KRS

Artykuły - KRS (724)

 • Portugalia: Sędzia wyzwał na pojedynek szefa policji, który na niego doniósł

  Portugalia: Sędzia wyzwał na pojedynek szefa policji, który na niego doniósł

  Zawieszony w wykonywaniu obowiązków sędzia Rui Fonseca e Castro z portugalskiej Odemiry wyzwał na pojedynek szefa krajowej policji Manuela Maginę da Silvę po tym, jak ten doniósł na niego do Wyższej Rady Sędziowskiej (CSM), odpowiednika polskiej KRS. Zdaniem sędziego funkcjonariusz przekroczył swoje uprawnienia.
 • Sędziowie z KRS na podwójnej diecie

  Sędziowie z KRS na podwójnej diecie

  Dzięki prostemu mechanizmowi niektórym członkom KRS udało się dorobić do pensji po kilkanaście tysięcy złotych. Łącznie poszło na to w ciągu ostatnich pięciu miesięcy ponad 120 tys. zł.
 • Nowe zasady dostępu do Krajowego Rejestru Sądowego

  Nowe zasady dostępu do Krajowego Rejestru Sądowego

  Z uwagi na zagrożenie koronawirusem obowiązują nowe zasady dostępu do akt Krajowego Rejestru Sądowego. W Warszawie można wypożyczyć jednorazowo teczki w trzech sprawach jedynie na godzinę. "Takie ograniczenia zwiększają ryzyko prowadzenia firmy" - alarmuje ekspert prawny Business Centre Club.
 • Uwaga! Oszuści podszywają się pod KRS. Nie dajcie się nabrać

  Uwaga! Oszuści podszywają się pod KRS. Nie dajcie się nabrać

  Spółka "Krajowy Rejestr Sadowny sp. z o.o." (pisownia oryginalna) podszywa się pod Krajowy Rejestr Sądowy i rozsyła pisma, w których zawiadamia o rzekomym obowiązku zapłaty. To już kolejny taki przypadek, kiedy oszuści chcą zarobić, podszywając się pod organy państwowe.
 • Gdzie w internecie znaleźć informacje o kontrahencie?

  Gdzie w internecie znaleźć informacje o kontrahencie?

  Publiczne rejestry i ewidencje są konsekwentnie przenoszone do internetu. Umiejętne korzystanie z zasobów sieci pozwala zgromadzić mnóstwo informacji o podmiotach uczestniczących w obrocie gospodarczym. Podstawowe informacje rejestrowe z CEIDG albo KRS można uzupełnić danymi o majątku przedsiębiorcy i zawieranych przez niego kontraktach. Mnóstwo dodatkowych informacji można również znaleźć w funkcjonującym od tego roku repozytorium dokumentów finansowych.
 • Składanie sprawozdań finansowych za 2017 r. tylko po nowemu

  Składanie sprawozdań finansowych za 2017 r. tylko po nowemu

  Jednostki, których rok obrotowy tożsamy jest z rokiem kalendarzowym, mają czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2017 r. do końca czerwca 2018 r. Po zatwierdzeniu roczne sprawozdanie finansowe należy przekazać odpowiednim instytucjom, m.in. do sądu rejestrowego oraz urzędu skarbowego. Począwszy od sprawozdań finansowych za 2017 r. podlega ono złożeniu do KRS wyłącznie drogą elektroniczną.
 • Łatwiejszy dostęp do danych z KRS

  Łatwiejszy dostęp do danych z KRS

  KRS jest podstawowym źródłem informacji m.in. o spółkach handlowych. Od 15 marca 2018 r. obowiązują przepisy prawne, które zapewniają każdemu dostęp przez internet do pełnych (a nie tylko aktualnych) danych o podmiotach z KRS oraz do składanych przez nich dokumentów finansowych. Funkcjonalności te pojawiły się już na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Korzystając z nich można sprawdzić informacje m.in. o podmiocie, który ma być naszym kontrahentem, pracodawcą, deweloperem itd. W praktyce jednak dostęp do tych danych zależy m.in. od tego, jak funkcjonuje system.
 • Nowela ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z podpisem prezydenta

  Wprowadzenie obowiązku składania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej oraz likwidacja rejestru dłużników niewypłacalnych - to kilka ze zmian noweli ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, którą - jak w środę poinformowała Kancelaria Prezydenta RP - podpisał prezydent Andrzej Duda.
 • Miało być nowocześnie, a wychodzi śmiesznie - digitalizacja KRS

  Miało być nowocześnie, a wychodzi śmiesznie - digitalizacja KRS

  Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce to droga przez mękę. O ile proces zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej został już nieco usprawniony, o tyle powołanie do życia spółki nadal nastręcza trudności i trwa przynajmniej miesiąc.
 • Są poprawki do prezydenckiej ustawy o KRS

  Są poprawki do prezydenckiej ustawy o KRS

  Po kilku godzinach obrad, krótko po godz. 20, sejmowa komisja sprawiedliwości zakończyła prace nad projektem noweli ustawy o KRS. Opowiedziała się za uchwaleniem projektu prezydenta Andrzeja Dudy wraz ze wszystkimi siedmioma poprawkami zgłoszonymi przez PiS. Jedną z poprawek skrytykowała minister w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek, która zaznaczyła, że takie zmiany w procedurze odwoławczej od uchwał KRS "nie były intencją projektu prezydenta".

Filmy - KRS (12)

 • Morawiec: Wielkimi krokami zmierzamy do tego, żeby Polska przestała być krajem demokratycznym

  "Chcemy nie tylko zaprotestować przeciwko łamaniu praworządności, ale równocześnie chcemy pokazać jedność środowiska - -jedność sędziów w obronie praworządności. Jest to wyjątkowa sytuacja, nigdy do tej pory sędziowie nie protestowali w taki sposób, w jaki robią to teraz, ale mamy wyjątkową sytuację" - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Beata Morawiec, prezes stowarzyszenia sędziów „Themis”, zapowiadając sobotni "Marsz Tysiąca Tóg" w Warszawie. Krajowa Rada Sądownictwa już dawno nie stoi na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądów. To już nie jest organ konstytucyjny, który funkcjonuje prawidłowo w naszym kraju. Jeżeli ten quasi organ pozytywnie opiniuje projekt ustawy, nie może być nazwany krajową Radą Sądownictwa - stwierdziła Morawiec w rozmowie z Marcinem Zaborskim. Ustawa kagańcowa nie może być inaczej nazywana, bo jest to ustawa zamykająca usta sędziom w debacie publicznej, pozbawiająca sędziów, jedynej grupy zawodowej, praw publicznych, praw obywatelskich. (...) Wielkimi krokami zmierzamy do tego, aby państwo polskie przestało spełniać wymogi bycia państwem demokratycznym. (...) Brakuje mi słów, żeby jeszcze bardziej drastycznie określić to, co teraz się dzieje. Zdecydowanie jesteśmy wyprowadzani z Unii Europejskiej i nie mamy ku temu wątpliwości - zaznaczyła prawniczka.
 • Johann w Porannej rozmowie RMF (04.04.17)

  "Przykład pana Komendy jest dramatyczny tragiczny, bo jeżeli człowiek rzeczywiście przez 18 lat pozostawał w zakładzie karnym mając tę świadomość, że nie popełnił żadnego przestępstwa, to jest dramat człowieka (…). Zdarzają się pomyłki, ale od tego jest procedura, by takich pomyłek było jak najmniej (…). Każdy, kto przyczynił się do pozbawienia wolności tego człowieka, powinien ponosić konsekwencje" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM sędzia Wiesław Johann, komentując sprawę Tomasza Komendy. "To jakieś głębokie nieporozumienie. Problem polega na tym, że z różnych powodów osoba, która z mocy ustawy jest uprawniona do zwołania pierwszego posiedzenia KRS, tego nie zrobiła. Pomyślałem, że jako najstarszy wiekiem członek KRS powinienem podjąć jakąś inicjatywę. I nie było to zwoływanie, lecz zaproszenie kolegów na spotkanie organizacyjne. Chcę tym 15 ludziom (…) powiedzieć na czym to polega, jak funkcjonuje KRS, żeby wiedzieli jak się poruszać" - stwierdził przedstawiciel prezydenta w KRS, zapytany o to, dlaczego zwołał dzisiejsze spotkanie Rady. "Prawda jest taka, że KRS to organ konstytucyjny i nie może być takiej sytuacji, żeby ten organ nie spełniał swojej konstytucyjnej roli" - dodał. "Mamy teraz sytuację absolutnie patową. Pierwsze posiedzenie oficjalne - kto ma je zwołać?" - zaznaczył, mówiąc o KRS.
 • Neumann w Porannej rozmowie RMF (06.03.18)

  "Cały projekt przedstawiony wczoraj przez premiera to oszukiwanie Polaków. Hipokryzja i fałsz. Olśniło premiera, że ma za dużo współpracowników. PiS poczuł, że coś jest nie halo z nimi, bo dostają cięgi" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM Sławomir Neumann szef klubu parlamentarnego PO. Pytany o Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta Warszawy, odpowiada: jest najmocniejszym kandydatem. "Nie obawiamy się startu Roberta Biedronia w stolicy. Za to pewnie mieszkańcy Słupska chcą wiedzieć, jakie plany ma ich prezydent"- podkreśla gość Porannej rozmowy w RMF FM.
 • Piwnik szefem KRS? Skurkiewicz odpowiada (TV Interia)

  Piwnik szefem KRS? Skurkiewicz odpowiada (TV Interia).