraczały próg przychodowy, ale mają relatywnie niski dochód.
 • Firmy mogą wnioskować o wyższą subwencję

  Firmy mogą wnioskować o wyższą subwencję

  Firmy, które otrzymały subwencje z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, ale w kwocie niższej niż wnioskowały, mogą się odwołać od pierwotnej decyzji. Taka możliwość zostanie uruchomiona po 18 maja. Odwołanie będzie składane elektronicznie, w tym samym banku, w którym wnioskowały o pomoc.
 • Aż 40 proc. Polaków nie spłaci swoich rachunków

  Aż 40 proc. Polaków nie spłaci swoich rachunków

  Blisko 40 proc. gospodarstw domowych przewiduje problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Największe obawy dotyczą płatności z czynsz, media i raty kredytów. Pandemia najsilniej pogorszyła sytuację pracujących na własny rachunek, samozatrudnionych i wykonujących wolny zawód.

Filmy - Kryzys gospodarczy (51)

 • Straty gospodarcze maleją, ale widmo kolejnego lockdownu nie znika

  W kwietniu, miesiącu najbardziej dotkniętym gospodarczym lockdownem, poziom dziennego wypracowywanego PKB spadł o ⅓. To oznacza, że każdego dnia polskie państwo i przedsiębiorcy notowali w sumie ponad 2 miliardy złotych strat. Po prawie dwóch miesiącach straty polskiej gospodarki osiągnęły więc poziom 132,5 miliarda złotych. To bardzo dużo. Na szczęście – dzięki powolnemu rozmrażaniu gospodarki – tempo wzrostu tych strat spowalnia.
 • Konsumenci nie wierzą, że znów będziemy „zieloną wyspą”

  Konsumpcja już nie napędza polskiej gospodarki, jej duże osłabienie może pogłębić recesję. Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. kredytów była niższa o 62,0% r/r, a kredytów mieszkaniowych o -14,6%.
 • Czy Polska pogrąża się w recesji?

  Dane za marzec dotyczące sprzedaży detalicznej były bardzo słabe, kwietniowe będą jeszcze gorsze. Nasza skłonność do wydawania pieniędzy bardzo się zmieni.
 • Jak dotkliwa będzie recesja w Polsce, czy dziś jest już przesądzona?

  Bezrobocie może wzrosnąć do 15 proc., a dynamika PKB do ujemnej wartości 6 proc. To są jednak czarne scenariusze. Jakie scenariusze uważane są za najbardziej prawdopodobne, jak drastycznie odczujemy skutki pandemii?