kryzys gospodarczy

Synonimy:
kryzys ekonomiczny, kryzys finansowy
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kryzys gospodarczy (622)

 • Prof. Roubini: W 2020 r. może przyjść nowy kryzys finansowy i recesja

  Prof. Roubini: W 2020 r. może przyjść nowy kryzys finansowy i recesja

  Prof. Nouriel Roubini, który przewidział załamanie finansowe w 2008 roku, i włoski ekonomista Brunello Rosa przedstawiają na stronach Project Syndicate powody, dla których w 2020 roku może przyjść nowy kryzys finansowy i globalna recesja.
 • 

Po upadku Lehman Brothers. Kolejny kryzys przyjdzie

  Po upadku Lehman Brothers. Kolejny kryzys przyjdzie

  Regulacje rynku finansowego są za słabe, by uchronić świat przed kryzysem - mówi PAP prof. UW i ekspert Instytutu Sobieskiego Tomasz Grosse. Dodaje, że gdyby tąpnięcie nastąpiło w ciągu najbliższego roku, to wiele krajów byłoby bardziej bezradnych niż 10 lat temu.
 • Najsłabsze gospodarki padają jak muchy. Polska się obroni?

  Najsłabsze gospodarki padają jak muchy. Polska się obroni?

  Po Wenezueli, Turcji, Argentynie i Brazylii do grona zagrożonych poważnymi perturbacjami państw dołączyła Republika Południowej Afryki, która weszła w recesję. Rośnie też ryzyko, że problemy maruderów przeniosą się na inne, bardziej stabilne regiony świata. Polska może nie być wyjątkiem - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Ameryka Łacińska w szponach kryzysu

  Już nie tylko Turcja i Wenezuela przykuwają uwagę świata poważnymi problemami gospodarczymi. Niestabilna sytuacja w Brazylii czy dramatyczne wydarzenia na argentyńskim rynku zaczynają przypominać o ryzyku wystąpienia regionalnego kryzysu. Wzmagają też obawy o kondycję ekonomiczną innych części świata - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Coraz więcej złych kredytów w europejskich bankach

  Coraz więcej złych kredytów w europejskich bankach

  Od ostatniego kryzysu finansowego minęło dziesięć lat. Czy może się powtórzyć? Prognozy są niepokojące.
 • Kraje PIGS to gospodarcza bomba UE. Tym razem detonator mają Włosi

  Kraje PIGS to gospodarcza bomba UE. Tym razem detonator mają Włosi

  Jeśli myślicie, że komicy wygłaszający zabawne monologi w kawiarniach (tzw. stand uperzy) albo improwizowane w małych klubach spektakle teatralne to wynalazek współczesności, jesteście w błędzie. Pionierami w zabawianiu widzów wymyślanymi na poczekaniu gagami są Włosi. W XVI w. rozwinęli komedię ludową, znaną powszechnie jako commedia dell'arte.
 • Czy grozi nam globalny kryzys?

  Czy grozi nam globalny kryzys?

  Końcówka 2017 roku na rynkach finansowych całego świata przyniosła sporo zamieszania. Po dwóch latach pełnych wzrostów notowań na nowojorskiej giełdzie, nastąpiło nieoczekiwane załamanie. Można to odczuć także w Europie, wskaźniki aktywności finansowej PMI od miesięcy wskazują znaczące spadki, a ich tempo jest szybsze niż przewidywali analitycy. Czy zbliża się kolejny globalny kryzys?
 • Prywatyzacja sektora bankowego w Polsce była zbyt głęboka - minister inwestycji

  Prywatyzacja sektora bankowego w Polsce była zbyt głęboka - minister inwestycji

  - Prywatyzacja sektora bankowego w Polsce była zbyt głęboka. Pokazał to kryzys finansowy - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński na Welconomy Forum w Toruniu. Dodał, że konkurencja jest dobra, ale gospodarka zawsze potrzebuje pewnej równowagi.
 • Władze Chin zdają sobie sprawę z groźby kryzysu finansowego - ekspert

  Władze Chin zdają sobie sprawę z groźby kryzysu finansowego - ekspert

  - Utrzymanie umiarkowanie wysokiego celu wzrostu gospodarczego świadczy, że chińskie władze są świadome ryzyka kryzysu finansowego - ocenił hongkoński politolog Joseph Cheng, komentując poniedziałkowe wystąpienie chińskiego premiera Li Keqianga.
 • Czy kryzys gospodarczy jest już blisko?

  Czy kryzys gospodarczy jest już blisko?

  Prognozy gospodarcze na najbliższe dwa lata są optymistyczne. Jednak najbliższy kryzys gospodarczy jest bliżej, niż nam się to wydaje.

Filmy - Kryzys gospodarczy (39)

 • Kolejny kryzys będzie jak kataklizm?

  Będą upadać rządy, muzea, szpitale i nie będzie sposobu, żeby temu zapobiec. Jim Rogers twierdzi, że jesteśmy w przededniu kryzysu gospodarczego jakiego jeszcze świat nie widział. Porównywalny do katastrofy kryzys może przyjść już w 2017 roku, najpóźniej w 2018 roku.
 • Kolejne miesiące będą gorsze dla polskiej gospodarki

  Po raz pierwszy w ponad 25-letniej historii polskiej transformacji gospodarczej mam tak dziwną sytuację, że jest wysoka dynamika wzrostu konsumpcji, a jednocześnie spadają inwestycje przedsiębiorstw. Spadek inwestycji będzie negatywnie wpływał na wzrost PKB w najbliższej przyszłości.
 • Ożywienie dotarło na południe Europy

  Po kilku latach głębokiego kryzysu gospodarki Grecji, Hiszpanii, Portugalii oraz Włoch podnoszą się z zapaści. Wszystkie mają odnotować w tym roku wzrost gospodarczy. Jedynymi państwami, w których w 2014 roku spadnie PKB, będą zmagające się z kryzysem bankowym Cypr oraz Słowenia. Ożywienie na południu Europy będzie wciąż zbyt słabe, by znacząco obniżyć rekordowe bezrobocie. Firmy i konsumenci z tamtego regionu wierzą jednak, że najgorsze już minęło. – Publikowane przez Komisję Europejską wskaźniki nastrojów gospodarczych dla krajów z peryferii strefy euro zanotowały w marcu bardzo silny wzrost. Przykładowo dla Grecji wskaźnik nastrojów gospodarczych osiągnął najwyższy poziom od ponad 5 lat. I to pozwala wierzyć, że te kraje najgorsze mają już za sobą i definitywne przezwyciężenie problemów zadłużeniowych w peryferyjnych krajach strefy euro jest jak najbardziej możliwe – uważa Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska.
 • Kryzys w branży budowlanej trwa

  Niestety, ten rok nie był dużo lepszy od poprzedniego. To jest kontynuacja trendu spadkowego, który zaobserwowaliśmy w 2012 roku. 2013 był bardzo zbliżony. Dość wspomnieć takie dane, jak liczba upadłości firm z branży budowlanej. Do końca listopada upadło 241 firm w 2013 roku i 259 w 2012 – wylicza w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.