kredyty we frankach

Artykuły - Kredyty we frankach (168)

 • Frankowicze ruszyli z pozwami. Lawinowo rośnie liczba spraw wnoszonych do nowego wydziału sądu

  Frankowicze ruszyli z pozwami. Lawinowo rośnie liczba spraw wnoszonych do nowego wydziału sądu

  Jak wynika z danych Sądu Okręgowego w Warszawie, w ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Zatem rzeczywistego wpływu było blisko 3,5 tys. W analogicznym okresie ub.r. wniesiono o ok. tysiąc spraw mniej. Niemniej komentujący to prawnicy pozytywnie oceniają pierwsze działania nowego wydziału. Jednak nie spodziewają się, że kilka tysięcy spraw zostanie natychmiast rozpatrzonych.
 • Glapiński: Banki nie próbują się porozumieć

  Glapiński: Banki nie próbują się porozumieć

  Banki nie próbują jednoznacznie się porozumieć i zwrócić ewentualnie do Narodowego Banku Polskiego z perspektywą rozwiązania kwestii mieszkaniowych kredytów walutowych - wynika z piątkowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego.
 • TSUE orzekł w sprawie umów kredytowych denominowanych w walucie obcej

  TSUE orzekł w sprawie umów kredytowych denominowanych w walucie obcej

  Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł TSUE.
 • ​Ilu frankowiczów czekało na głos Sądu Najwyższego?

  ​Ilu frankowiczów czekało na głos Sądu Najwyższego?

  Posiedzenie Sądu Najwyższego z 11 maja 2021 r. zawiodło wielu frankowiczów. Warto sprawdzić, ile osób nadal musi spłacać kredyty rozliczane w CHF. Bilansowa wartość takich "hipotek" przez 3 lata zmalała o 15 proc..
 • Prezes NBP Glapiński: Wszystko po stronie banków

  Prezes NBP Glapiński: Wszystko po stronie banków

  Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. kredytów frankowych niewiele zmienia, Trybunał wskazał, że odpowiedzialność za rozwiązanie problemu leży na polskim systemie sądownictwa - ocenił prezes NBP Adam Glapiński.
 • Sąd Najwyższy nie poszedł na rękę frankowiczom

  Sąd Najwyższy nie poszedł na rękę frankowiczom

  To już pewne - kto wziął kredyt we frankach nie dostanie od banku mieszkania za darmo - wynika z uchwały Sądu Najwyższego. A tego domagało się wielu frankowiczów i sądy powszechne były skłonne przychylać do ich żądań. Z piątkowego orzeczenia wynika, że sektorowi bankowemu nie grożą straty przekraczające 200 mld zł.
 • Sąd Najwyższy o kredytach we frankach: jest uchwała siedmiu sędziów Izby Cywilnej

  Sąd Najwyższy o kredytach we frankach: jest uchwała siedmiu sędziów Izby Cywilnej

  Po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy o kredyt frankowy roszczenia banków do konsumenta są odrębne i niezależne. Skoro jednak bank nie może domagać się zwrotu świadczenia na jej podstawie, w szczególności zwrotu udostępnionego kapitału, to nie może rozpocząć się bieg terminu przedawnienia. Bieg ten może się zacząć, gdy konsument dowiedział się o niedozwolonym charakterze postanowienia. Tak uznał Sąd Najwyższy w odpowiedzi na pytania Rzecznika Finansowego - pisze Prawo.pl
 • Wiceprezes PKO BP zapowiada, że jego bank dogada się z frankowiczami

  Wiceprezes PKO BP zapowiada, że jego bank dogada się z frankowiczami

  Ugody z klientami sfinansują akcjonariusze - pisze piątkowy "Fakt", odnosząc się do zapowiedzi wiceprezesa PKO BP, że jego bank dogada się z frankowiczami.
 • W maju sądy czeka lawina pozwów od frankowiczów. Na wyrok poczekamy lata

  W maju sądy czeka lawina pozwów od frankowiczów. Na wyrok poczekamy lata

  - Zbliża się ważny czas dla frankowiczów - kolejny i decydujący wyrok SN (11.05). Spłacający kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich wiążą z tymi orzeczeniami duże nadzieje. TSUE pozostawił polskim sądom decydowanie o niedozwolonych klauzulach w umowach z bankami - ocenia radca prawny Kamila Kozera w komentarzu do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. frankowiczów. Dodała, że to sąd krajowy ustali termin przedawnienia roszczenia.
 • Wojnarowski: Wyrok TSUE zmienia niewiele

  Wojnarowski: Wyrok TSUE zmienia niewiele

  Co dla osób posiadających kredyt we frankach oznacza czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE? - Moim zdaniem oznacza stosunkowo niewiele. Czekamy na orzeczenie Sądu Najwyższego, zaplanowane na 11 maja. O ile Izba Cywilna SN się zbierze, bo - przypomnę - termin był już kilkukrotnie przesuwany - mówi w rozmowie z Interią Adam Wojnarowski, radca prawny w Kancelarii Prawnej Consulti.

Filmy - Kredyty we frankach (20)