kredyty konsumenckie

Artykuły - Kredyty konsumenckie (39)

 • Lombardy zbijają prawdziwe kokosy i działają poza prawem

  Lombardy zbijają prawdziwe kokosy i działają poza prawem

  Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) alarmuje, że pilnie trzeba uregulować działalność lombardów - które przejęły rynek od firm pożyczkowych po wprowadzeniu restrykcji prawnych. W konsekwencji konsumentom korzystającym z usług finansowych świadczonych przez lombardy nie jest zapewniona ochrona, a rzeczywiste oprocentowanie pożyczek w lombardach sięga nawet 550 proc. w skali roku.
 • Student też ma szansę na atrakcyjny kredyt

  Student też ma szansę na atrakcyjny kredyt

  Rozpoczął się właśnie rok akademicki. Studenci mają swoje wydatki, choćby na pomoce naukowe, najem pokoju, czy miejsca w akademiku. Z pomocą przychodzą im kredyty.
 • To będzie kredytowy problem banków

  To będzie kredytowy problem banków

  Wysokie kredyty konsumpcyjne mogą okazać się dużym problemem dla banków. Niejedynym, ale akurat przed tym ryzykiem eksperci ostrzegali już wcześniej, zanim nadeszło widmo pandemii.
 • Komu będzie trudniej o kredyt

  Komu będzie trudniej o kredyt

  Polacy się coraz bardziej zadłużają, a banki deklarują, że zaostrzą politykę kredytową. To co mówią dotyczy niemal wszystkich rodzajów kredytów i wszystkich firm oraz konsumentów. Ale na razie widać tylko, że banki korzystają z koniunktury i podnoszą koszty kredytu. Trudniej o kredyt może więc nie będzie, ale będzie coraz drożej.
 • Niepokojące kredyty konsumpcyjne

  Niepokojące kredyty konsumpcyjne

  Rośnie udział wysokokwotowych kredytów konsumpcyjnych o wieloletnich terminach zapadalności w portfelu kredytowym krajowych banków. Nadzór finansowy przyznaje, że ich jakość jest niższa niż pozostałych kredytów tego rodzaju. Czy należy już bić na alarm?
 • Unia może wymusić zmianę 2 milionów umów kredytowych z bankami

  Unia może wymusić zmianę 2 milionów umów kredytowych z bankami

  - Jeśli wskaźniki WIBOR i LIBOR na skutek zmian w przepisach zostaną zastąpione przez inne lub znikną, do zmiany będzie ok. 2 mln umów o kredyt mieszkaniowy.
 • To pożyczki w gotówce najczęściej prowadzą do upadłości

  To pożyczki w gotówce najczęściej prowadzą do upadłości

  W ubiegłym roku upadłość konsumencką ogłosiło 6,5 tys. osób. Wbrew temu co można byłoby sądzić, to nie kłopoty z kredytem mieszkaniowym zmuszają do tak ostatecznych decyzji. Najczęstszym winowajcą są pożyczki konsumpcyjne.
 • Drożeją kredyty konsumpcyjne, ale tanieją hipoteczne

  Drożeją kredyty konsumpcyjne, ale tanieją hipoteczne

  W tym roku Polacy wyjątkowo chętnie się zadłużają i to zarówno na konsumpcję, jak i na zakup nieruchomości. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę niskie bezrobocie i rosnące płace. Warto też dodać, że kredyty ratalne i pożyczki gotówkowe pod koniec ubiegłego roku były najtańsze w historii. Expander zwraca jednak uwagę, że w tym roku ich oprocentowanie rośnie i zbliża się do dawno niewidzianego poziomu 8 proc. W lepszej sytuacji są ci, którzy zaciągają kredyty hipoteczne - ich oprocentowanie spada. Lawinowo rośnie za to wartość złożonych wniosków - według BIK w maju była aż o 25 proc. wyższa niż przed rokiem.
 • Stopy bez zmian, a kredyty tanieją

  Stopy bez zmian, a kredyty tanieją

  Według najnowszych danych NBP w grudniu banki udzieliły kredytów z najniższym oprocentowaniem w historii - średnio 4,64%. Największa w tym zasługa mocno taniejących kredytów świątecznych oraz tych udzielanych indywidualnym przedsiębiorcom. Expander zwraca uwagę, że niższe odsetki nie były rekompensowane podwyżkami innych kosztów.
 • Jakie dokumenty usprawnią konsolidację kredytów?

  Jakie dokumenty usprawnią konsolidację kredytów?

  Konsolidacja kredytów jest korzystnym rozwiązaniem, gdy chcemy uzyskać dodatkowe środki na realizację życiowych planów. Jest też rozwiązaniem bardzo przydatnym, kiedy nie radzimy sobie ze spłatą kilku zobowiązań jednocześnie. Jak pokazują statystyki analityków Akredo.pl, w wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny to forma naprawcza, po którą Klienci sięgają w sytuacji, gdy koszty dotychczasowych rat uniemożliwiają zachowanie płynności finansowej i gdy zaczyna "brakować do 1-go".

Filmy - Kredyty konsumenckie (5)

 • Wyrok TSUE dotyczący kredytów konsumpcyjnych potężnie uderzy w banki

  Konsumentowi, który spłaci wcześniej kredyt należy się proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów. To orzeczenie TSUE może dotyczyć nawet kilkudziesięciu milionów kredytów w Polsce. Jest równie ważne, jak to dotyczące frankowiczów. TSUE wydał w 2019 r.słynne orzeczenie dotyczące frankowiczów. Kolejne orzeczenie Trybunału może wywołać zdarzenia, których skala będzie niewiele mniejsza.
 • Liczba skarg związanych z kredytami konsumenckimi rośnie. Banki i firmy pożyczkowe nie chcą zwracać kosztów przy wcześniejszej spłacie

  W ubiegłym roku do Biura Rzecznika Finansowego wpłynęło prawie 1,8 tys. skarg związanych z kredytami konsumenckimi, co stanowiło 18-procentowy wzrost w ujęciu rocznym. Średnio co czwarta skarga dotyczy problemów z rozliczeniem kredytu przy jego wcześniejszej spłacie. Zgodnie z interpretacją Rzecznika Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wszystkie koszty związane z kredytem przy jego wcześniejszej spłacie powinny zostać proporcjonalnie rozliczone. Niestety, zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe niechętnie zwracają klientom część prowizji czy opłat przygotowawczych.
 • Świąteczne pułapki pożyczkowe

  Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to dodatkowa pokusa, aby sięgnąć po kredyt lub pożyczkę. Na co warto zwrócić uwagę? Wypowiedź: Ernest Makowski, biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
 • Polacy ruszają po kredyty

  Klienci chętnie biorą kredyty gotówkowe, głównie ze względu na niskie stopy procentowe, które utrzymują się już od dłuższego czasu na podobnym poziomie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dorota Matuszyńska, ekspert z Idea Expert. – W związku z tym popyt na kredyty gotówkowe jest cały czas. Październik, listopad oraz grudzień to miesiące wzmożonego ruchu w bankach. Klienci bardzo chętnie przychodzą po kredyty gotówkowe, szczególnie po to, by podreperować swój budżet przed świętami.