kryzys gospodarczy

Synonimy:
kryzys ekonomiczny, kryzys finansowy
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kryzys gospodarczy (622)

 • 99,5 proc. spadku eksportu do Wenezueli

  99,5 proc. spadku eksportu do Wenezueli

  Jak głęboko Wenezuela pogrąża się w kryzysie, najlepiej pokazują informacje o wymianie towarowej z tym krajem. Skalę dramatu widać m.in. w danych GUS. Jeszcze w grudniu 2012 r. Polska eksportowała do Wenezueli towary o wartości 51 mln zł, tymczasem po 6 latach było to tylko 265 tys. zł. Złe zarządzanie i niewyobrażalna korupcja władz doprowadziły kraj do koszmarnego upadku i humanitarnego kryzysu - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Kryzys tureckiej gospodarki zahamowany, ale problemy pozostały

  Kryzys tureckiej gospodarki zahamowany, ale problemy pozostały

  Choć kryzys gospodarczy, który wybuchł w sierpniu zeszłego roku w efekcie sporu politycznego między Recepem Tayyipem Erdoganem a Donaldem Trumpem, został w dużej mierze opanowany, to wszystkie problemy tureckiej gospodarki pozostały - pisze we wtorek "Financial Times".
 • Tak się kończy gospodarczy cud

  Tak się kończy gospodarczy cud

  Świetny program wspierania rodzin, niezwykle długi okres szybkiego wzrostu PKB, zdywersyfikowana gospodarka i rekordowo niskie bezrobocie. To obraz Brazylii sprzed kilku lat. Teraz natomiast, po największej w historii recesji, przyszedł czas wyrzeczeń, czyli podwyższenia wieku emerytalnego i masowej prywatyzacji. O tym, co poszło nie tak w największym kraju Ameryki Łacińskiej, pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Zarzewie kolejnego kryzysu gospodarczego znów tkwi w budownictwie

  Zarzewie kolejnego kryzysu gospodarczego znów tkwi w budownictwie

  Ostatnim kryzysem finansowanym światowej gospodarki był kryzys z lat 2007 i 2008, który został spowodowany przez pęknięcie bańki spekulacyjnej na amerykańskim rynku budowlanym.
 • Euler Hermes: Fala niewypłacalności w naszym budownictwie!

  Euler Hermes: Fala niewypłacalności w naszym budownictwie!

  Wzrost rynku budowlanego obnaża słabość finansową wielu jego uczestników. W Polsce w ubiegłym roku liczba niewypłacalności firm budowlanych wzrosła o 14 proc. r/r, w styczniu 2019 r. mieliśmy do czynienia z kontynuacją tego zjawiska. Ta chroniczna słabość finansowa polskich firm budowlanych, a przynajmniej dużej części jest jedną z przyczyn obecnej fali niewypłacalności w budownictwie, współwystępującą obok wskazywanych zdecydowanie częściej: wzrostu kosztów materiałów oraz zatrudnienia i problemów ze znalezieniem pracowników.
 • Kolejny światowy kryzys gospodarczy zacznie się w sektorze budowlanym?

  Kolejny światowy kryzys gospodarczy zacznie się w sektorze budowlanym?

  Z analiz Euler Hermes wynika, że po dziesięciu latach wzrostu (2008-2018) osiągnęliśmy szczyt w globalnym cyklu wzrostu koniunktury budowlanej. Rok 2018 był punktem zwrotnym na podstawie unikalnych, własnych danych Euler Hermes dotyczących milionów firm działających w 70 krajach. Wzrost w tej branży powinien stopniowo wyhamowywać do +3,0 proc. w 2019 roku z +3,5 proc. r/r w 2018 roku.
 • Paul Krugman spodziewa się globalnej recesji w tym roku

  Paul Krugman spodziewa się globalnej recesji w tym roku

  Zdaniem laureata Nagrody Nobla z ekonomii w 2008 r. Paula Krugmana istnieje znaczące ryzyko, że gospodarka światowa znajdzie się w recesji w 2019 roku.
 • Polityka MFW stanowi zagrożenie

  Polityka MFW stanowi zagrożenie

  Minister gospodarki i finansów Włoch Giovanni Tria powiedział w poniedziałek, że polityka ekonomiczna zalecana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) stanowi zagrożenie dla światowej gospodarki, a działania rządu w Rzymie nie są ryzykowne.
 • Jesteśmy już bardzo blisko kryzysowego roku w kredytach mieszkaniowych

  Jesteśmy już bardzo blisko kryzysowego roku w kredytach mieszkaniowych

  Rekord dziesięciolecia jest już bardzo blisko. Od stycznia do września udzielono 160 983 kredyty mieszkaniowe na kwotę 40,2 mld zł. To bardzo blisko wyniku z 2008 r., gdy ostatni kwartał przyniósł pęknięcie bańki i spadek cen.
 • Generacja NEET przyczyną włoskiego kryzysu

  Generacja NEET przyczyną włoskiego kryzysu

  Chociaż działania obecnej włoskiej administracji zwiększają problemy gospodarcze Włoch, to kraj już od wielu lat pogrąża się w poważnych tarapatach. Idealnie obrazuje to statystyczny wskaźnik NEET, czyli odsetek młodych osób, które nie pracują, nie uczą się, ani nie poprawiają swoich kwalifikacji - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Filmy - Kryzys gospodarczy (42)

 • Zarzewie kolejnego kryzysu gospodarczego znów tkwi w budownictwie

  Ostatnim kryzysem finansowanym światowej gospodarki był kryzys z lat 2007 i 2008, który został spowodowany przez pęknięcie bańki spekulacyjnej na amerykańskim rynku budowlanym. Powstanie bańki związane było z procesem niezrównoważonego wzrostu wartości rynku budowlanego, spowodowanego łatwą dostępnością kredytów hipotecznych. Osoby bez zdolności kredytowej zapożyczały się, by kupować domy – co doprowadziło do kryzysu finansowego. Bańka finansowa pękła, a zadłużeni amerykanie nie byli w stanie spłacić kredytów. Przez ostatnie dziesięć lat nastąpił wzrost wartości rynku budowlanego, jednak firmy i przedsiębiorstwa nie były w stanie go wykorzystać na tyle, by powrócić do stanu sprzed kryzysu.
 • Spowolnienie gospodarcze czy kryzys? Prognozy na 2019 rok

  Gospodarka światowa w ubiegłym roku wciąż przyspieszała. Zdecydowanie był to jednak ostatni okres takiego globalnego wzrostu. W Europie pierwsze sygnały spowolnienia można było obserwować mniej więcej w połowie 2018 roku, a w Stanach Zjednoczonych takie oznaki pojawiają się dopiero teraz. Oznacza to, że poprzedni rok był szczytem cyklu koniunkturalnego – a wkrótce czeka nas globalne spowolnienie. W przypadku Polski spowolnienie będzie oznaczało, że wzrost z 5 proc. w 2018 roku spadnie do ok. 3,5-4 proc. Główne zagrożenia dla naszej gospodarki tkwią poza granicami naszego kraju. Im bardziej pogorszy się sytuacja w Europie i Stanach Zjednoczonych na fali postępujących wojen handlowych między USA a Chinami oraz możliwego twardego Brexitu, tym bardziej odbije się to na Polsce.
 • 7 scenariuszy, które mogą zdestabilizować gospodarkę, pogrążając nas w kryzysie

  Największe zagrożenia dla światowej, ale i także polskiej gospodarki, związane są z siedmioma scenariuszami. Destabilizację może więc wywołać kilka przyczyn, jak choćby sytuacja na chińskim rynku nieruchomości, na którym aż 50 mln mieszkań jest pustych, a rząd nie może znaleźć chętnych lokatorów.
 • Kolejny kryzys będzie jak kataklizm?

  Będą upadać rządy, muzea, szpitale i nie będzie sposobu, żeby temu zapobiec. Jim Rogers twierdzi, że jesteśmy w przededniu kryzysu gospodarczego jakiego jeszcze świat nie widział. Porównywalny do katastrofy kryzys może przyjść już w 2017 roku, najpóźniej w 2018 roku.