krew

Artykuły - Krew (702)

Filmy - Krew (12)

 • Domowa sztuczna krew - idealna na Halloween

  Halloween to szczególna okazja - to dzień, którego obchodzenie robi się coraz popularniejsze na całym świecie, również w Polsce! Zwłaszcza młodzież i najmłodsi hucznie obchodzą Halloween, przebierając się za różne upiory, zjawy i "żywe trupy". Doskonałym rekwizytem jest oczywiście sztuczna krew, której wygląd musi jak najbardziej imitować wygląd prawdziwej krwi. Jak ją zrobić w domu? To dziecinnie proste - zobaczcie nasz poradnik!
 • Niezastąpiona krew. Nigdy za wiele

  Wypadki, katastrofy, operacje we wszystkich tych sytuacjach do ratowania życia potrzebna jest krew. Jej nie można niczym zastąpić. Dlatego tak ważne jest, aby ją oddawać. - Krew jest materiałem, który jest nam niezbędny do życia na co dzień. W razie utraty, któregoś ze składników krwi nie możemy go zastąpić niczym innym. Dlatego tak istotne jest żebyśmy cały czas pamiętali o tym, że powinniśmy krew oddawać – mówi Jolanta Antoniewicz-Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi. We wtorek 22 września w Warszawie odbywać się będzie Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK). Organizatorem akcji pod hasłem „Moja krew, Twoje życie” jest Fundacja PKO Banku Polskiego, a partnerem – Narodowe Centrum Krwi. W Warszawie krew będzie można oddawać w godz. 9.00 – 15.00, w ambulansie, który zatrzyma się pod Centralą Banku, przy ul. Puławskiej 15.
 • Krew, skóra i piuska. Relikwie na mszy kanonizacyjnej

  Podczas mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII oddano cześć relikwiom obu papieży. Krew Jana Pawła II i fragment skóry Jana XXIII pobrany podczas ekshumacji w związku z beatyfikacją tego papieża w 2000 r. były wcześniej wystawione w kaplicy rzymskiego Szpitala Dzieciątka Jezus. W tych dniach uwagę mieszkańców Rzymu i licznie przybyłych do Wiecznego Miasta pielgrzymów przyciągała też stara warszawa – pierwszy i jedyny samochód, który należał do papieża Polaka.
 • Krew świętego. Najcenniejsza papieska relikwia?

  W małej kaplicy w Rzymie przechowywane jest niezwykłe świadectwo cierpienia, które stało się udziałem papieża Jana Pawła II. To podkoszulek ze śladami krwi i otworami, jakie zostawiły kule zamachowca Alego Agcy. Papież miał go na sobie w dniu zamachu na swoje życie, 13 maja 1981 r. Bystre oczy zauważą bez trudu, że podkoszulek jest poszarpany. Personel kliniki Gemelli zdzierał go w pośpiechu z papieża, przygotowując Ojca Świętego do operacji. Porzuconą, zakrwawioną bieliznę znalazła pielęgniarka Anna Stanghellini - i postanowiła przechować ją jak relikwię, którą dziś, po latach, faktycznie się stała. Od czasu, gdy Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, wierni oddają cześć przedmiotom związanym z jego osobą. Są wśród nich tak zwane relikwie I stopnia, pochodzące z ciała Ojca Świętego – jak kosmyki jego włosów i jego krew. Oprócz relikwii I stopnia, Kościół wyróżnia też relikwie II stopnia, czyli przedmioty, którymi święty posługiwał się za życia – oraz relikwie III stopnia, powstałe przez styczność z relikwiami stopnia I, a więc dotknięte przez świętego za życia lub potarte o jego ciało.