kryzys gospodarczy

Synonimy:
kryzys ekonomiczny, kryzys finansowy
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kryzys gospodarczy (1901)

 • MFW radzi postawić na zdrowie, edukację i pracę

  MFW radzi postawić na zdrowie, edukację i pracę

  Najważniejsze dla gospodarki światowej jest to, kto wygra wyścig - wirus czy szczepionka. Ale nie tylko. Przyszłość zależy również od tego, jak skutecznie polityka gospodarcza, w warunkach dużej niepewności, będzie w stanie ograniczyć szkody spowodowane kryzysem. Zdrowie, edukacja i praca to priorytety - twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
 • Lockdown i cięcie prognoz? Ekonomiści: taka konieczność może się pojawić

  Lockdown i cięcie prognoz? Ekonomiści: taka konieczność może się pojawić

  Na razie nic nie ruszamy - mówią Interii ekonomiści pytani o potrzebę rewizji prognoz gospodarczych na 2021 rok ze względu na przybierającą na sile III falę pandemii i wolniejszy od oczekiwań postęp w szczepieniach. Kluczowa dla dynamiki wzrostu PKB, która teraz jest prognozowana w przedziale od 3 do 5 proc., będzie druga połowa roku - podkreślają analitycy.
 • Centra handlowe: Możliwe kroki prawne przeciwko Skarbowi Państwa

  Centra handlowe: Możliwe kroki prawne przeciwko Skarbowi Państwa

  - W Polsce centrum handlowe nie upadnie. Ono zmieni właściciela, bo upadłość ogłosi spółka. I niewykluczone, że będą to spółki polskich właścicieli. Dlatego apelujemy do rządu - otwórzcie nas jak najszybciej - mówi Anna Malcharek, wiceprezes Polskiej Rady Centrów Handlowych, dyrektor zarządzająca Gemini Holding. W rozmowie z Interią wskazuje również na możliwość podjęcia przez branżę handlową kroków prawnych przeciwko Skarbowi Państwa.
 • WEF: Polska słabo przygotowana do skoku po pandemii

  WEF: Polska słabo przygotowana do skoku po pandemii

  Pandemia zmieni wszystko. Światową gospodarkę czeka wielka transformacja i trzeba się do niej przygotować. Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) w minionym roku w wyjątkowych warunkach próbowało ustalić, które kraje są do niej najlepiej przygotowane i dlaczego. Polska wypadła słabo. Dużo gorzej niż w poprzednich rankingach WEF.
 • Najwięcej szkód wyrządziła wiosenna fala pandemii

  Najwięcej szkód wyrządziła wiosenna fala pandemii

  Pandemia i wynikający z niej kryzys gospodarczy najbardziej uderzył w kraje Południa Europy. Najwięcej szkód gospodarczych wyrządziła pierwsza, wiosenna fala. Polska gospodarka, po Litwie, Luksemburgu i Holandii ma szansę wyjść z kryzysu najmniej zdruzgotana. Ale zapłaciliśmy za to śmiercią bardzo wielu ludzi na jesieni.
 • Branża fitness organizuje pozew zbiorowy o odszkodowania i przeciwko restrykcjom

  Branża fitness organizuje pozew zbiorowy o odszkodowania i przeciwko restrykcjom

  Polska Federacja Fitness uruchamia projekt pozwu zbiorowego przeciwko obowiązującym restrykcjom oraz w sprawie odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy na skutek obostrzeń musieli ograniczyć działalność klubów fitness. "To że lockdown jest niekonstytucyjny i nielegalny - wszyscy wiemy. Najwyższy czas wykazać to w sposób formalny i otworzyć naszą branżę" - napisali przedstawiciele PFF w oświadczeniu na Facebook’u.
 • Rzecznik Przedsiębiorców: Nie wszyscy poszkodowani dostaną pomoc

  Rzecznik Przedsiębiorców: Nie wszyscy poszkodowani dostaną pomoc

  Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje do premiera, aby branże nieobjęte w wykazie PKD miały możliwość skorzystania z obydwu tarcz w przypadku drastycznego spadku obrotów np. o 70-90 proc.
 • Dla kogo pomoc z Tarczy Finansowej 2.0?

  Dla kogo pomoc z Tarczy Finansowej 2.0?

  Od 15 stycznia ma ruszyć Tarcza Finansowa PFR 2.0 skierowana do firm z branż, które najmocniej dotknęły restrykcje sanitarne związane z COVID-19. Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm to 10 miliardów zł. Warunki programu są już znane, w tym tygodniu ruszyły szkolenia, a eksperci PFR odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.
 • Wyspy Kanaryjskie czekają na turystów

  Wyspy Kanaryjskie czekają na turystów

  Wyspy Kanaryjskie - archipelag, który żyje z turystyki - czeka na powrót przyjezdnych. Odkąd wybuchła pandemia, liczba odwiedzających skurczyła się tam do niespełna ośmiu milionów, czyli tylu ilu przyjeżdżało w latach 90. Tamtejsze władze liczą, że poprawa sytuacji nastąpi w drugim kwartale, kiedy to szczepienia na COVID-19 przejdzie znaczna część Europejczyków.
 • Tarcza 6.0. Od dziś wnioski o nową pomoc

  Tarcza 6.0. Od dziś wnioski o nową pomoc

  Osoby prowadzące działalność gospodarczą, objętą Tarczą Antykryzysową 6.0, mogą od 30 grudnia złożyć wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe oraz o zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r. Dodatkowe branże mogą skorzystać z tej ulgi za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku - informuje ZUS.

Filmy - Kryzys gospodarczy (64)

 • Bez podwyżki stóp procentowych nie zdusimy wysokiej inflacji

  Żyjemy w świecie zerowych stóp procentowych, ale to musi się skończyć, wtedy odczujemy jak duże są koszty spłacania kredytów i długu budżetu państwa. Jeszcze pamiętamy jak bardzo obciążający był światowy kryzys finansowy w 2008 r., a gospodarki wielu krajów przez kilka lat odbudowywały swój PKB. Takiej powtórki obawiano się na początku obecnego kryzysu, stąd też szybkie zmiany w 2020 r. w polityce pieniężnej banków centralnych. Obniżano stopy procentowe w obawie, że ceny zaczną spadać. - Stało się jednak inaczej, ceny rosną i inflacja w Polsce jest znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – I nie ma perspektyw szybkiego powrotu do tego celu.
 • Walka z luką VAT może uderzać też w uczciwy biznes

  Dane pokazują, że luka VAT w Polsce sukcesywnie się zmniejsza, ale w walce o uszczelnianie systemu nierzadko rykoszetem dostaje też uczciwy biznes. Jedną z głośnych medialnie spraw jest przypadek gliwickiej spółki Marketing, której urząd skarbowy od dwóch lat wstrzymuje zwrot podatku VAT na kwotę blisko 17 mln zł, choć kolejne postępowania nie wykazały żadnych nieprawidłowości. W efekcie firma zaczęła mieć problemy z płynnością finansową i musiała wstrzymać działalność, a w tej chwili jest już na skraju bankructwa. Podobne sprawy dość często trafiają do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
 • Oszczędzanie w bankach przestaje się opłacać. Inflacja przyspiesza

  Klienci banków muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów, prowizji i opłat. Na przestrzeni ostatniego roku Polacy wycofali z lokat ok. 100 mld zł i w dużej części przenieśli je na rachunki bieżące. Jednak świadomość przyspieszającej inflacji i brak perspektywy zakończenia pandemii skłania ich coraz częściej do szukania nowych możliwości inwestowania. Stąd rosnąca popularność funduszy, akcji i spółek technologicznych na GPW. Zwiększonym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza te powiązane z elektromobilnością i gamingiem oraz start-upy w początkowej fazie rozwoju, które wciąż mają przed sobą najwyższą krzywą wzrostu.
 • Transport autokarowy w zapaści

  Pandemia wywołała zapaść w branży przewozów autokarowych. Badanie przeprowadzone przez Polską Izbę Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji na grupie 27 przewoźników zatrudniających ok. 4,5 tys. osób pokazało, że w ubiegłym roku ich praca przewozowa zmniejszyła się o 37,2 proc., a przychody o 25 proc. Z kolei w niektórych firmach spadki w dwóch pierwszych miesiącach tego roku sięgnęły już nawet 80 proc. – Zakładamy, że uczniowie w tym roku raczej nie wrócą już do szkół, a to oni w komunikacji publicznej stanowią 80–90 proc. pasażerów – mówi prezes PIGTSiS Zdzisław Szczerbaciuk. Jak wskazuje, w tej chwili branża potrzebuje przede wszystkim pomocy publicznej na utrzymanie miejsc pracy. W długiej perspektywie jej bolączką jest przestarzały tabor i coraz bardziej dotkliwy brak kierowców.