Kosowo

Artykuły - Kosowo (448)

 • ​Kosowo: Radykalna koalicja wygrała wybory parlamentarne

  ​Kosowo: Radykalna koalicja wygrała wybory parlamentarne

  Według prawie pełnych wyników niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Kosowie wygrała koalicja trzech radykalnych partii pod przywództwem centroprawicowej Demokratycznej Partii Kosowa (PDK) - podała pozarządowa organizacja "Demokracja w działaniu".
 • Kosowo wybiera nowe władze

  Kosowo wybiera nowe władze

  W niedzielę o godzinie 7 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne w Kosowie, trzecie od czasu ogłoszenia niepodległości w lutym 2008 r. Zostały rozpisane po rozpadzie koalicji sprawującej władzę od 2014 r.
 • Czy Francja wyda Serbii byłego premiera Kosowa?

  Czy Francja wyda Serbii byłego premiera Kosowa?

  Sąd apelacyjny w Colmar na wschodzie Francji postanowił w czwartek, że decyzję w sprawie ekstradycji do Serbii byłego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja ogłosi 27 kwietnia rano. Belgrad oskarża go o zbrodnie wojenne.
 • Rośnie napięcie między Serbią a Kosowem

  Rośnie napięcie między Serbią a Kosowem

  Serbia obwiniła w piątek Prisztinę o fiasko prowadzonych pod auspicjami UE negocjacji i wojnę na słowa w warunkach rosnącego napięcia w północnej części Kosowa.
 • Kosowo: Aresztowano 19 podejrzanych o planowanie zamachów

  Policja w Kosowie poinformowała w środę o aresztowaniu w ciągu ubiegłych 10 dni 19 ludzi podejrzanych o powiązania z Państwem Islamskim i planowanie zamachów w samym Kosowie oraz w sąsiedniej Albanii.
 • Kosowo zadebiutowało w rozgrywkach piłkarskich. Zremisowało z Finlandią 1-1

  Kosowo zadebiutowało w rozgrywkach piłkarskich. Zremisowało z Finlandią 1-1

  W pierwszym oficjalnym meczu reprezentacja Kosowa zremisowała z Finlandią 1-1 w spotkaniu eliminacyjnym grupy I do mistrzostw świata w 2018 r. Historyczną bramkę Kosowianom strzelił Paulus Arajuuri, zawodnik Lecha Poznań.
 • El. MŚ 2018. W jakim składzie zagra Kosowo? FIFA bada sprawę

  El. MŚ 2018. W jakim składzie zagra Kosowo? FIFA bada sprawę

  Wciąż niepewna jest sytuacja Kosowa przed historycznym debiutem z Finlandią w kwalifikacjach mistrzostw świata (poniedziałek godz. 20.45). Będzie to historyczny, pierwszy występ Kosowian w spotkaniu pod egidą FIFA.
 • Kosowo: Opozycyjny poseł rozpylił gaz łzawiący w parlamencie

  Kosowo: Opozycyjny poseł rozpylił gaz łzawiący w parlamencie

  Opozycyjny poseł Driton Caushi na posiedzeniu komisji poświęconym ustaleniu granicy z sąsiednią Czarnogórą w parlamencie w Kosowie, rozpylił gaz łzawiący. Cały incydent pokazała na żywo telewizja, a poseł został zatrzymany po wyjściu z parlamentu.
 • Kluby z Kosowa na razie nie zagrają w europejskich pucharach

  Co najmniej rok będą musiały poczekać kluby piłkarskie z Kosowa na pucharowy debiut. UEFA poinformowała, że najlepsze drużyny nie spełniają wymogów licencyjnych, dlatego zabraknie ich w zbliżających się kwalifikacjach Ligi Mistrzów i Europejskiej.
 • Kosowo - Wyspy Owcze 2-0 w meczu towarzyskim

  Kosowo - Wyspy Owcze 2-0 w meczu towarzyskim

  Piłkarska reprezentacja Kosowa pokonała Wyspy Owcze 2-0 (1-0) w towarzyskim meczu we Frankfurcie nad Menem.

Filmy - Kosowo (7)

 • Szaleństwo na ulicach Kosowa po zwycięstwie piłkarzy. Wideo

  Kosowo w Euro 2020? Zaledwie dwa lata po tym, jak drużyna narodowa znalazła się w strukturach UEFA, notuje pierwsze sukcesy w Lidze Narodów i cały czas ma szanse na awans do mistrzostw kontynentu. Po ostatnim zwycięstwie z Azerbejdżanem (4-0) na ulicach Kosowa zapanowało szaleństwo.
 • Mieszkańcy Kosowa uciekają przed biedą

  To europejski trzeci świat. Mieszkania w rozpadających się lepiankach, kloaki obite dechami, brak bieżącej wody w całej wiosce. Młodzi chcą stamtąd jak najszybciej uciec, ich celem są głównie Niemcy. Tereny Kosowa kryją w sobie wielkie bogactwa, znajdują się tam największe w Europie złoża srebra. Kiedyś to mieszkańcy Niemiec napływali w tamte regiony. Jednak przez konflikt z Serbią wydobycie w kopalniach ustało.
 • Unia Europejska znów się powiększy?

  Turcja, Czarnogóra, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Serbia, Albania, Islandia - te kraje tworzą obecnie listę oficjalnych kandydatów do UE. O zjednoczeniu ze wspólną Europą marzą też Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo, którego szanse na członkostwo pozostaję jednak iluzoryczne. Przeciwnicy dalszego rozszerzania UE są zdania, że proces ten musi mieć swoje granice. Także Jean-Claude Juncker, nowo wybrany szef Komisji Europejskiej, zapowiedział, że w ciągu najbliższych pięciu lat nie przewiduje włączenie do Wspólnoty kolejnych państw. Czy osłabiona kryzysem finansowym UE byłaby w stanie poradzić sobie z kolejnym integracyjnym wyzwaniem?
 • Niezwykły zwyczaj ślubny. Piękny czy upiorny?

  W regionie Gora, górzystej części Kosowa graniczącej z Macedonią, od stuleci praktykowany jest niezwykły rytuał ślubny, którego centralną częścią jest pokrywanie twarzy panny młodej bardzo grubym, charakterystycznym - i, co tu kryć, nieco strasznym makijażem przypominającym upiorną maskę. Rysy twarzy są pod nim praktycznie nierozpoznawalne... Obserwowanie procesu wykonywania tego makijażu jest fascynującym doświadczeniem. Najpierw na twarz kobiety nakładana jest warstwa białej farby, którą następnie osypuje się sypkim pudrem. Później przychodzi czas na nanoszenie skomplikowanych wzorów i ozdabianie twarzy cekinami. W świetle wierzeń sięgających jeszcze czasów pogańskich, taki makijaż ma odstraszać złe moce. Stanowi on dla rozpoczynającej nowe życie panny młodej swoisty talizman. Obserwator z zewnątrz rzadko może podziwiać taki rytuał na własne oczy. W regionie Gora śluby odbywają się zazwyczaj w ścisłym kręgu rodzinnym, a Gorańcy niechętnie godzą się na obecność kamer. Jednak dla specjalistów z Muzeum Etnologicznego w Prisztinie zrobili wyjątek: ceremoniał ślubny zostanie odtworzony i udokumentowany, tak, by wiedza o tej tradycji mogła zostać przekazana przyszłym pokoleniom.