koszty utrzymania

Artykuły - Koszty utrzymania (75)

 • Wychowanie dziecka. Przez 18 lat wydamy 250 tys. zł

  Wychowanie dziecka. Przez 18 lat wydamy 250 tys. zł

  Koszt wychowania jednego dziecka do 18. roku życia wynosi obecnie ponad 250 tys. zł, a wychowania dwójki dzieci to wydatek rzędu ponad 411 tys. zł - szacuje Centrum im. Adama Smitha. Między rokiem 2014 a 2019 wydatki te wzrosły aż o 18,5 proc.
 • Życie jest coraz droższe

  Życie jest coraz droższe

  Miesięczne koszty utrzymania mieszkania lub domu przez przeciętną rodzinę wzrosły do 915 zł.
 • Skokowy wzrost opłat za mieszkanie

  Skokowy wzrost opłat za mieszkanie

  W styczniu statystyczna polska rodzina wydała na utrzymanie "dachu nad głową" o 41 zł więcej niż przed rokiem - wynika z szacunków HRE Investments. Źródeł tego wzrostu należy szukać w podwyżkach cen energii i wzroście stawek za wywóz śmieci.
 • Polacy niewiele wydają na utrzymanie mieszkania?

  Polacy niewiele wydają na utrzymanie mieszkania?

  W Polsce dużo się mówi o kosztach związanych z mieszkaniem, głównie jednak w kontekście kosztów jego zakupu. Bardzo często można trafić na statystyki ukazujące ceny mieszkań - nowych bądź z rynku wtórnego - w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia. Rzadko natomiast mówi i pisze się o kosztach samego utrzymania mieszkania.
 • Tak drogo jeszcze nie było. Koszty utrzymania mieszkania biją rekordy

  Tak drogo jeszcze nie było. Koszty utrzymania mieszkania biją rekordy

  Prawie 572 złote - tyle na utrzymanie dachu nad głową wydaje już przeciętna polska para. Koszty te rosną coraz szybciej wraz z przyspieszającą inflacją - wynika z szacunków Open Finance opartych o dane GUS.
 • Co czwartą złotówkę wydajemy na utrzymanie mieszkania

  Co czwartą złotówkę wydajemy na utrzymanie mieszkania

  Ponad 551 złotych miesięcznie - tyle przeciętna para wydaje na utrzymanie mieszkania i jego wyposażenie Koszty te wróciły na drogę wzrostu już prawie rok temu - wynika z szacunków Open Finance opartych o dane GUS.
 • Jakie są koszty utrzymania mieszkania w Polsce?

  Jakie są koszty utrzymania mieszkania w Polsce?

  Koszty utrzymania w Polsce są - w stosunku do zarobków - jednymi z najwyższych wśród krajów Unii Europejskiej. Wg Eurostatu w 2013 roku statystyczny Polak wydawał na ten cel około 20 proc. swoich zarobków. Obecnie - za sprawą deflacji - koszty związane z mieszkaniem są nieco mniejsze, co nie znaczy, że niskie.
 • Utrzymanie mieszkania drożeje pomimo deflacji

  Utrzymanie mieszkania drożeje pomimo deflacji

  Ceny spadają coraz szybciej, ale niestety nie dotyczy to kosztów utrzymania "dachu nad głową". Czteroosobowa rodzina wydaje na ten cel ponad 890 zł miesięcznie. To jedynie 5 zł więcej niż przed rokiem, ale już 35 zł więcej niż przed dwoma laty.
 • Większe drgania mogą wpływać na budynki przy torach

  Większe drgania mogą wpływać na budynki przy torach

  Koszt 20 pociągów Pendolino kupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Pendolino będzie burzyć domy przy torach?
 • Jedna piąta pensji na utrzymanie mieszkania

  Jedna piąta pensji na utrzymanie mieszkania

  Prąd, woda, czynsz etc. pochłaniają aż 20 proc. wydatków przeciętnego gospodarstwa. Wszystko dlatego, że w naszym kraju zarabia się tak nędznie.

Filmy - Koszty utrzymania (1)

 • Życie w dużym mieście nie zawsze się opłaca

  Duże miasta zwiększają szanse na wyższą pensję. Często jednak życie w nich jest dużo droższe niż w mniejszych miejscowościach. Czy zatem warto ryzykować? O plusach i minusach przeprowadzki do wielkiego miasta mówi Newserii Diana Turek z firmy doradczej Sedlak & Sedlak.