kryminalistyka

Artykuły - Kryminalistyka (7)

Filmy - Kryminalistyka (4)

 • Co sprawia, że człowiek staje się seryjnym zabójcą?

  Paweł Tuchlin, zwany Skorpionem, był najgroźniejszym seryjnym mordercą w dwudziestowiecznej Polsce. Został skazany na karę śmierci za zabójstwo dziewięciu kobiet i usiłowanie kolejnych jedenastu morderstw. Pierwszego napadu dokonał w 1975 roku, a ostatniego w 1983 roku. Dlaczego milicji tak długo zajęło złapanie Tuchlina? Co mogło doprowadzić do jego dewiacji? W "Dzień Dobry TVN" rozmawiali na ten temat Krzysztof Wójcik, dziennikarz śledczy oraz Paweł Moczydłowski, socjolog i kryminolog. Co sprawia, że człowiek staje się seryjnym zabójcą? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Dzięki tym metodom przestępcy nie mają szans

  Sherlock Holmes, bohater powieści Arthura Conana Doyle’a, często jest przedstawiany z nieodłączną fajką i szkłem powiększającym. Genialny detektyw zapewne szukał dzięki nim odcisków palców, ponieważ daktyloskopia właśnie zaczynała być uznawaną metodą kryminalistyczną. Podstawy daktyloskopii zostały opisane w 1892 roku przez Francisa Galtona, kuzyna Karola Darwina. W tym samym roku po raz pierwszy użyto tej metody jako dowodu w identyfikacji morderczyni. Odcisk palca to niezwykle cenny ślad, ponieważ linie papilarne u każdego człowieka mają inny wzór. Nawet odciski bliźniaków jednojajowych różnią się między sobą.
 • Ohydne historie, przez które zwątpicie w ludzkość

  Ohydne historie, które sprawią, że zwątpicie w ludzkość: masowe mordy w imię nauki, trofea z czaszek, zabijanie dla zysku... Przedstawiamy najgorsze tego typu historie, w które lepiej nie zagłębiać się przy jedzeniu. Więcej ohydnych historii przeczytasz w artykule: "10 ohydnych historii, za sprawą których zwątpicie w ludzkość"
 • Kryminalne zagadki Afganistanu

  Przestępczość to w Afganistanie poważny problem, dlatego nowo utworzona szkoła analizy kryminalistycznej jest tutaj bardzo potrzebną instytucją. Kształci ona specjalistów, którzy będą potrafili rozwikłać każdą kryminalną zagadkę (źródło: NATO Channel).