kraje bałtyckie

Artykuły - Kraje bałtyckie (17)

 • Kraje bałtyckie wyemitowały wspólną monetę okolicznościową

  Kraje bałtyckie wyemitowały wspólną monetę okolicznościową

  Litwa, Łotwa i Estonia z okazji stulecia niepodległości wyemitowały wspólnie okolicznościową monetę, którą można posługiwać się w całej strefie euro. Jest to pierwszy taki przypadek w historii jej istnienia.
 • Ile Europejczycy wydają na alkohol? Polacy w unijnej czołówce

  Ile Europejczycy wydają na alkohol? Polacy w unijnej czołówce

  W 2016 r. gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej przeznaczyły na napoje alkoholowe 1,6 proc. swoich całkowitych wydatków. Oznacza to łączne wydatki w wysokości prawie 130 mld euro, co odpowiada 0,9 proc. PKB UE. Przeciętny Europejczyk na zakup alkoholu w ubiegłym roku wydał więc ponad 250 euro.
 • Najstarsza na świecie agencja detektywistyczna wchodzi do Polski

  Najstarsza na świecie agencja detektywistyczna wchodzi do Polski

  Zagrożenia, z jakimi zmaga się Europa: zmiany geopolityczne, konflikt na Ukrainie, problem uchodźców czy Brexit, sprawiają, że rośnie znaczenie wywiadu gospodarczego, działań zapobiegających szpiegostwu przemysłowemu oraz przestępstwom i nadużyciom gospodarczym.
 • Moskwa myśli o bałtyckiej powtórce scenariusza ukraińskiego?

  Moskwa myśli o bałtyckiej powtórce scenariusza ukraińskiego?

  Czy Moskwa przygotowuje się do realizacji "ukraińskiego scenariusza" na Litwie, Łotwie i w Estonii? O takiej groźbie piszą media w krajach bałtyckich.
 • "Der Spiegel": NATO nie byłoby w stanie obronić krajów bałtyckich

  "Der Spiegel": NATO nie byłoby w stanie obronić krajów bałtyckich

  NATO nie byłoby w stanie obronić za pomocą broni konwencjonalnej krajów bałtyckich przed atakiem Rosji - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na wewnętrzne dokumenty Sojuszu zawierające oceny zdolności bojowej.
 • Czy Polsce grozi wojna walutowa?

  Czy Polsce grozi wojna walutowa?

  Wojna walutowa to dla Polski kwestia wtórna - ocenił Peter Harrold, dyrektor Banku Światowego na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie.
 • Czy Rosja rozpadnie się jak ZSRR?

  Czy Rosja rozpadnie się jak ZSRR?

  Dla Rosjan separatyzmy to nic nowego. 90 lat temu od Rosji odpadły Polska, Finlandia i kraje bałtyckie, po upadku ZSRR - wszystkie republiki (i państwa mniej lub bardziej zależne), w ostatnich latach oderwać się próbowali Czeczeńcy. Czy Rosja posypie się jeszcze bardziej?
 • Europejskie rynki nieruchomości na równi pochyłej

  Europejskie rynki nieruchomości na równi pochyłej

  W całym regionie spadają ceny, lecz kto najbardziej ucierpiał? Kraje bałtyckie i Wielka Brytania. Jeszcze kilka lat temu nabywca domu w dzielnicy Dublina Ballsbridge mógł liczyć na dwucyfrowy zysk w ciągu roku. To już przeszłość.
 • Saakaszwili na szczycie UE?

  Saakaszwili na szczycie UE?

  Polska, Szwecja oraz trzy kraje bałtyckie proponują zaproszenie na nadzwyczajny szczyt UE prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - podały dwa nieoficjalne źródła dyplomatyczne.
 • Chcą podłączyć kraje bałtyckie do Gazociągu Płn.

  Rosyjsko-niemiecka spółka Nord Stream, przyszły operator Gazociągu Północnego, zaproponowała Litwie, Łotwie i Estonii zbudowanie na terytorium jednego z tych państw podziemnego magazynu gazu i podłączenie ich do bałtyckiej rury.

Filmy - Kraje bałtyckie (1)

 • Od stycznia wszystkie kraje bałtyckie z euro

  Kraje bałtyckie dosyć dużo eksportują. Duży udział eksportu w PKB Litwy, Łotwy i Estonii jest koniecznością, dlatego że lokalna baza konsumencka nie jest wystarczająca, by gospodarki mogły rozwijać się zgodnie z potencjałem. Tym samym przyjęcie euro redukuje pewne koszty transakcyjne i pewne ryzyka w handlu zagranicznym – mówi agencji Newseria Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Centralnej.