KRUS

Artykuły - KRUS (123)

 • Zmiana na stanowisku prezesa KRUS

  Zmiana na stanowisku prezesa KRUS

  Premier Mateusz Morawiecki z dniem 29 października br. powołał na stanowisko prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandrę Stanisławę Hadzik - poinformował w poniedziałek resort rolnictwa.
 • Pomocnik rolnika opodatkowany

  Pomocnik rolnika opodatkowany

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Najważniejsza zmiana dotyczy zabezpieczenia społecznego pomocników rolnika, pracujących przy zbiorach w gospodarstwie rolnym.
 • Zgłaszanie wypadku przy prowadzeniu działalności pozarolniczej

  Zgłaszanie wypadku przy prowadzeniu działalności pozarolniczej

  Osoba prowadząca własną działalność pozarolniczą, która uległa wypadkowi przy pracy, może skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. W tym celu w pierwszej kolejności powinno nastąpić zgłoszenie wypadku. Dokonuje się tego w ZUS, który na tę okoliczność sporządza kartę wypadku będącą podstawą do wypłaty świadczeń wypadkowych.
 • Wyższe dopłaty do ubezpieczeń robią swoje

  Wyższe dopłaty do ubezpieczeń robią swoje

  Nawet o jedną czwartą wzrosło zainteresowanie naszych rolników ubezpieczeniami upraw po wprowadzeniu dopłat do składek z budżetu państwa w maksymalnej wysokości 65 proc. Dzięki temu czynnikowi zysk z ubezpieczeń masowych PZU wzrósł w ciągu trzech kwartałów 2017 roku dwuipółkrotnie.
 • "Puls Biznesu": Pracownicy sezonowi zapłacą składki i podatki

  "Puls Biznesu": Pracownicy sezonowi zapłacą składki i podatki

  Rolnicy będą musieli zawierać specjalne umowy z pracownikami pomagającymi w zbiorach. Dzięki temu zarobić ma NFZ, KRUS i budżet - pisze we wtorek "Puls Biznesu".
 • Praca na roli w pracowniczym stażu pracy

  Praca na roli w pracowniczym stażu pracy

  Do okresu zatrudnienia zalicza się nie tylko efektywną pracę, ale również tzw. okresy zaliczalne. Należą do nich m.in. okresy pracy na roli, uwzględniane w stażu pracowniczym, przy spełnieniu ustalonych ustawowo warunków. Określa je ustawa o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, wskazująca przypadki, w których praca na roli powiększa okres zatrudnienia.
 • Rolnik - zawód szczególnie (nie)bezpieczny

  Rolnik - zawód szczególnie (nie)bezpieczny

  Praca w rolnictwie łączy w sobie tak naprawdę kilka różnych zawodów. Jedna osoba kieruje ciężkimi pojazdami, wykonuje prace na wysokości, pracuje przy zwierzętach - to tylko kilka przykładów obowiązków, które w gospodarstwach są na porządku dziennym. Nie dziwi więc fakt, że praca w rolnictwie należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych.
 • Senat przyjął ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych

  Senat przyjął ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych

  Senat przyjął wczoraj rządową ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych. Przepisy mają umożliwić dopłaty z budżetu do rolniczych ubezpieczeń plonów do 65 procent ich stawki. Za przyjęciem przepisów byli wszyscy 82 głosujący senatorowie. W tym roku na ten cel w budżecie zapisano ponad 900 mln zł, czyli... czterokrotnie więcej niż w poprzednim roku.
 • Senat o ubezpieczeniach upraw rolników

  Senat zajmie się dziś rządowym projektem ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich. Przepisy mają umożliwić dopłaty z budżetu do rolniczych ubezpieczeń plonów do 65 procent ich stawki. W tym celu zarezerwowano środki przekraczające 900 milionów złotych.

Filmy - KRUS (5)

 • Piechociński: W strefie euro znajdziemy się najwcześniej po 2020 roku

  "Minister finansów wie, że likwidacja obecnego systemu KRUS to zwiększone transfery na wieś środków z pomocy społecznej. To obciążyłoby budżet" - tłumaczy wicepremier Janusz Piechociński, pytany w Kontrwywiadzie RMF FM o reformy, które zapowiadał Donald Tusk. Gość Konrada Piaseckiego wyjaśnia, że Ewa Kopacz zrezygnowała nie tylko z reformy KRUS. "Dziś 90 procent skutecznego mechanizmu naszej gospodarki odbywa się poprzez wzrost lub spadek waluty narodowej. Tusk mówił kiedyś, że w strefie euro będziemy w 2012. Dziś widać, że jeśli nie będzie wielkiego wiatru katastrofy międzynarodowej, stanie się to nie wcześniej niż w 2020" - mówi.
 • Hofman: Likwidacja KRUS to bieda i głód na wsi

  Polacy dopłacają do świadczeń osób ubezpieczonych w KRUS. Czy należy zmienić ten system? - Na tym właśnie polega solidaryzm społeczny: pomagamy tym, którym gorzej się wiedzie - przekonuje rzecznik PiS Adam Hofman. I dodaje: - Likwidacja systemu specjalnego dla rolników skończy się biedą i głodem na wsi.
 • Sprawiedliwy KRUS to KRUS zreformowany

  Zreformowany KRUS będzie lepiej dystrybuował środki finansowe. Dotrą one głównie do tych rolników, którzy rzeczywiście takiego ubezpieczenia potrzebują - mówi Agencji Informacyjnej Newseria prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.
 • Marek Sawicki: KRUS solą w oku

  Według ministra rolnictwa Marka Sawickiego sięganie do kieszeni rolników nie rozwiąże problemu wydolności systemu emerytalnego. - System, który znacznie bardziej zadłuża państwo to jest system ZUS-owski - mówi minister.