Królik po berlińsku & Esterhazy

Artykuły - Królik po berlińsku & Esterhazy (20)

 • "Królik po berlińsku" w kinach USA

  "Królik po berlińsku" w kinach USA

  Nominowany do Oscara polski dokument "Królik po berlińsku" 8 grudnia trafi do kin w Stanach Zjednoczonych.
 • "Królik..." z nagrodą w Madrycie

  "Królik..." z nagrodą w Madrycie

  "Królik po berlińsku", nominowany do Oscara film dokumentalny Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego, dostał drugą nagrodę w kategorii krótkiego metrażu w ramach 7.edycji hiszpańskiego festiwalu filmowego Documenta Madrid (7 - 16 maja). Była to zarazem hiszpańska premiera dla tego tytułu.
 • Bartek Konopka: Byliśmy blisko

  Bartek Konopka: Byliśmy blisko

  W Polsce powstaje sporo filmów dokumentalnych zrealizowanych na tak samo wysokim poziomie, jak te dokumenty amerykańskie, które otrzymują nominacje do Oscara - ocenił w poniedziałkowej rozmowie po gali Oscarów reżyser "Królika po berlińsku" Bartek Konopka.
 • Oscar dla Bartka Konopki?

  Oscar dla Bartka Konopki?

  Dziesięć produkcji, wśród nich "Avatar" i "The Hurt Locker. W pułapce wojny", walczyć będzie w tym roku o Oscara za najlepszy film. Szansę na statuetkę mają też Polacy - za krótkometrażowy dokument "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki.
 • Został tatą, czas na Oscara

  Został tatą, czas na Oscara

  W USA trwa intensywna kampania promująca "Królika po berlińsku" przed galą Oscarów.
 • "Królik po berlińsku" za darmo

  "Królik po berlińsku" za darmo

  Nominowany do Oscara film dokumentalny "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki można za darmo obejrzeć w internecie - poinformowała Anna Kuziemska z Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP SA.
 • "Królik po berlińsku & Esterhazy": O FILMACH

  "Królik po berlińsku i Esterhazy" to dwa fascynujące obrazy, które odmiennymi środkami narracji opowiadają wspólną historię powstania Muru Berlińskiego i zjednoczenia Niemiec widzianą z "króliczej perspektywy". Ta właśnie nietypowa perspektywa powoduje, że tak wszystkim dobrze znana historia Muru Berlińskiego ubrana w inną niż dotychczas stylistykę, nabiera nowego znaczenia i głębokiego artystycznego wyrazu. "Królik po berlińsku i Esterhazy" są niezwykle plastyczną, zaskakującą metaforą wolności po 89 roku pokazującą strach ludzi i niepewność przed przyszłością. Są to obrazy, które w doskonale wyważony sposób będą nie tylko wzruszać ale i przypominać okrutne losy Europy Wschodniej, zachowując przy tym uniwersalną wymowę. Przez Mur Berliński do raju?
 • Muzyka "króliczej" perspektywy

  Muzyka "króliczej" perspektywy

  Lider legendarnego zespołu Ścianka - Maciej Cieślak - skomponował muzykę do dokumentu "Królik po berlińsku", który jest bliski nominacji do Oscara i wkrótce wchodzi na ekrany polskich kin.
 • "Królik po berlińsku & Esterhazy": KRÓLIK PO BERLIŃSKU

  Opowieść o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru Berlińskiego.
 • "Królik po berlińsku & Esterhazy": KRÓLIKOLOGIA

  Kiedy usłyszeliśmy, że w Murze Berlińskim żyło jak w raju tysiące dzikich królików, pomyśleliśmy że to okazja do opowiedzenia o historii Wschodniej Europy z innej perspektywy. Z punktu widzenia królików, czyli w domyśle tych obywateli socjalizmu, którzy martwili się wyłącznie o własne podwórko, nie wystawiali głowy ponad szereg i próbowali normalnie żyć w systemie sterowanym przez państwo. Tak jak nasi dziadkowie i krewni, wielu znajomych. Upadek socjalizmu i konieczność rozpoczęcia życia na własny rachunek był dla nich trudnym doświadczeniem. Chcemy tym filmem opowiedzieć o wolności i bezpieczeństwie. Jak trudno jest osiągnąć właściwą równowagę między nimi. Kiedy cieszymy się bezpieczeństwem - zaczyna nam brakować wolności. Kiedy zdobędziemy wolność - narzekamy na brak bezpieczeństwa. Nie da się mieć obu tych wartości równocześnie. Ale też nigdy nie przestaniemy szukać złotego środka. Bartek Konopka & Piotr Rosołowski

Zdjęcia - Królik po berlińsku & Esterhazy (11)

 • film.interia.pl
  "Królik po berlińsku"
 • film.interia.pl
  "Królik po berlińsku"
 • film.interia.pl
  "Królik po berlińsku"
 • film.interia.pl
  "Królik po berlińsku"
 • film.interia.pl
  "Królik po berlińsku"
 • film.interia.pl
  "Królik po berlińsku"