kryzys gospodarczy

Synonimy:
kryzys ekonomiczny, kryzys finansowy
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kryzys gospodarczy (1879)

 • Nawet 40 proc. samochodów ciężarowych nie realizuje transportów

  Nawet 40 proc. samochodów ciężarowych nie realizuje transportów

  Branża transportowa dźwiga się z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, ale poziom aktywności przewoźników sprzed ery covidu jest nieosiągalny - oceniają transportowcy. Według ich szacunków na bazach, bez pracy stoi nawet 40 proc. samochodów ciężarowych. Sytuacja wygląda gorzej w przypadku przewoźników autokarowych.
 • Kryzys po pandemii może potrwać 40 lat lub dłużej

  Kryzys po pandemii może potrwać 40 lat lub dłużej

  Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa może potrwać znacznie dłużej niż kryzys zdrowotny, a jego skutki mogą wybiegać poza 2060 rok. To dlatego, że pandemia wyżłobi w naszym myśleniu głębokie blizny. Jeśli sprawy pójdą źle, USA mogą stracić w ciągu 40 lat nawet 188 proc. swojego PKB. Dlatego trzeba unikać bankructw firm - sugerują ekonomiści.
 • Forum Ekonomiczne 2020. Czy da się przygotować na kryzys?

  Forum Ekonomiczne 2020. Czy da się przygotować na kryzys?

  Gospodarka światowa tąpnęła w wyniku kryzysu koronawirusowego. Systemy zarządzania kryzysowego i procedury awaryjne dla przedsiębiorstw to wątki, które będą się przewijać w dyskusjach w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które odbędzie się w dniach 8-10 września.
 • Prezes BGK dla Interii: "Czasami trzeba uciec do przodu"

  Prezes BGK dla Interii: "Czasami trzeba uciec do przodu"

  - Do gospodarki trafiło łącznie prawie 130 mld złotych poprzez różne formy wsparcia - powiedziała Interii Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego w rozmowie z Bartoszem Bednarzem podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Ponad 25 mld złotych to pieniądze tylko dzięki gwarancjom BGK.
 • Gospodarka odbiła szybko po pandemii, ale teraz zwolni

  Gospodarka odbiła szybko po pandemii, ale teraz zwolni

  Gospodarka szybko odbiła z dna kryzysu, ale tempo tego odbicia zaczyna przygasać. Są już sygnały, że najbliższe miesiące mogą przynieść dłuższą stagnację na osiągniętej w lipcu górce. Przyjęta przez rząd nowelizacja budżetu na ten rok pokazuje, że może brakować już dopalaczy, żeby dalej gospodarkę stymulować.
 • Jak uniknąć "koszmaru zadłużenia" po pandemii?

  Jak uniknąć "koszmaru zadłużenia" po pandemii?

  Trzeba umorzyć długi biedniejszych państw i na lata stworzyć mechanizmy uporządkowanej restrukturyzacji zadłużenia, także posiadanego przez prywatnych inwestorów, żeby świat uniknął gospodarczej i humanitarnej katastrofy - twierdzą noblista Joseph Stiglitz i Hamid Rashid, szef ds. monitorowania gospodarki światowej w agendzie ONZ (UN DESA).
 • Koronawirus: Większość Polaków nie jest przygotowana na kolejny kryzys

  Koronawirus: Większość Polaków nie jest przygotowana na kolejny kryzys

  Koronawirus może zwiększyć świadomość finansową Polaków. Większość nie jest przygotowana na kolejny kryzys.
 • Gospodarka: Wirus wyrwał ze snu "nocnego stróża"

  Gospodarka: Wirus wyrwał ze snu "nocnego stróża"

  Pół roku od wybuchu pandemii widzimy, że powrotu do świata sprzed niej już nie ma. Nie tylko dlatego, że wzbierająca "druga fala" zachorowań może dokonać całkowitego resetu systemu, w którym żyliśmy. Także dlatego, że w czasie pandemii przyspieszyły procesy, które już od lat stopniowo zmieniały gospodarkę. Nowe wielkie ryzyka wybuchają naraz.
 • Czy konsumenci zdołają wydźwignąć Polskę z kryzysu?

  Czy konsumenci zdołają wydźwignąć Polskę z kryzysu?

  Po kilku tygodniach "zamrożenia" w czerwcu konsumenci ruszyli na całego do sklepów, a sprzedaż detaliczna dzięki temu okazała się niższa o zaledwie 1,3 proc. niż rok wcześniej. To, jak szybko wyjdziemy z kryzysu, zależy niemal wyłącznie od optymizmu konsumentów i od tego, czy będą mieli za co kupować. Polską gospodarkę ciągnie jeden silnik - konsumpcja.
 • Idzie zmierzch banków, jakie znamy

  Idzie zmierzch banków, jakie znamy

  Kryzys finansowy w USA 2008 r., w strefie euro i wywołany przez COVID-19, spowodowały, że utrwalony przez dekady model bankowości wpadł w korkociąg z powodu zerowych stóp procentowych i masowego dodruku pieniędzy przez banki centralne, które coraz bardziej podporządkowują się politykom. Czy banki komercyjne przejdą do historii i dla klientów ich rolę przejmą banki centralne i cyfrowy pieniądz?

Filmy - Kryzys gospodarczy (53)

 • Prawdziwy kryzys jeszcze do nas przyjdzie

  Mamy poczucie, że najgorsze już za nami. Przyzwyczailiśmy się do noszenia maseczek, większość firm działa tak, jak działało przed epidemią. Jednak mimo tego, że przymusowy lockdown dawno już minął, nie powinniśmy opuszczać gardy. Eksperci ostrzegają, że prawdziwy kryzys jeszcze przyjdzie. Mniej pieniędzy w kieszeniach konsumentów, spadek popytu i konsumpcji, a także opóźniona odpowiedź rynku na sytuację z pierwszych dwóch kwartałów – to wszystko może złożyć się na recesję w drugiej połowie roku.
 • Bezrobocie wzrośnie

  Po kryzysie, spowodowanym przez epidemię koronawirusa, doświadczymy bardzo dużych zmian na rynku pracy. Chociaż obecne statystyki urzędów pracy nastrajają optymistycznie – ekonomiści przypuszczają, że echa marcowych zwolnień będziemy odczuwać jeszcze do końca czerwca. Aktualne dane dotyczące bezrobocia pokazują, że do urzędu pracy po zasiłek i ubezpieczenie zgłosiło się od początku kryzysu 50 tysięcy nowych osób.
 • Straty gospodarcze maleją, ale widmo kolejnego lockdownu nie znika

  W kwietniu, miesiącu najbardziej dotkniętym gospodarczym lockdownem, poziom dziennego wypracowywanego PKB spadł o ⅓. To oznacza, że każdego dnia polskie państwo i przedsiębiorcy notowali w sumie ponad 2 miliardy złotych strat. Po prawie dwóch miesiącach straty polskiej gospodarki osiągnęły więc poziom 132,5 miliarda złotych. To bardzo dużo. Na szczęście – dzięki powolnemu rozmrażaniu gospodarki – tempo wzrostu tych strat spowalnia.
 • Konsumenci nie wierzą, że znów będziemy „zieloną wyspą”

  Konsumpcja już nie napędza polskiej gospodarki, jej duże osłabienie może pogłębić recesję. Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. kredytów była niższa o 62,0% r/r, a kredytów mieszkaniowych o -14,6%.