kredyt konsumencki

Artykuły - Kredyt konsumencki (32)

 • Niedoinformowany kredytobiorca traci

  Niedoinformowany kredytobiorca traci

  Udało ci się spłacić wcześniej kredyt? Świetnie! Pamiętaj, że bank może ci zwrócić więcej niż tylko pobrane z góry odsetki czy też składkę ubezpieczeniową. Nie daj się oszukać i sprawdź, co ci się należy.
 • Jak i kiedy odzyskać prowizję za udzielony kredyt? Odpowiada Rzecznik Finansowy

  Jak i kiedy odzyskać prowizję za udzielony kredyt? Odpowiada Rzecznik Finansowy

  Spłaciłeś kredyt konsumencki przed terminem? Możesz odzyskać wszelkie koszty kredytu. Rzecznik Finansowy uważa, że oprócz ubezpieczenia będzie to też proporcjonalna część odsetek, wszelkie prowizje, opłaty administracyjne czy przygotowawcze.
 • Nowe regulacje dotyczące kredytu konsumenckiego

  Nowe regulacje dotyczące kredytu konsumenckiego

  Wielu przedsiębiorców, chociaż zawodowo nie zajmuje się udzielaniem kredytów w swojej działalności, wykorzystuje kredyt konsumencki jako sposób na pozyskanie przez klientów finansowania kupowanych towarów. Przepisy w tym zakresie uległy zmianom, warto więc zapoznać się z ich treścią.
 • Pożyczki: 11 kwietnia br. wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o kredycie konsumenckim

  Pożyczki: 11 kwietnia br. wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o kredycie konsumenckim

  Już tylko niecały miesiąc instytucje pożyczkowe mają na dostosowanie się do nowych przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Ustawa, wobec takich podmiotów jak parabanki i lombardy, nakłada obowiązek dostosowania formy prawnej prowadzonej działalności oraz minimalnej wysokości kapitału zakładowego do nowych wymagań prawnych. Kara za niedostosowanie się do nowych przepisów może okazać się bardzo dotkliwa.
 • Będą zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim

  Będą zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim

  Precyzyjne wskazanie informacji, jakie będą musiały być podane przez kredytodawców w reklamach dotyczących kredytu konsumenckiego oraz zmiany dotyczące wypowiedzenia umowy kredytu odnawialnego - przewidują przygotowane przez rząd założenia zmian w przepisach.
 • Kredyty konsumpcyjne zbliżyły się do rekordu

  Kredyty konsumpcyjne zbliżyły się do rekordu

  Po roku obowiązywania zliberalizowanych zasad udzielania kredytów konsumpcyjnych jest efekt - wartość zadłużenia na konsumpcję sięgnęła rekordu. Na koniec sierpnia Polacy mieli do spłacenia w bankach i SKOK-ach już 143,6 mld zł, to tyle co w okresie boomu kredytowego, który zakończył się w 2010 r.
 • Odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki

  Odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki

  Konsumentom przysługuje prawo odstąpienia od większości umów pożyczek lub kredytów bez potrzeby powoływania się na jakiekolwiek przyczyny. Mogą to uczynić w terminie 14 dni od zawarcia umowy, a czasami nawet i później. Przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255.550 zł albo równowartość tej kwoty.
 • Od nowego roku kredyty konsumenckie bardziej przejrzyste

  Od nowego roku kredyty konsumenckie bardziej przejrzyste

  Od 1 stycznia 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim. Dostosowuje ona polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich do unijnego prawa.
 • UOKiK: Zastrzeżenia do firm udzielających kredytów konsumenckich

  UOKiK: Zastrzeżenia do firm udzielających kredytów konsumenckich

  - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował działania 28 z 31 skontrolowanych firm kredytowych. Zamierza też skierować do sądu 17 pozwów w sprawie klauzul niedozwolonych - poinformowała w czwartek prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
 • Przyduszeni kredytem

  Przyduszeni kredytem

  - Najbardziej żal mi starszych ludzi, bo im najłatwiej wcisnąć pożyczkę - mówi Agnieszka, doradca finansowy jednego z banków. Ale ją też trzeba zrozumieć. Jeśli nie wyrobi normy sprzedaży, dostanie gołą pensję. A z niej wyżyć się nie da.

Filmy - Kredyt konsumencki (3)

 • Uwaga na kredyty - na rynku wciąż wiele pułapek

  Obniżki stóp procentowych powinny skutkować obniżeniem oprocentowania kredytów. Powinny, ale nie zawsze skutkują, bo banki “zapominają” czasem poinformować o tym klientów albo wręcz wymagają, żeby to klient sam poprosił o obniżenie raty. Na takie praktyki warto poskarżyć się w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ostatnio szczególnie uważnie przygląda się instytucjom finansowym. - W sytuacji, w której oprocentowanie zgodnie ze wskaźnikami zmian stóp ogłaszanych przez NBP idzie w górę, nie ma problemu, żebyśmy dostali szybko informację z banku, że musimy zapłacić wyższą ratę. Natomiast, kiedy stopy spadają, takich informacji często nie uzyskujemy. W przypadku niektórych instytucji finansowych jest oczekiwanie, żeby to konsument sam występował o zmianę raty, co jest niezgodne z ustawą o kredycie konsumenckim - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 • Rewolucja w przepisach o kredycie konsumenckim

  18 grudnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim. Co oznacza dla przeciętnego Kowalskiego, który będzie ubiegał się o pożyczkę? Komentuje Paweł Cymcyk.
 • Kredyt konsumencki na nowych zasadach

  Nowe prawa dla kredytobiorców i nowe obowiązki dla kredytodawców - w niedzielę wchodzą w życie nowe przepisy o pożyczkach konsumenckich. Komentuje Michał Kuchta.